FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Początek listopada będzie rekordowo ciepły? Termometry pokażą nawet powyżej 20 stopni

Babie lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Za sprawą wyjątkowej anomalii pogodowej przełom października i listopada zapowiada się w Polsce rekordowo ciepło. Termometry przy pogodnym niebie pokażą w cieniu nawet powyżej 20 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Przed nami niezwykły tydzień, ponieważ pogoda będzie szaleć, ale tym razem jak najbardziej w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Drużyna pogodnych wyżów zacznie ściągać aż znad północnej Afryki nadzwyczaj ciepłe powietrze, które dotrze po samą Arktykę.

Już w poniedziałek (29.10) odczujemy pierwsze powiewy wracającego w wielkim stylu babiego lata. Do południowych i centralnych regionów kraju zacznie się wkradać bardzo ciepłe powietrze o temperaturze przekraczającej 15 stopni w cieniu.

Znad szczytów Sudetów i Karpat w stronę dolin wiać będzie porywisty wiatr typu fenowego, a więc suchy i ciepły, który miejscami na Śląsku i w Małopolsce ogrzeje powietrze, a termometry mogą tam pokazać od 20 do nawet powyżej 22 stopni.

Na zachodzie i północy kraju będzie jeszcze zalegać zimna masa powietrza, która w najcieplejszym momencie dnia podniesie temperaturę najwyżej do 6-8 stopni. Jednak tylko przejściowo, bo z biegiem godzin ciepłe powietrze będzie wędrować coraz dalej na północ i obejmować kolejne regiony Polski.

Przełomowy będzie wtorek (30.10), gdy już w całym kraju odnotujemy od 18 do 20 stopni, a miejscami nawet powyżej. Będzie sporo słońca, ale miejscami może się chmurzyć i przelotnie padać, a nawet grzmieć.

W następnych dniach pogoda nie zmieni się. Nadal będzie słonecznie i wyjątkowo ciepło. Będzie to o tyle nietypowe, że wkroczymy przecież w listopad, gdzie 20-stopniowe temperatury są niezwykle rzadką anomalią.

Pierwsze dni listopada ocierać się będą o historyczne rekordy dla całego miesiąca. Całkiem prawdopodobne, że padną nie tylko rekordowy dla poszczególnych miejscowości, ale również ogólnokrajowy rekord ciepła dla listopada.

W przypadku miejscowości, w zależności od regionu kraju, rekord oscyluje przeważnie w granicach od 16 do 19 stopni. Z kolei ogólnopolski rekord listopada odnotowany został 2 listopada 1968 roku w Makowie Podhalańskim i wynosi 23,5 stopnia.

Czwartek (1.11), a więc dzień Wszystkich Świętych, zapowiada się wiosennie. Nigdzie nie powinno padać. Na przeważającym obszarze kraju po południu odnotujemy od 17 do 20 stopni. Miejscami w województwach południowych i południowo-wschodnich będzie jeszcze cieplej.

Druga połowa tygodnia też będzie bardzo ciepła. Temperatury maksymalne w granicach od 15 do 20 stopni, a lokalnie powyżej, utrzymają się co najmniej do 8 listopada. Dodajmy, że norma dla początku listopada to zaledwie 8-10 stopni. To oznacza, że czekają nas nawet ponad 10-stopniowe anomalie temperatury, które zatrzęsą dotychczasowymi rekordami.

Skąd aż takie ciepło?

Wspomnieliśmy o pogodnych wyżach, które zdominują wschodnią, środkową i południową Europę. Za ich sprawą znad Afryki z naszym kierunku będą wędrować najcieplejsze, jakie możliwe są o tej porze roku, masy powietrza podzwrotnikowego.

Ekstremalnie ciepło będzie najpierw na Bałkanach, następnie w środkowej części Europy, a później już niemal na całym kontynencie. Wyjątkowo późnym babim latem będziemy się cieszyć nie tylko my, ale też mieszkańcy Rosji czy też Skandynawowie.

Anomalie temperatury powietrza 30 października 2018 roku w Europie. Niebieskie obszary - temperatura poniżej normy, czerwone obszary - temperatura powyżej normy. Fot. ClimateReanalyzer.org

Głębokie niże, które ostatnio przynosiły nam deszcze, chłody i porywiste wiatry, zablokowane zostaną nad północnym Atlantykiem. Będą one w najbliższych dniach ściągać znad Arktyki zimne powietrze, które spłynie nad zachodnią Europę i popłynie ku północno-zachodniej Afryce.

W pasie od Islandii przez Wyspy Brytyjskie aż po Hiszpanię i dalej Maroko, temperatura spadnie blisko zera i miejscami, zwłaszcza na wyżej położonych obszarach, poprószyć śnieg. Tak właśnie stało się już w północnej Anglii, gdzie pierwszy raz w tym sezonie krajobrazy zabieliły się.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

prognoza polsat news