Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Pogodna noc sprzyja podziwianiu rozgwieżdżonego nieba. Gdy spojrzycie w zenit, ujrzycie taki oto wspaniały widok Wielkiej Niedźwiedzicy, nazywanej potocznie Wielkim Wozem.
@Paweł i @Gosia uwiecznili o zachodzie Słońca nad Małopolską niecodziennie wyglądające chmury pierzaste, które ułożyły się w coś na kształt grzebienia.
Chmury pierzaste o zachodzie Słońca w Skawinie k. Krakowa w woj.małopolskim. Fot. Gosia.
Chmury pierzaste o zachodzie Słońca w Kalwarii Zebrzydowskiej w woj.małopolskim. Fot. Paweł.
A tak wyglądał koniec dnia nad jednym z niewielkich jezior na Kujawach:
Zachód Słońca w Radzimie w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Danek.
Pozasezonowe ulewy nawiedziły północno-wschodnią Australię i zostały przyjęte przez mieszkańców z otwartymi ramionami z powodu dramatycznej suszy. W ciągu zaledwie 72 godzin spadło nawet 240 mm deszczu. Dla porównania tyle deszczu spada na Warszawę przez pół roku. Ulewy spowodowały podtopienia, ale przede wszystkim zaczęły wreszcie napełniać zbiorniki retencyjne, które są głównym źródłem wody pitnej dla tysięcy mieszkańców.
W Niemczech kończy się upalna pogoda. Dzisiaj po południu w Poczdamie termometry pokazały 31 stopni. Teraz u naszego sąsiada szaleją burze i to z prawdziwego zdarzenia, o czym świadczy aktualne zdjęcie satelitarne. Nad środkowymi Niemcami widoczna jest olbrzymia komórka burzowa rzucająca cień, która przynosi ulewne deszcze, gradobicia i porywisty wiatr. Doszło do licznych podtopień, są pozrywane dachy i połamane drzewa. W nocy burze dotrą do zachodnich krańców Polski, ale na dobre wkroczą nad nasz kraj dopiero jutro, przynosząc na zachodzie duże ochłodzenie, nawet o 15 stopni.
Zdjęcie satelitarne w dniu 19 maja 2017 o godzinie 19:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
W nocy miejscami na krańcach południowych i zachodnich może przelotnie popadać i zagrzmieć. Termometry pokażą minimalnie od 11 stopni na wschodzie do 14 stopni na południowym zachodzie.
Na przeważającym obszarze kraju w lasach panuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Lasy Państwowe uprzedzają, że gdy wybierzemy się w weekend na wycieczkę po lesie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność, ponieważ ponad 90 procent pożarów jest zaprószanych przez człowieka, a dokładniej przez jego nieostrożność i umyślne działanie. Mniej wysuszona jest ściółka na południu i północnym zachodzie kraju, gdzie zagrożenie pożarowe jest średnie i małe. Dotychczas z powodu mokrej i chłodnej aury zagrożenie pożarami było niewielkie. Dlatego też od początku roku wybuchło niecałe 300 pożarów, trawiąc powierzchnię prawie 80 hektarów, aż 3-krotnie mniejszą niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
I pomyśleć, że jeszcze tydzień temu popołudniami temperatura ledwie przekraczała zero, a rano mieliśmy solidne przymrozki. Dzisiaj panuje zupełnie odmienna aura. Jest bardzo ciepło, a nawet gorąco. Przy bezchmurnym niebie odnotowano w cieniu 30 stopni... Zobacz cały artykuł
W samym sercu Bieszczadów krajobrazy przypominają zupełnie inny kontynent. Możemy się poczuć, jakby nie obowiązywał nas czas, poza wszelką cywilizacją. Zobaczcie, jak pięknie tam jest:
Tak wyglądał dzisiejszy wschód Słońca na Ziemi Łódzkiej, w obiektywie @Przemysława.
Wschód Słońca w Brzeźnicy w woj. łódzkim. Fot. Przemysław.
Spacer po lesie, o każdej porze roku, to idealny sposób na stres i przepracowanie. Oddychając świeżym powietrzem, wsłuchując się w śpiew ptaków i szum drzew, można naładować wewnętrzne baterie na długie dni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć najpiękniejszych polskich krajobrazów leśnych przy nastrojowej muzyce i w rewelacyjnej jakości 4K.
Utrzymuje się przepiękna, słoneczna, przeważnie bezchmurna pogoda. Jedynie miejscami nad Karpatami pojawiają się niegroźne obłoki kłębiaste. Wiatr wieje z południowego wschodu w porywach do 30-40 km/h, przynosząc trochę ochłody. Temperatura jeszcze rośnie i wynosi od 22 stopni na Lubelszczyźnie do 29 stopni przy granicy z Niemcami, oczywiście w cieniu.
Wyjeżdżacie na upragnione wakacje na jedną z greckich wysp, a tu spotyka Was coś takiego. Tak wyglądały wczoraj ulice wyspy Kalimnos na archipelagu Dodekanezu po potężnej ulewie.
Fot. Facebook / MeteoEU.
Z pewnością każdy pamięta śpiewany przez niezapomnianą Korę utwór "Wyjątkowo zimny maj". Maanam stworzył go w 1991 roku, zaledwie dwa miesiące po jednym z najzimniejszych majów w powojennej historii. Jak bardzo zimno było? Porównajmy... Zobacz cały artykuł
Majowy śnieg w Wielkopolsce. Fot. Ewelina.
Satelita Landsat-8 uwiecznił dziwaczne wzory ciągnące się po powierzchni bezodpływowego jeziora Kara Bogaz Goł, dawnej zatoki Morza Kaspijskiego, u brzegów Turkmenistanu. Skąd się one wzięły? Według naukowców to najprawdopodobniej skutek mieszających się ze sobą wód o różnej temperaturze. Woda z płycizn jest zdecydowanie cieplejsza od tej znajdującej się w głębi jeziora, stąd ma inną gęstość, inne mikroorganizmy w niej żyją, ma też nieco inny kolor. W miejscach ścierania się tych zróżnicowanych wód rozkładający się plankton wydziela oleje i surfaktanty, które powodują, że woda traci swoje napięcie powierzchniowe, a to przy silnym wietrze sprzyja tworzeniu się gęstej piany. To właśnie ona tworzy te misterne wzory. Tego fascynującego zjawiska z powierzchni wody nie ujrzymy, ale dzięki satelicie już owszem.
Fot. NASA / Landsat-8.
Chmury widoczne są na błękitnym niebie tylko nad Bieszczadami. Promienie słoneczne intensywnie nagrzewają powierzchnię ziemi, a temperatura szybko rośnie. W tej chwili na termometrach jest od 21 stopni na wschodzie do 26 stopni na zachodzie kraju. Wiatr wieje z południowego wschodu w porywach do 30-40 km/h i niesie nieco ochłody.
Zdjęcie satelitarne w dniu 19 maja 2017 o godzinie 11:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Polscy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują łódź napędzaną energią słoneczną. Solar Boat powstaje w ramach projektu zainicjowanego przez koło naukowe Eko-Energia oraz Akademicki Klub Żeglarski. Celem jest budowa w pełni ekologicznej łodzi, która weźmie udział w prestiżowych międzynarodowych zawodach łodzi solarnych w Monako. Projektem zainteresowała się... Zobacz cały artykuł
Poniższy filmik nagrany przedwczoraj w San Diego Linares w Meksyku uświadamia nam, że żywioł może nas nawiedzić w chwili, gdy najmniej się tego spodziewamy. Potężne tornado niemal nie ruszało się z miejsca, przy tym rujnując nawet murowane budynki, wyrywając z korzeniami drzewa i przewracając słupy energetyczne. Wystarczyło kilkadziesiąt sekund, aby krajobrazy zmieniły się nie do poznania, jakby doszło do bombardowania. Dlaczego ciemny lej zrujnował jedne domy, a inne oszczędził? Mieszkańcy mówią, że to palec Boży, a jego wyroki są niezbadane.
Aleksander Frołow, szef rosyjskiej służby hydrologiczno-meteorologicznej Roshydromet, jeszcze pod koniec marca ostrzegł, że nadzwyczaj ciepły początek wiosny w Rosji może się skończyć powodzią stulecia. Wszystkiemu winne są roztopy, które zazwyczaj są rozłożone w czasie na kilka wiosennych tygodni. Pierwsze ich skutki są już widoczne nad brzegami rzeki Iszym w obwodzie tiumeńskim w środkowo-południowej części Rosji. Pod wodą znalazło się 4 tysiące domów w mieście Iszym oraz okolicach. Władze otworzyły 12 centrów ewakuacyjnych, gdzie bezpieczne schronienie znalazło już ponad 2 tysiące mieszkańców.
Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała listę najbardziej śmiercionośnych zjawisk atmosferycznych, od cyklonów tropikalnych przez tornada i błyskawice aż po gradobicia. Gdzie i kiedy one wystąpiły i ile ofiar mają na swoim koncie?
Fot. Pixabay.com / ractapopulous.
@Andrzej dzisiaj przed świtem uwiecznił wschodzący Księżyc w ostatniej kwadrze.
Wschód Księżyca w Lublinie. Fot. Andrzej.
O piątkowym poranku niczego złego powiedzieć nie można, bo jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie, a do tego ciepło. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 12 stopni na południowym wschodzie do 18 stopni miejscami na zachodzie kraju.
Co działo się na niebie nad Warszawą w ciągu ostatniego tygodnia? Zobaczcie fantastyczne chmury, które bez przerwy zmieniały kolory i kształty, a wszystko to na przyspieszonym filmie.
Ciśnienie będzie powoli spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1011 hPa (w normie) na północnym zachodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie.