FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Genialni malarze uwiecznili pogodę na swych obrazach w czasach, gdy nie było aparatów fotograficznych

W dziełach słynnych malarzy znaleźć można bardzo wiele akcentów pogody. Wrażliwe dusze spędzając wiele godzin na łonie natury, próbowały całym swym sercem oddać na płótnie to, czym zachwycały się ich oczy. Zobaczcie, jak aura panowała w poprzednich epokach.

Fot. Leonid Afremov.
Fot. Leonid Afremov.

1. Claude Monet

Jednym z najbardziej znanych obrazów jest "Impresja, wschód słońca" pędzla Claude'a Moneta. Ten najbardziej konsekwentny przedstawiciel francuskiego impresjonizmu uwiecznił pewnego poranka w 1872 roku wschodzące słońce ponad portem w Hawrze.

W ramach nurtu malarskiego pod wpływem którego tworzył krajobraz tego normandzkiego miasta, nad brzegami Cieśniny La Manche, obraz pozbawiony jest konturów. Barwy są bardzo zimne, a promienie słońca rozświetlające niebo są niewyraźne i z każdej strony zanikają.

O świcie po wodach cieśniny pływają rybacy dla których to najbardziej odpowiednia pora na połowy. Hawr pogrążony jest we mgle, a w oddali z kominów XIX-wiecznych fabryk wydobywa się gęsty dym. Dzisiaj obraz można zobaczyć w Musée Marmottan Monet w Paryżu.

2. Vincent Van Gogh

Jednak nie tylko Monet zachwycał się porannymi akcentami pogody. Vincent Van Gogh w 1887 roku namalował obraz mostu podczas ulewnego deszczu, według drzeworytu "Nagła ulewa nad Wielkim Mostem w Atake", autorstwa Hiroshige Andō. Gdy o most rozbijały się krople wody Japończycy w popłochu z parasolami uciekali do swych domów.

3. Gustave Courbet

W 1886 roku francuski malarz Gustave Courbet pokazał swoje najnowsze dzieło, a mianowicie obraz, który pozostawał bez tytułu, a współcześnie nazwany został "trąba wodna". W drugiej połowie dziewiętnastego wieku o trąbie wodnej nie wiedziano praktycznie nic.

Chociaż zjawiska te pojawiały się tak często jak obecnie, to jednak trzeba było długo czekać na naukowe objaśnienie tego, co mieszkańcy najróżniejszych zakątków świata mogli obserwować na własne oczy.

Trąby wodne bywały jeszcze bardziej groźne, gdyż w dziewiętnastym wieku na morzach, gdzie pojawiły się trąby wodne w tonących statkach ginęły setki i tysiące marynarzy.

Obraz wzbudza kontrowersje wśród współczesnych badaczy. Trudno jest bowiem określić, czy przedstawia on tak jak wskazuje jego współczesna nazwa trąbę powietrzną, czy też zjawisko, której jej najczęściej towarzyszy, a mianowicie smugę opadową.

Smuga szczególnie dobrze widoczna jest na otwartej przestrzeni, gdzie z łatwością możemy dostrzec podstawę chmury i powierzchnię gruntu lub morza. Smuga to nic innego jak opady deszczu lub śniegu, które w postaci charakterystycznej firany opadają z chmury w dół.

Obecność smug opadowych na obrazie Courbet'a jest oczywista. Jednak czy kilka ciemniejszych słupów to również wyraźniejsze smugi opadowe, czy może trąby wodne?

Nie byłoby w tym nic zastanawiającego gdyby nie to iż liczba potencjalnych trąb wodnych jest dość duża i dla niektórych badaczy wręcz nieprawdopodobna. Jednak w historii badań tych zjawisk zdarzało się już obserwować przejścia nie tylko jednego, ale kilku wodnych tornad.

Nie można też zapominać, że Courbet był twórcą programowego realizmu, czyli nurtu którego główną tendencją było wierne, obiektywne i zgodne z bezpośrednią obserwacją natury odtwarzanie otaczającego świata.

To może być wskazówką w zagadce dziewiętnastowiecznego dzieła, która może zostać na zawsze nierozwiązana. Czy według Was obraz przedstawia smugę opadową czy trąby wodne?

4. Pissarro Camille

9 lat później francuski malarz Pissarro Camille uwiecznił na płótnie zachód słońca ponad mostem Boieldieu w Rouen. W Sekwanie odbijały się promienie chowającego się powoli za horyzont słońca, a przez most zmierzały karoce. W tle mostu w niebo wzbijały się opary z kominów fabryk przysłaniające pełne kolorów niebo.

5. Vincent Van Gogh

Jeszcze jedno dzieło znakomitego Van Gogha, tym razem "Gwieździsta Noc".

6. John Singer Sargent

Amerykański impresjonista John Singer Sargent w 1882 roku ukazał "Szarugę w Wenecji".

7. Joseph Mallord William Turner

Angielski malarz słynący z romantycznych pejzaży William Turner namalował takie obrazy, jak "Zachód słońca", "Szybkość, para i deszcz" oraz "Burza śnieżna na morzu". Największą zaletą jego prac jest perfekcyjne uchwycenie światła. Poniżej "Kanał Chichester" w barwach po gigantycznej erupcji wulkanu Tambora z 1815 roku.

Inni słynny malarze zawarli w swych obrazach także pierwsze opady śniegu, pełne kwiatów pola i wiele innych zjawisk związanych z pogodą.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news