Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Tyle saharyjskiego pyłu nad Polską nie było od lat. Znów pada na nas brudny deszcz

Nie dość, że wyjątkowe o tej porze roku ciepło utrzymuje się bardzo długo, to jeszcze nad Polskę docierają nadzwyczaj duże ilości pyłu znad największej pustyni świata. Spadają one na nas w postaci brudnego deszczu.

Fot. Pxhere.

Już drugi raz w przeciągu tygodnia nad Polskę docierają spore ilości saharyjskiego pyłu. Tym razem jednak tak gęstej chmury pyłów znad największej pustyni świata nie widziano u nas od lat. Skutek tego nie jest zbyt przyjemny.

Pył łączy się bowiem z chmurami frontu atmosferycznego, które docierają nad nasz kraj od południa i przyniosą dzisiaj (16.04) obfite opady deszczu, a miejscami także burze, głównie na zachodzie, północy i w centrum kraju.

W ciągu doby spadnie tam przeważnie od 10 do 25 mm deszczu, a więc nawet większa część kwietniowej sumy opadów. To może prowadzić do lokalnych podtopień. Deszcz wymieszany jest z drobnymi ziarenkami saharyjskiego pyłu, przez co może po sobie pozostawiać błoto.

Stężenie aerozoli w powietrzu nad Europą 15 kwietnia 2018, godz. 14:00. Fot. Copernicus / ECMWF.

Na zachodzie kraju po ustąpieniu opadów, a na wschodzie przed ich nadejściem, mamy szansę na ujrzenie zachodu słońca pełnego bardzo intensywnych barw. To będzie efekt załamywania się promieni świetlnych na drobinach pyłu znad Sahary. Niebo i chmury przybiorą złowieszcze kolory, które będą bardzo fotogeniczne - powiedział Łukasz Mielczarek, meteorolog TwojaPogoda.pl

Jutro (17.04) brudne deszcze przeniosą się nad wschodnie województwa. Od zachodu w kierunku centrum pogoda zacznie się poprawiać, a saharyjski pył wreszcie ustąpi, oszczędzając nasze drogi oddechowe.

Nie myjcie póki co samochodów, nie wywieszajcie prania na zewnątrz, ani też nie pozostawiajcie "pod chmurką" żadnych przedmiotów, zwłaszcza o jasnej barwie, które mogłyby ulec zabrudzeniu przez nietypowy deszcz.

Saharyjski piasek brudzi samochodowe szyby. Fot. TwojaPogoda.pl

Nie tylko u nas pada brudny deszcz. Dociera on do nas znad afrykańskiej Libii, przechodząc jednocześnie nad krajami południowej i środkowo-południowej Europy. Tam na wysokości setek metrów i kilku kilometrów także panuje zamieć piaskowa.

Miejscami zawartość pyłu w powietrzu może przekraczać 3000 mikrogramów na metr kwadratowy. W Polsce takie stężenie pyłu spodziewane jest przede wszystkim nad południowymi i centralnymi województwami.

Czekamy na Wasze zdjęcia z niecodziennych opadów deszczu i oczywiście malowniczego wschodu lub zachodu Słońca. Przesyłajcie je na mail: redakcja@twojapogoda.pl

Źródło: TwojaPogoda.pl / Uniwersytet Ateński / ECMWF.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda