Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Dzisiaj spadnie na nas deszcz z saharyjskim piaskiem. Pobrudzi ubrania i karoserie aut

Dawno nad Europą nie było tak dużych ilości saharyjskiego piasku. Pokonuje on tysiące kilometrów i dociera aż nad Grenlandię. Dzisiaj spadnie na nasze miejscowości wraz z deszczem.

Saharyjski piasek brudzi samochodowe szyby. Fot. TwojaPogoda.pl

Umyliście samochód, a on znów jest pokryty jasnym pyłem? To nic innego, jak drobiny pochodzące znad Sahary, największej pustyni świata. W ostatnim czasie częściej niż zazwyczaj wysoko nad ziemią wieje z południa, a to oznacza, że jest nie tylko ciepło, ale też niebezpiecznie dla alergików i astmatyków.

Silne wiatry szalejące nad północną Afryką unoszą piasek i pył znad obszarów pustynnych Algierii, Tunezji i Libii, a następnie przenoszą je nad wodami Morza Śródziemnego w kierunku Włoch i dalej ku Polsce. Jako że w dalszym ciągu znajdujemy się pod wpływem spokojnego wyżu, pył zaczyna na nas opadać.

Najprościej to zjawisko można zaobserwować o wschodzie lub zachodzie Słońca, gdy promienie załamują się na saharyjskich pyłach i barwią niebo na intensywne, gorące barwy. Również w pełni dnia zamiast lazurowego nieba, mamy jego zmętnienie, ograniczające widoczność.

Saharyjski piasek brudzi samochodowe karoserie. Fot. TwojaPogoda.pl

Pył z czasem opada na wszelkie przedmioty, brudząc m.in. karoserie samochodów. Jakby tego było mało to jeszcze go wdychamy, dostaje się on do naszych płuc, oczu i nosa. Uczuleniowcy mogą się skarżyć na problemy ze swobodnym oddychaniem, napady duszności oraz pieczenie oczu i zapalenie spojówek.

Dzisiaj (13.04) w pierwszej połowie dnia największe ilości pustynnego piasku wędrować będą nad zachodnią i południową częścią kraju. Tam wraz z deszczem spadną na ziemię i mogą brudzić wszelkie przedmioty znajdujące się pod gołym niebem.

Zachód Słońca w saharyjskim pyle w kwietniu 2016 roku. Fot. Artur Michalak / TwojaPogoda.pl

Nie warto ubierać jasnej odzieży, ponieważ jeśli zmokniemy, nasze ubranie może się ubrudzić saharyjskim pyłem. Z tego samego powodu najlepiej nie wywieszać prania na balkonach lub przed domem.

W drugiej połowie dnia tzw. brudne deszcze przemieszczą się w głąb kraju. Wieczorem rozpada się także na wschodzie i północy kraju. Miejscami opadom mogą towarzyszyć słabe burze połączone z drobnym gradem i porywistym wiatrem.

Stężenie aerozoli w powietrzu nad Europą 13 kwietnia 2018, godz. 17:00. Fot. Copernicus / ECMWF.

Nie tylko u nas spodziewane są błotne deszcze. Strefa saharyjskiego piasku rozciągać się będzie od Morza Śródziemnego przez Bałkany, Polskę i północne Niemcy, po Danię, Islandię, a nawet Grenlandię.

To dopiero początek

Jednak zdecydowanie większe ilości pustynnego pyłu znajdą się nad Polską na początku przyszłego tygodnia. Jeśli prognozy się sprawdzą, to krajobrazy mogą u nas przypominać te sprzed kilku tygodni w Grecji czy Turcji, gdzie niebo przybrało złowieszczą, pomarańczowo-czerwoną barwę.

Takich ilości saharyjskiego piasku, jakie są przewidywane na pierwszą połowę przyszłego tygodnia w środkowej Europie nie widziano od bardzo dawna. Jednocześnie będzie wyjątkowo ciepło, bo nawet powyżej 25 stopni w cieniu. Pogoda szaleje.

Źródło: TwojaPogoda.pl / Copernicus / ECMWF.

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda