Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Mimo, że w Gdańsku zachód słońca miał miejsce o 21:21, to jednak jeszcze długo było jasno, a spacerowicze odwiedzali molo w Brzeźnie, aby romantycznie spędzić wieczór nad morzem.
Niebo jasne było nawet, gdy wybiła 23:00, a więc 1,5 godziny po zachodzie słońca. O północy, gdy powinno być najciemniej, północny horyzont pozostanie lekko rozjaśniony. To właśnie jest ta słynna nadbałtycka "biała noc" podczas najdłuższych dni w całym roku.
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl
Chmury pierzaste zazwyczaj są oznaką nadciągającej zmiany pogody i tak też będzie i tym razem. Jutro czekają nas przelotne, ale obfite, opady deszczu i burze. Obłoki te są też źródłem pięknych zjawisk optycznych, w tym barwnego pierścienia wokół Słońca oraz towarzyszącym mu tzw. słońcom pobocznym. Możecie to zobaczyć na zdjęciach od naszych czytelników.
Chmury pierzaste o zachodzie Słońca w Widzowie w woj. śląskim. Fot. Mag.
Halo ze słońcami pobocznymi w Sępólnie Krajeńskim w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Danek.
Chmury pierzaste w Skoczowie w woj. śląskim. Fot. Monika Jaworska.
Zachód Słońca nad morzem. Fot. Ewa Olejniczak / TwojaPogoda.pl Facebook.
Tak pięknie kończy się jeden z najdłuższych dni tego roku.
Mamy dla Was małą rozgrzewkę przed jutrzejszymi burzami. @Leszek uwiecznił 6 czerwca wielokrotne wyładowanie pod chmurą szelfową, która przechodziła nad Wartą w Poznaniu.
Zobaczcie, jak piękne były krajobrazy tegorocznej wiosny w Polsce, w jakości 4K:
@Aneta wybrała się dzisiaj na Trzy Korony w Pieninach i uwieczniła piękne obłoczki płynące po lazurowym niebie nad wierzchołkami Tatr oraz zieleniące się łąki i pola w dolinach.
Obłoki nad Tatrami widziane z Trzech Koron w Pieninach. Fot. Aneta.
Nad miastem Sioux Falls w amerykańskim stanie Dakota Południowa udało się sfilmować spektakularne tzw. odwrócone błyskawice, które zamiast wychodzić z chmur i sięgać ziemi, biegły w odwrotnym kierunku. Źródłem tych piorunów są wysokie maszty, wieżowce i turbiny wiatrowe.
Jowisz jest planetą, która nie przestaje nas zadziwiać. Trójka astronomów powiększyła właśnie katalog jego księżyców o kolejne, dzięki czemu liczba ta wynosi już... Zobacz cały artykuł
Na poniższej animacji zdjęć satelitarnych możecie zobaczyć, jak gęsta mgła morska wdziera się znad wód otwartego Pacyfiku w głąb cieśniny Juan de Fuca, pomiędzy kanadyjską wyspą Vancouver (prowincja Kolumbia Brytyjska w Kanadzie) a półwyspem Olympic (stan Waszyngton w USA). Mgła wije się niczym wąż, otulając położone w cieśninie wyspy. Region jest jednym z najbardziej mglistych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. W ciągu roku notuje się tam aż ponad 2,5 tysiąca godzin pod znakiem mgieł.
Większość z nas ufa kremom z filtrem UV, które mają nas chronić przed poparzeniami słonecznymi podczas opalania się. Jednak testy naukowe wykazały, że nie są one tak skuteczne, jak zapewniają producenci i mogą nam zrobić krzywdę. Dlaczego?... Zobacz cały artykuł
Fot. Pixabay.com / chezbeate.
Piękny wczorajszy zachód Słońca w obiektywie naszych czytelników:
Zachód Słońca. Fot. Anjo Imperfeito / TwojaPogoda Facebook.
Zachód Słońca na Kujawach. Fot. Marcin.
Za pośrednictwem kamer pogodowych zaglądamy na plaże, które oblegane są przez wszystkich spragnionych Słońca i wczesnej opalenizny. W Rewalu plaża pełna kolorowych parawanów. Temperatura sięga 17 stopni, a niebo jest wolne od chmur i błękitne.
W gdańskim Brzeźnie nie brakuje zażywających kąpieli słonecznej i wypoczywających aktywnie przy grze w siatkówkę. Jest 19 stopni, niebo upiększają kłębiaste Cumulusy.
W Świnoujściu jest zdecydowanie najcieplej, nawet 21 stopni i niewielkie obłoczki.
W Międzyzdrojach plażowiczów nie brakuje. Pogoda wprost wymarzona na opalanie.
Na koniec przenosimy się na drugi kraniec Polski. Szlak przy górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch jest zapełniony tylko częściowo. Wiosna dotarła na szczyty, krajobrazy są zielone, a na niebie płynie niewiele chmur. Padać nie będzie. Temperatura jest dość niska, bo sięga 8 stopni.
Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości Webcamera.pl
Chmury, które jeszcze o poranku gdzieniegdzie przysłaniały Słońce, zaczęły zanikać. Po południu może przelotnie popadać na północy i północnym wschodzie, a wieczorem na krańcach zachodnich. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Mamy od 17 stopni miejscami nad morzem oraz na południu i południowym wschodzie do 21 stopni miejscami na zachodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 15 czerwca 2017 o godzinie 10:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która obiega Ziemię na wysokości około 400 kilometrów, jest zamieszkiwana zazwyczaj przez trzech astronautów (podczas wymiany załóg jest ich sześć) i ma porównywalne rozmiary, co typowe boisko piłkarskie. Ma więc 72 metry długości i 109 metrów szerokości. Astronauci mają do dyspozycji 840 metrów sześciennych powierzchni życiowej. W kosmicznym laboratorium panuje stałe ciśnienie na poziomie 1013 hPa (ciśnienie na poziomie morza na Ziemi) i temperatura 27 stopni. Stacja porusza się z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę, a to oznacza, że okrąża naszą planetę w ciągu 92 minut, co daje 15 okrążeń w ciągu doby. Od początku istnienia obiegła Ziemię już ponad 100 tysięcy razy i przewinęło się przez jej pokład ponad 100 astronautów, głównie z USA i Rosji.
Chmury burzowe związane z tajfunem Mebrok przyniosły ulewne deszcze w północnym Wietnamie. Pod wodą znalazła się stolica i drugie co do wielkości miasto tego kraju. O tej porze roku nie robi to jednak na nikim wrażenia, bo trwa pora deszczowa i takie zjawiska po prostu się zdarzają.
Po kilku dniach odpoczynku od burz, do Polski znów zaczyna napływać niestabilna masa powietrza, która będzie się objawiać nie tylko podwyższoną wilgotnością oraz sporym zróżnicowaniem temperatury, ale również burzami. Czy mamy się czego obawiać?... Zobacz cały artykuł
Wczoraj wieczorem nad Ziemią Łódzką pojawiła się chmura, która przypominała ogon godzilli.
Chmura w Bratkowie w woj. łódzkim. Fot. Edyta.
Poranek jest słoneczny, w wielu miejscach bezchmurny. Jedynie miejscami chmur jest więcej, ale nie przynoszą one opadów. Wiatr wieje z kierunku zachodniego, w porywach do 30-40 km/h. Temperatura wynosi na ogół 13-14 stopni.
Bieganie staje się coraz popularniejszym sportem, nie tylko wśród Polaków. Jedni biegają po chodnikach, inni po lasach, a jeszcze inni po górach. Poprzeczka ułożona jest bardzo wysoko. 29-letni hiszpański wspinacz Kilian Jornet dokonał niemożliwego, bo biegnąc w ciągu zaledwie 26 godzin zdobył Mount Everest, najwyższą górę świata, i to bez butli z tlenem oraz lin asekuracyjnych. Co więcej, kilka dni później po raz kolejny stanął na szczycie wszystkich szczytów. Jornet wcześniej biegiem dotarł na Kilimandżaro i Mont Blanc. Zobaczcie, jak tego dokonuje:
Ciśnienie jest lekko podwyższone, jednak w najbliższych godzinach zacznie spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1016 hPa na północnym wschodzie do 1019 hPa na południu kraju.