Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Pod osłoną nocy miejscami zabieliło się. Gdzie spadło najwięcej śniegu?

Niektórzy mieszkańcy Polski obudzili się dzisiaj rano z zabielonymi krajobrazami na oknami swych domów. Czy śnieg wrócił na dłużej? Czy będzie jeszcze prószyć, a jeśli tak, to gdzie? Gdzie dotychczas spadło go najwięcej?

Fot. TwojaPogoda.pl

Wczoraj (5.03) od południa kraju w kierunku północnym wędrowała strefa opadów, głównie deszczu. To były pierwsze deszcze od ponad 2 tygodni. Wieczorem od regionów zachodnich i centralnych, wraz ze spadkiem temperatury w pobliże zera, deszcz zaczął zmieniać się w deszcz ze śniegiem i sam śnieg.

Minionej nocy (6/7.03) poprószyło miejscami na zachodzie, w centrum i na północy kraju. Według pomiarów IMGW spadło przeważnie od 1 do 4 cm śniegu. Wśród miast wojewódzkich najwięcej go jest w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim, do 4 cm.

Zabielone krajobrazy o poranku w Wielkopolsce. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl

Jednak nie wszędzie biały puch przetrwał do poranka. W wielu miejscach roztopił się za sprawą coraz cieplejszej powierzchni ziemi, zwłaszcza betonowej. Utrzymał się natomiast w miejscach zacienionych i tam, gdzie grunt wciąż jest zmrożony, np. w lasach, na łąkach czy polach. Tam zabielone krajobrazy mogą się utrzymać przez większą część dnia, nawet mimo dodatniej temperatury w godzinach popołudniowych.

W środę (7.03) słabe opady śniegu mogą występować jeszcze na zachodzie i północy, przy czym na zachodzie będą one przechodzić w deszcz ze śniegiem, a po południu i wieczorem w sam deszcz lub mżawkę. Z kolei na północy, zwłaszcza na Pomorzu, Mazurach i Podlasiu, prószyć będzie aż do czwartkowego (8.03) poranka. Na pozostałym obszarze w tym czasie zacznie padać deszcz lub mżawka.

Zarówno rosnąca temperatura, jak i opady deszczu, będą skutecznie roztapiać spadłą pokrywę śnieżną. Nie ma więc najmniejszych szans, aby śnieg utrzymał się dłużej i jeszcze go przybyło w znacznym stopniu. W kolejnych dniach będzie coraz cieplej. Jeszcze przed końcem tygodnia śnieg całkowicie roztopi się na obszarach nizinnych i wyżynnych.

Źródło: TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda