Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Nielicznym dane było spędzić noc na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Jeśli nie znaleźliście się wśród nich, to nic straconego. Zobaczcie, jak jest tam pięknie.
Nasi czytelnicy przesłali nam zdjęcia cudownych chmur z dzisiaj i wczoraj. Zobaczcie.
Chmury w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch.
Chmury na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Monika Jaworska.
Chmury w Podstolicach k. Wieliczki w woj. małopolskim. Fot. Andreas.
Chmury w Bełchatowie w woj. łódzkim. Fot. Jakub.
Chmury w Goleniowie k. Szczecina w woj. zachodniopomorskim. Fot. Adrian Raczyński.
Chmury. Fot. Paulina Kamińska.
Chmury w Krakowie. Fot. Piotr Żak.
Chmury w Motarzynie w woj. pomorskim. Fot. Łukasz.
Dzień jest coraz dłuższy. Kiedy więc się skończy? Najwcześniej w Bieszczadach, około 20:35. W centrum kraju Słońce schowa się za horyzont krótko przed 21:00. Najdłużej dzień potrwa na wyspie Uznam, aż do godziny 21:30. Różnica sięga niemal godziny.
Dobę temu miała miejsce druga tak silna erupcja wulkanu Sakurajima w Japonii w ostatnich tygodniach. Pióropusz popiołów uniósł się na wysokość 4 kilometrów. Wulkan póki co nie zagraża znajdującego się u jej podnóży miasta Kagoshima, które zamieszkuje ponad 600 tysięcy ludzi. Jego erupcje pojawiają się periodycznie od 1955 roku. Jednak w ostatnim czasie odnotowano znaczny wzrost ciśnienia w komorze magmowej wulkanu, co może świadczyć, że zbliża się kluczowa erupcja, być może największa od 1914 roku, gdy zginęło prawie 60 osób. W ciągu stulecia okoliczne miejscowości błyskawicznie się rozrastały. Obecnie w promieniu zaledwie 10 kilometrów od stożka mieszka aż pół miliona ludzi, którym grozi poważnie niebezpieczeństwo. Sakurajima z tego powodu nazywana jest Wezuwiuszem Dalekiego Wschodu i zagraża Kagoshimie w równym stopniu, co Wezuwiusz mieszkańcom włoskiego Neapolu.
Tegoroczny sezon trąb powietrznych rozpoczął się w Polsce z przytupem. W niecały miesiąc zaobserwowano aż trzy leje sięgające ziemi. Przetoczyły się one nad Małopolską, Lubelszczyzną i Ziemią Łódzką. Możecie je zobaczyć w pełnej okazałości na filmach... Zobacz cały artykuł
Trąba powietrzna 30 maja 2017 roku w rejonie Tarnowa w woj. małopolskim. Fot. Vape Miosh.
Rakieta Falcon-9 z kapsułą Dragon z kilkudniowym opóźnieniem, spowodowanym burzą, która rozpętała się w pobliżu platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie, w ubiegłą sobotę poleciała w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie misji CRS-11 po raz pierwszy została wykorzystana kapsuła Dragon, która dostarczyła już wcześniej ładunek na Stację. Miało to miejsce w ramach misji CRS-4 we wrześniu 2014 roku. Nowa misja jest siódmą SpaceX w tym roku.
Dragon dostarczył zapasy i eksperymenty na Stację Kosmiczną. Na pokładzie kapsuły znalazło się ponad 2700 kilogramów zapasów oraz sprzętu do eksperymentów naukowych. Ładunek stanowił m.in. NICER, czyli urządzenie do badania gwiazd neutronowych, demonstrator technologii ROSA, której celem jest stworzenie bardziej wytrzymałych paneli słonecznych oraz MUSES, platforma do prowadzenia obserwacji Ziemi z kosmosu. Firma SpaceX opublikowała właśnie spektakularne nagranie wideo uzyskane z kamery zainstalowanej na dronie, na którym możecie zobaczyć perfekcyjne lądowanie rakiety Falcon-9 na stanowisku LZ-1 w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.
Na zachodzie i północy kraju przelotnie pada deszcz, jednak z biegiem godzin opady zanikną, a niebo się rozpogodzi. Termometry pokażą minimalnie od 7 stopni na północnym wschodzie, południu i w centrum do 12 stopni na środkowym wschodzie.
Późne popołudnie przynosi nam rozpogodzenia. Lokalnie na zachodzie i północy kraju przelotnie, ale chwilami obficie pada deszcz. Niewielkie strefy opadów wędrują w kierunku wschodnim. Wiatr wieje z zachodu, a regionach zachodnich w porywach do 50-60 km/h. Temperatura wynosi od 16 stopni nad morzem do 22 stopni na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.
Z pokładu samolotu lecącego nad Dallas w Teksasie udało się sfilmować gigantyczną ulewę przechodzącą nad częścią miasta. Dallas jest na tyle duże, że "oberwanie chmury" nastąpiło tylko w niektórych dzielnicach. Wygląda to tak, jakby z nieba lunęło wiadro wody. Zjawisko nazywane jest fachowo "microburst" i jest mniejszą obszarowo wersją "downburstu", czyli silnego prądu zstępującego (spadającego) wraz z ulewnym deszczem, z chmury na powierzchnię ziemi, i rozchodzącego się promieniście.
Łowcy burz z Wielkopolski sfilmowali, jak chmura "rzuca piorunami", raz w lewo, raz w prawo...
Wczoraj w Sochaczewie na Mazowszu spadł grad o średnicy od 3 do 5 cm.
Gradobicie w Sochaczewie w woj. mazowieckim. Fot. Witek.
Zanieczyszczenie to nie tylko smog czy nadmierne oświetlenie, o czym wiedzą doskonale choćby miłośnicy astronomii, którzy w pełnym świateł mieście próbują patrzeć w gwiazdy. Tu nie kończy się nasze negatywne oddziaływanie na otoczenie, bo okazuje się, że bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia jest miejski hałas... Zobacz cały artykuł
Tak wyglądała wczorajsza burza gradowa, która przeszła nad Łodzią:
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) opublikował pierwszy w tym roku raport, w którym analizowana jest sytuacja na polach uprawnych w stosunku do panujących w ostatnich tygodniach zjawisk atmosferycznych. Czy w Polsce mamy suszę rolniczą?... Zobacz cały artykuł
Dzisiaj słabe burze mogą się pojawiać w zachodniej części kraju, a zwłaszcza na Pomorzu. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h. Prosimy o ostrożność... Sprawdź ostrzeżenia
Na zachodzie kraju przelotnie pada i słabo grzmi. Drobne deszcze pojawiają się też miejscami na wschodzie. Niebo przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje chwilami porywiście z zachodu i południowego wschodu. Temperatura wynosi od 13 stopni nad morzem do 19 stopni na wschodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 7 czerwca 2017 o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Widzieliście już tęczę w przyspieszeniu? Zobaczcie więc, jak powstaje i jak znika.
Czeka nas nietypowy spektakl na niebie. Właśnie znajdujemy się w maksimum roju meteorowego Arietydów, które są najbardziej obfitym rojem widocznym za dnia. Czasem zdarzają się bardzo jasne bolidy. Czy uda się choć jeden z nich zobaczyć nad Polską?... Zobacz cały artykuł
Niemal pół miliona wyładowań atmosferycznych odnotowano nad Europą w ciągu ostatnich 48 godzin. Najwięcej błyskawic pojawiło się nad centralną i południową częścią kontynentu. Polska znalazła się wśród najbardziej burzowych krajów, gdzie mieliśmy ponad 100 tysięcy wyładowań.
Fot. Blitzortung.org
Nawet kąpiąc się w rzece nie można liczyć na chwilę spokoju od pogody. Wiedzą coś o tym mieszkańcy Wiednia, którzy w gorący dzień zażywali ochłody w starorzeczu Dunaju. Niespodziewanie ich spokój zmąciła trąba pyłowa, która znad lądu wtargnęła nad rzekę.
Na północy i wschodzie kraju jest pochmurno, a miejscami także deszczowo. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na południowym zachodzie i w centrum rozpogadza. Na wschodnim Pomorzu, Warmii, Mazowszu i Ziemi Kłodzkiej wieje porywiście do 50 km/h, a na wybrzeżu do 80 km/h. Temperatura waha się od 12 stopni nad morzem do 20 stopni na południowym wschodzie.
W ciągu ostatniej doby nad Polską przetoczyły się gwałtowne burze. Najwięcej piorunów odnotowano na Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Mazowszu i Warmii, gdzie było ich ponad 100 tysięcy. Z poniższej mapy z lokalizacją piorunów wynika, że występowały one na całej powierzchni województwa łódzkiego i opolskiego. Najpierw burze pojawiły się na południu i zachodzie, później w centrum, a na końcu na środkowej północy.
Ciśnienie przez cały dzień będzie szybko rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1007 hPa (lekko obniżone) na północy do 1014 hPa (w normie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne, ale w ciągu dnia będą się poprawiać.