FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Klimat jakiego kraju będziemy mieć w Polsce za 50 lat? Polscy naukowcy stworzyli narzędzie, które to pokazuje

Polscy naukowcy stworzyli interaktywne narzędzie, które pozwala porównywać klimat panujący w różnych częściach świata, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Dowiemy się, czy za 50 lat gdzieś w Polsce będzie tak ciepło, jak teraz w Grecji.

Fot. ClimateEx.
Fot. ClimateEx.

Tomasz Stępiński i Paweł Netzel pracujący na Uniwersytecie Cincinnati w USA stworzyli ClimateEx (Climate Explorer), czyli interaktywne narzędzie pozwalające na przeglądanie i porównywanie klimatu, zarówno przestrzennie jak i czasowo. ClimateEx wychodzi poza klasyczne porównywanie statystyk klimatycznych w różnych punktach i różnych czasach.

Najczęściej analizy klimatu prowadzone są poprzez porównywanie statystyk poszczególnych parametrów jak średnie temperatura, opad, wilgotność liczone dobowo, tygodniowo, miesięcznie. Które potem są indywidualnie porównywane lub analizowane.

W ClimateEx klimat jest rozumiany jako roczny przebieg wielowymiarowej serii czasowej.
Takie serie przypisane są do każdego punktu na całym globie i dla zadanych momentów w czasie. Do porównywania tych serii wykorzystane jest podobieństwo wyliczane z pomocą DTW (dynamic time warping).

Fot. ClimateEx.

Dzięki takiemu podejściu można tworzyć globalne mapy podobieństwa klimatu. Użytkownik może szukać w ten sposób odpowiedzi na takie pytania, jak: Gdzie na świecie jest klimat podobny do klimatu koło mojego domu? Gdzie są obszary z klimatem takim, jak w moim ulubionym miejscu wakacyjnym? Gdzie są miejsca podobne do miejsca, gdzie ostatnio były zjawiska ekstremalne, np. tornada? Gdzie za 50 lat będzie klimat podobny do klimatu np. na Florydzie? - powiedział serwisowi TwojaPogoda.pl Paweł Netzel, współautor ClimateEx.

Ponadto dla każdego punktu można obejrzeć periodyczny klimatogram. A w przypadku wyszukiwania z dwoma klimatogramami: wzorcowy i lokalny.

W serwisie ClimateEx polscy naukowcy dodatkowo umieścili mapy zmian klimatycznych. Mapy te ilustrują zmiany klimatu jako wielkość podobieństwa pomiędzy klimatem w dwóch różnych momentach czasu (do dyspozycji mamy trzy takie momenty). Punkty w których podobieństwo jest największe, to takie, gdzie zmiana klimatu będzie najmniejsza.

Fot. ClimateEx.

ClimateEx ma dwie funkcje, ma pokazać inne podejście do reprezentowania i analizowania klimatu globalnego oraz ma służyć jako narzędzie edukacyjne pozwalające na samodzielne eksplorowanie klimatu świata. Zdecydowanie zapraszam do spradzenia na ile takie podejście jest ciekawe, a doświadczenie zdobyte przy użyciu ClimateEx uczące - zachęca Netzel.

ClimateEx ma system pomocy pokazujący jego możliwości. Jest jednym z kilku serwisów SIL poświęconych analizie danych przestrzennych (takich jak LandEx, TerraEx). Jest on jednak pierwszym, który skupił się na danych dotyczących klimatu... Zobacz, jak działa ClimateEx

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news