FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Wiemy już, skąd się biorą migrenowe bóle głowy. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia

Naukowcy opublikowali na łamach pisma PLOS Genetics zaskakujące wyniki badań nad migreną, która nęka wielu Europejczyków. Okazuje się, że jej korzenie sięgają czasów wędrówki ludów i jej adaptacji do zimnego klimatu.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Jaki związek ma migrena z chłodnym klimatem? Naukowcy właśnie dowiedli, że za ciężkie bóle głowy, których doświadcza wielu Europejczyków, odpowiada mutacja pewnego genu determinującego receptor TRPM8.

Doszło do niej bardzo dawno temu, gdy człowiek opuścił Afrykę i dotarł do Europy, gdzie musiał się zmierzyć z dużo chłodniejszym klimatem niż na Czarnym Lądzie.

Receptor TRPM8, podobnie jak inne termoreceptory, odpowiada za odbieranie sygnałów o temperaturze otoczenia. Pomaga nam zachować optymalną temperaturę ciała, aby zapobiec wychłodzeniu organizmu.

To właśnie dzięki niemu, gdy wychodzimy z domu na mróz lub silny wiatr nasze oczy zaczynają łzawić, w ten sposób utrzymując optymalny poziom nawilżenia rogówki gałki ocznej.

Fot. Max Pixel.

TRPM8 pomógł wędrującym ludziom dostosować się do zimnego klimatu. Jednak miał też swoje skutki uboczne, a były nimi ciężkie migreny. Mimo, że człowiek dotarł do Europy miliony lat temu, mutacja tego genu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Badacze skorzystali z zasobów międzynarodowego projektu „1000 genomów” odkrywając, że stara wersja genu jest szeroko obecna u mieszkańców Afryki, zarówno u ludzi, jak i u innych naczelnych.

Natomiast mutacja tego genu w największej skali występuje u mieszkańców Skandynawii. Posiada ją aż 88 procent populacji Finów. Dla porównania populacja afrykańskiej Nigerii tylko w 5 procentach.

To tłumaczy dlaczego mieszkańcy Europy, zwłaszcza północnej, dużo częściej skarżą się na przewlekłe i intensywne bóle głowy niż mieszkańcy Afryki czy Azji Południowo-Wschodniej.

Źródło: TwojaPogoda.pl / PLOS Genetics.

Komentarze

prognoza polsat news