FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

5 lat po trąbie powietrznej, które zdewastowało część Pomorza

Dzisiaj mija 5. rocznica trąby powietrznej, która przeszła przez Kujawy i wschodnie Pomorze powodując śmierć 1 osoby i raniąc 10 kolejnych osób. Przypomnijmy sobie to, co wówczas się zdarzyło. Zobaczcie amatorskie nagrania i zdjęcia żywiołu.

Trąba powietrzna 15 lipca 2012 roku w Barlewiczkach w woj. pomorskim. Fot. Youtube / @polishchaser1.
Trąba powietrzna 15 lipca 2012 roku w Barlewiczkach w woj. pomorskim. Fot. Youtube / @polishchaser1.

14 lipca 2012 roku potężna burza i trąba powietrzna poczyniły zniszczenia w pasie prowadzącym z południowego zachodu na północny wschód, od okolic Międzyrzecza w woj. lubuskim, do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim, na długości 320 kilometrów.

Sama trąba powietrzna pokonała około 80 kilometrów, od okolic Tucholi po okolice Elbląga. Szerokość pasa zniszczeń wynosiła około 400 metrów. Lej przemieszczał się z prędkością 60 kilometrów na godzinę.

Na podstawie zniszczeń poczynionych przez lej można szacować, że trąba powietrzna miała siłę F2 w skali Fujity, co oznacza wiatr wiejący z prędkością od 180 do 255 kilometrów na godzinę.

Czerwona linia pokazuje ścieżkę zniszczeń. Fot. Goole Earth.

1,2 tysiąca strażaków wyjeżdżało do ponad 450 wezwań w trzech województwach (wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim). Uszkodzonych zostało około 100 budynków, z czego 46 to budynki mieszkalne.

W osadzie Wycinki w Borach Tucholskich zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. Wcześniej, jak i później rannych zostało przeszło 10 osób.

Żywioł połamał i powalił aż 500 hektarów lasu w Borach Tucholskich. Zdjęcia satelitarne ujawniają jak zachowywała się trąba powietrzna. W jednych miejscach szerokość pasa zniszczeń jest większa, a w innych mniejsza. Czasem o tym, czy lej poczynił zniszczenia, decydowały zaledwie metry. Jedne zabudowania pozostały nienaruszone, a te obok zrównane z ziemią.

Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

Podczas gdy mieszkańcy Borów Tucholskich wyliczyli straty i zastanawiali się skąd wziąć pieniądze na odbudowę swoich domów, leśnicy zajęli się wielkim sprzątaniem uszkodzonego drzewostanu.

Ścieżka trąby powietrznej w Borach Tucholskich. Fot. Kacper Kowalski / FORUM.

W pewnym momencie drewna na rynku było tak dużo, że jego cena spadła aż o 30 procent. Zyskiwali na tym przede wszystkim klienci, a więc tartaki, firmy przetwórstwa drewna i branża energetyczna.

Trąba powietrzna minuta po minucie:

13:00 - Nad wschodnim krańcem Niemiec utworzyła się chmura burzowa, która wkroczyła nad terytorium Polski w woj. lubuskim.

14:00 - Chmura rozwinęła się do miana superkomórki burzowej i przechodziła nad północną częścią woj. lubuskiego. Przynosiła ulewny deszcz i silny wiatr w okolicach Międzyrzecza. Zniszczeń jednak jeszcze nie dokonała.

14:30 - Intensywność superkomórki zaczęła systematycznie wzrastać przechodząc nad pogranicze woj. lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

15:00 - Wichura pozrywała dachy z domów i linie energetyczne w Trzciance, a o 15:20 w Pile w woj. wielkopolskim. Krajobraz wyglądał jak po wojnie, wszędzie leżały połamane gałęzie. Wiatr powalił także betonowy mur przy stadionie żużlowym. Mieszkańcy mówią o zawirowaniach, ale nic nie wskazuje na to, aby wystąpiła tam trąba.

16:00 - Chmura burzowa nadal przesuwała się na północny wschód ponad Borami Tucholskimi.

16:30 - Nawałnica przetoczyła się nad Tucholą w woj. kujawsko-pomorskim. Wiatr połamał dziesiątki drzew, niektóre drogi leśne zostały zatarasowane przez konary. Chwilę później z chmur zeszła trąba powietrzna.

17:20 - Trąba powietrzna została pierwszy raz udokumentowana na zdjęciach przez mieszkańców i urlopowiczów przebywających nad Pojezierzem Południowopomorskim. Lej wędrował w pobliżu jeziora Kałębie.

W osadzie Wycinki zginął 60-letni mężczyzna przygnieciony przez ścianę rozpadającego się domku letniskowego. 5 kolejnych osób zostało rannych.

Zniszczenia w tej okolicy są zdecydowanie największe. Drzewa powalone zostały na odcinku o długości 8-9 kilometrów i szerokości 300-400 metrów, punktowo do 1 kilometra. Na podstawie tego można określić, że trąba powietrzna szła od wsi Zdroje-Gajdowskie i dalej przez Łążek-Szałata do Starej Rzeki.

17:30 - Trąba przeszła nad autostradą A1, na wysokości wsi Bobrowiec.

17:40 - Żywioł przekracza granicę woj. pomorskiego i dociera nad miasto Gniew.

18:00 - Lej sięgający powierzchni ziemi widziano w Sztumie i okolicach. W regionie 5 osób zostało rannych. Zniszczone zostały 42 budynki, w tym 19 mieszkalnych.

18:20 - Trąba zaczęła słabnąć nad południowo-wschodnimi przedmieściami Malborka.

18:40 - Najprawdopodobniej trąba ostatecznie zanikła zanim dotarła do Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim.

19:00 - Do tego czasu rozpadła się również superkomórka burzowa.

Źródło: TwojaPogoda.pl

prognoza polsat news