Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Z pewnością widzieliście, chociażby w amerykańskich filmach, słynną drogę nr 1, która biegnie przez niezwykle malownicze kalifornijskie wybrzeże Pacyfiku. Jeśli chcielibyście się nią wybrać na wycieczkę, to możecie mieć nie lada problem, bo właśnie została ona zatarasowana przez gigantyczne osuwisko. Na odcinku pół kilometra asfalt jest zasypany ziemią i kamieniami na wysokość 12 metrów. Geolodzy są zdania, że tak olbrzymiego osuwiska nie było w tym rejonie od zimy z przełomu 1983 i 1984 roku, kiedy droga była wyłączona z ruchu przez ponad rok. Zobaczcie, jak wygląda dzisiejsze osuwisko z lotu ptaka.
Okazała błyskawica wczoraj uderzyła w rejonie Rzeszowa. Wygląda jakby miała średnicę wielu metrów, ale w rzeczywistości była bardzo cienka, miała nie więcej niż 10 centymetrów.
Noc na południu, wschodzie i w centrum przyniesie opady deszczu, które miejscami mogą być intensywne. Termometry pokażą w najchłodniejszym momencie od 6-7 stopni na północy i zachodzie do 9-10 stopni na południu i wschodzie.
Chmurzyło się, miejscami grzmiało i lało, ale na koniec dnia się rozpogodziło. Oto dowód:
Fot. TwojaPogoda.pl
Karoserie i szyby samochodowe, okna, brzegi kałuż, liście na drzewach i wszelkie inne przedmioty znajdujące się na wolnym powietrzu pokryte zostały żółto-zielonym pyłkiem sosny. Dlaczego jest go tak dużo i czy może być dla nas niebezpieczny?
W prowincji Syczuan w Chinach przyszły na świat pierwsze w tym roku bliźniacze pandy wielkie. Ich matka Zhizhi może być z nich dumna, ponieważ malce mają się świetnie, prawidłowo się rozwijają oraz ważą 105 i 110 gramów. Zobaczcie podwójne szczęście ich opiekunów.
Burze w ostatnim czasie przetaczały się głównie nad południową połową kraju. Jeśli nie macie ich jeszcze dość, albo jeśli mieszkacie w regionach, gdzie burz było dotąd niewiele, to mamy dla Was wspaniałą kompilację nagrań piorunujących spektakli. Rozsiądźcie się wygodnie, podkręćcie głośniki i łapcie energię.
Gwałtowne burze przeszły nad Lubelszczyzną. Nad południowo-wschodnimi przedmieściami Lublina był widoczny zalążek trąby powietrznej. Lejek nie sięgnął jednak powierzchni ziemi.
Już kilkaset razy strażacy interweniowali od wczorajszego przedpołudnia w całej południowej połowie naszego kraju, aby usuwać szkody powstałe po przejściu gwałtownych burz. Gdzie burze mogą siać spustoszenie w najbliższym czasie?... Zobacz cały artykuł
W tym sezonie na wejście na Mount Everest wydano już 373 pozwolenia dla cudzoziemców, a uwzględniając towarzyszących im Szerpów, na szlakach pojawi się nawet 750 osób. To największa liczba wspinaczy w historii organizowania wypraw na dach świata. Jednak nie wszyscy ci, którzy weszli na szczyt, wrócą bezpiecznie do swych domów. Stoki Czomolungmy stają się coraz większym cmentarzyskiem. W ostatni weekend zmarł słowacki turysta. Gdy ekipa ratownicza przybyła aby zabrać jego ciało z czwartego, najwyżej położonego obozu, z którego prowadzi się atak szczytowy, znalazła w namiocie skostniałe zwłoki kolejnych czterech osób. To już w sumie 10 ofiar matki wszystkich gór od początku tego roku. W ubiegłym roku na szczycie stanęły 643 osoby. W ciągu 64 lat, od pierwszego zdobycia góry, zginęło ponad 260 osób... Dowiedz się więcej
Fot. Pixabay.com / scottinthailand.
Zabieramy Was na rowerową przejażdżkę, ale nie byle jaką, bo lotem błyskawicy przez malowniczy las. Ze stabilizacją obrazu z kamerki GoPro, możemy poczuć się, jakbyśmy byli ptakiem:
Pewien mężczyzna zauważył, że rwący nurt, w który zmieniła się jedna z ulic Haikou w Chinach po potężnej ulewie, porwał pokrywę studzienki ściekowej. Aby żadna osoba nie wpadła od niej, ani też nie utknął w niej samochód, mężczyzna przez godzinę stał jak słup i ostrzegał. Z pewnością pomógł wielu ludziom. Ot, taki współczesny Dobry Samarytanin.
Na przeważającym obszarze kraju występują opady deszczu, które miejscami mają umiarkowane i duże natężenie, a także towarzyszą im burze. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się. Wiatr wieje z północnego zachodu, w województwach zachodnich w porywach do 30-40 km/h, a podczas burz do 70-80 km/h. Temperatura waha się od 11 stopni na zachodnim Pomorzu do 21 stopni na wschodnim Mazowszu.
Tak gorąco na południu Europy w tym roku jeszcze nie było. Termometry w Hiszpanii pokazują w cieniu aż 40 stopni. Meteorolodzy ogłosili alarm pogodowy. Turyści pragnęli przyjemnego ciepła, ale nie aż takiego. Żar zniechęca ich do kąpieli słonecznej... Zobacz cały artykuł
Lasy Państwowe przeprowadziły sondaż, z którego wynika, że większość z nas najbardziej boi się w lesie... zgubienia się. Poniższy filmik wyjaśni Wam, jak nie stracić orientacji podczas wycieczki po lesie, co ze sobą zabrać, o czym pamiętać i jak odczytywać znaki, które doprowadzą nas do celu.
Ludovico Einaudi, słynny włoski kompozytor i pianista, udał się do Arktyki na pokładzie statku Arctic Sunrise, należącego do Greenpeace, wraz ze swoim pianinem, na którym zagrał "Elegię dla Arktyki". Poruszający utwór wykonał na platformie stylizowanej na górę lodową, u stóp rozpadającego się lodowca Wahlenbergbreena, znajdującego się na norweskim archipelagu arktycznym Svalbard. Einaudi był zachwycony nieskazitelnym pięknem dalekiej północy. Jego elegia ma zmusić widza do refleksji i uświadamiać każdemu z nas, że to z powodu naszej własnej zachłanności i całkowitego braku wyobraźni tracimy tak niezwykłe miejsce jakim jest Arktyka.
Dzisiaj burze o małym i umiarkowanym natężeniu mogą się pojawiać we wschodniej połowie kraju. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.
Tak wyglądały krajobrazy w austriackim kurorcie górskich Villach po przejściu burzowy gradowej:
Fot. Manuel Dexl / Severe Weather Europe / Facebook.
Poranek w wielu regionach kraju przynosi opady deszczu, które miejscami mają charakter ciągły i dużą intensywność. W Małopolsce i na Kielecczyźnie towarzyszą im słabe burze. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na północy i północnym wschodzie również rozpogadza. Od zachodu systematycznie nasila się wiatr, który w porywach dochodzi do 50-60 km/h. Temperatura wynosi od 10-12 stopni na zachodzie do 15-17 stopni na wschodzie.
Potężne burze przetoczyły się nad środkową i południową Europą. Na Budapeszt, stolicę Węgier, w krótkim czasie spadło 15 mm deszczu. Studzienki kanalizacyjne nie były w stanie pochłonąć tak dużych ilości wody, w efekcie doszło do podtopień wielu ulic w całym mieście. Mieszkańców, którzy mieli poważne trudności z powrotem z pracy do domu, brodzili w wodzie po kolana. Komunikacja miejska stanęła na kilka godzin.
Chmury burzowe przyniosły też gradobicia i wichury. Nad miastem Dunaújváros pojawiła się trąba lądowa. Na szczęście nie poczyniła ona poważnych szkód. Jej widok mógł jednak niejednego mieszkańca przerazić.
Ciśnienie wynosi od 1013 hPa (w normie) na północ, wschodzie i w centrum do 1017 hPa (lekko podwyższone) na środkowym zachodzie i będzie dzisiaj powoli rosnąć.