FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Koty zaczęły szaleć tuż przed trzęsieniem ziemi w Japonii. Czy zwierzęta wyczuwają kataklizmy?

Już od jakiegoś czasu mówi się, że zwierzęta z wyprzedzeniem potrafią reagować na zbliżające się kataklizmy. Czy nagranie z kamery, które powstało podczas trzęsienia ziemi w Japonii, to żelazny dowód, że to prawda?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dokładnie miesiąc temu południową Japonię nawiedziło umiarkowane trzęsienie ziemi o magnitudzie M5.6. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie Osaki, drugiego co do wielkości miasta w tym kraju. Uszkodzonych zostało wiele budynków, w wyniku czego zginęły 4 osoby, a ponad 400 zostało rannych.

Kilka dni temu w sieci pojawiło się nagranie, które zaciekawiło zarówno internautów, jak i naukowców, ponieważ widać na nim, jak na wstrząs reagują koty. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zaczęły szaleć zanim ziemia zaczęła widocznie drżeć.

Powrócił więc temat, który spędza sen z powiek naukowcom od wielu lat, a mianowicie to, czy zwierzęta potrafią wyczuwać zbliżający się kataklizm, a tym samym swoim nietypowym zachowaniem ostrzegać ludzi, dając im dodatkowe cenne sekundy na ewakuację.

Na nagraniu z kamery monitorującej jeden z pokojów w domu opieki widoczne są koty drzemiące w kojcach rozstawionych w różnych miejscach. Na 10 sekund przed drżeniem wszelkich przedmiotów, wszystko koty jednocześnie zrywają się na równe nogi i zaczynają biegać po pokoju. Przystają dosłownie na chwilę, by później wpaść w prawdziwy szał, gdy rozpoczyna się trzęsienie ziemi.

Czy możliwe jest, aby koty wyczuły nadchodzący wstrząs? Według niektórych teorii zwierzęta wyczuwają zmiany w wibracji powierzchni ziemi lub ultradźwięki pochodzące z epicentrum, których nie wyczuwa człowiek.

Drżenie na powierzchni ziemi zazwyczaj rozpoczyna się od docierania mniejszych fal, które systematycznie się zwiększają. Ultradźwięki słyszą i potrafią je nawet emitować nie tylko koty, ale też psy, chomiki, nietoperze, delfiny czy szczury. W ten sposób są w stanie zareagować szybciej niż my.

Potwierdzeniem tego, że psy także mogą nas ostrzec wcześniej, jest nagranie z trzęsienia ziemi w Kalifornii w 2010 roku. Widzimy na nim psa, który na kilka sekund przed wyraźnym drżeniem mebli zrywa się w popłochu. Mężczyzna reaguje nieco później i ma tym samym mniej czasu na ewakuację.

Jednak nawet zwierzęta nie mają takich zdolności, jak najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe, które coraz powszechniej stosuje się w takich krajach jak Japonia, aby ostrzec ludność przed kataklizmem możliwe jak najszybciej.

Wprowadzony kilka lat temu system wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi potrafi wygenerować alarm nawet na 30 sekund przed wstrząsem. Jako, że fale sejsmiczne wędrują z maksymalną prędkością około 5 kilometrów na sekundę, im dalej od epicentrum, tym alarm pojawia się wcześniej przed trzęsieniem.

Obecnie jeszcze nowszą technologię zamierzają wdrożyć Chińczycy, którzy wysłali na orbitę satelitę Zhangheng-1, którego zadaniem będzie monitorowanie pola magnetycznego Ziemi, plazmy jonosferycznej i wysokoenergetycznych cząstek, a więc analizowanie tego, jak na trzęsienia ziemi wpływa aktywność słoneczna.

Satelita Zhangheng-1. Fot. CNSA.

Chińscy naukowcy są zdania, że to właśnie Słońce jest źródłem wstrząsów ziemi. Chcą znaleźć jakąś prawidłowość na podstawie badań zaburzeń elektromagnetycznych przed, podczas i po wstrząsach, zarówno w Chinach, jak i w innych regionach świata.

Czy im się uda? Wszyscy mamy taką nadzieję, ponieważ współczesna nauka nie pozwala nam przewidzieć często katastrofalnych w skutkach wstrząsów dalej niż za kilkadziesiąt sekund przed ich wystąpieniem, a przecież potrafią one każdego roku pozbawiać życia setki i tysiące ludzi oraz powodować niezwykle kosztowne straty materialne.

Źródło: TwojaPogoda.pl / YouTube / CNSA.

Komentarze

prognoza polsat news