Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Piątek będzie jednym z najbardziej niebezpiecznych dni w tym roku. Gdzie mogą przejść nawałnice?

Z zachodu na wschód kraju wędruje chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim duży spadek temperatury, nawet o 15 stopni, a także gwałtowne burze, ulewne deszcze, gradobicia i wichury, które mogą powodować szkody. W których regionach kraju?

Fot. Max Pixel.

Kończy się kolejna tego lata fala upałów. Upalne powietrze zwrotnikowe wypychane jest na wschód przez chłodny front atmosferyczny, który przemieszcza się od poranka z zachodu na wschód Polski. Towarzyszą mu gwałtowne i niebezpieczne zjawiska.

Piątek (10.08) jest jednym z niewielu dni w roku, gdy intensywność burz jest przez nas oznaczana pomarańczowym ostrzeżeniem. To oznacza, że zjawiska mogą powodować szkody i tym samym stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Nie ignorujcie tego!

Po południu i wieczorem ktoś straci dach i dorobek całego życia, ktoś zostanie pozbawiony prądu, czyjś samochód zostanie przygnieciony przez drzewo. Tak silne burze niemal za każdym razem, gdy się pojawiają powodują ofiary.

Front przemknie nad zachodnią połową kraju w pierwszej części dnia, a więc w czasie, gdy aktywność burz zazwyczaj jest nieduża. Tamtejsi mieszkańcy będą mieli szczęście, bo temperatura spadnie bez udziału groźnych zjawisk. Niestety, nie dotyczy do osób mieszkających we wschodniej połowie naszego kraju.

Tam front uaktywni się w drugiej części dnia, a więc wtedy, gdy burze osiągają największe natężenie, a temperatura będzie przekraczać 30 stopni. Po południu, wieczorem i w nocy trzeba się liczyć z burzami o umiarkowanym, a nawet dużym natężeniu, zarówno w postaci superkomórek, jak i burz wielokomórkowych.

W strefie pomarańczowej w ciągu jednej godziny może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

W strefie żółtej w ciągu jednej godziny spodziewamy się ulewnego deszczu do 30 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 3 cm i porywistym wiatrem do 90 km/h. W strefie zielonej spaść może do 15 mm deszczu, lokalnie z gradem do 1 cm i wiatrem do 80 km/h. Trzeba zaznaczyć, że burze mogą przechodzić nad niektórymi miejscowości kilkukrotnie, a to oznacza, że kolejne ilości opadów będą się sumować, zwiększając ryzyko podtopień.

W nocy z piątku na sobotę (10/11.08), nawet gdy burze osłabną i zanikną, nad wschodnimi, południowymi i centralnymi regionami kraju nadal będą się utrzymywać opady, tym razem na ogół ciągłe, przy silniejszym wietrze.

W sobotę (11.08) na wschodzie kraju kontynuacja pochmurnej i bardzo deszczowej pogody. Na pozostałym obszarze też może popadać, ale mniej. Lokalnie spodziewamy się słabych burz. Temperatura mocno się obniży. Na wschodzie w najcieplejszym momencie dnia około 20 stopni, a więc nawet o 15 stopni mniej niż jeszcze w piątek (10.08). Na zachodzie będzie cieplej, do około 25 stopni.

Jak podczas burzy zabezpieczyć się poza domem?

- Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,

- Unikać przebywania pod drzewami,

- Unikać przebywania na otwartej przestrzeni,

- Jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami,

- Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym,

- Wyłączyć telefon komórkowy, gdyż jest on odbiornikiem radiowym. Co prawda o małej mocy, niemniej jednak, podczas burzy zaleca się unikanie prowadzenia rozmów przez telefon komórkowy,

- Unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu - przedmioty metalowe mogą "przyciągać" pioruny,

- Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży), samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna,

- Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba",

- Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym,

- Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

Jak się zabezpieczyć w domu?

- Unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej,

- Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy (sprzęt RTV, komputery) - to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

- Przygotować latarkę z bateriami, na wypadek przerw w dostawie prądu,

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne.

Jak postępować po porażeniu piorunem?

- Należy zbadać stan ogólny poszkodowanego.

- Trzeba sprawdzić czy oddycha i czy tętno jest wyczuwalne.

- Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, należy jak najszybciej rozpocząć sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne niezbędne jest rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej czyli zewnętrznego masażu serca.

- Należy sprawdzić, czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne - nie zawierają ciał obcych.

- Następnie na środku klatki piersiowej poszkodowanego kładziemy nadgarstek jednej ręki i przykrywamy drugą dłonią splatając palce obu rąk oraz zaczynamy uciskanie.

- Po każdych 30 uciśnięciach 2 wdechy.

- Gdy przywrócimy poszkodowanemu oddech i tętno, należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i poczekać na przybycie lekarza.

Wskazówki na podstawie poradnika Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda