Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Już niedługo zaczną się wakacje, czas, kiedy najwięcej czasu spędzamy poza domem. Zanim one jednak nastąpią, cieszmy się wiosną i dłuższym dniem, spacerując czy jeżdżąc na rowerze.
Wędkarze dobrze wiedzą, że to, czy ryby dobrze biorą, nie zależy tylko od pogody, lecz warunków astronomicznych. Właśnie na podstawie ich analiz każdego miesiąca powstaje nasza prognoza wędkarska. Sprawdź, kiedy warunki do brania ryb będą najlepsze... Zobacz kalendarz
Fot. TwojaPogoda.pl
Dzisiejszy zachód Słońca wygląda niesamowicie. Promienie oświetlają chmury Cirrus zbudowane z drobnych kryształków lodowych. Nazywane są one chmurami pierzastymi, ponieważ wyglądają tak, jakby ktoś rozdarł poduszkę i rozrzucił ptasie pierze po niebie.
W nocy głównie na północy, wschodzie i w centrum kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu. Padać nie powinno na południowym zachodzie. Termometry pokażą od 0 stopni na północnym wschodzie do 5-9 stopni na pozostałym obszarze.
Co najmniej 24 osoby, w tym 9 dzieci, zginęło w usuwisku, do którego doszło w południowo-zachodniej części Kirgistanu w środkowej Azji. Lokalne władze twierdzą, że ostrzegły mieszkańców przed kataklizmem, jednak nie chcieli oni opuścić swoich domów. Podpisali dokument, że są świadomi zagrożenia, ale nie chcą się ewakuować. Niestety, gdy ziemia zaczęła się osuwać, nie mieli już czasu na ucieczkę. Tak wygląda lawinisko:
Tragiczne osunięcie ziemi w Kirgistanie. Fot. Turmush.
Żołnierze 6. batalionu powietrznodesantowego z Gliwic uczcili dzisiejsze Święto Flagi i to bardzo nietypowo, bo aż 4 kilometry nad Pustynią Błędowską. Zobaczcie ich popis na poniższym filmie. Jakie szczegóły są widoczne na powierzchni ziemi?... Zobacz zdjęcie satelitarne
Dziś chmurki szybko płyną sobie po niebie.
Jeśli wydaje się Wam, że chmury potrafią rzucać cień tylko na ziemię, to się mylicie...
Miniony kwiecień odebrał nam ciepłą wiosnę, która rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie, bo już pod koniec lutego. Po wielu bardzo przyjemnych dniach nagle wróciła zima, pojawił się mróz i spadł śnieg. Pora na podsumowanie najzimniejszego kwietnia od 2003 roku... Zobacz cały artykuł
Czy bylibyście w stanie wejść na Mount Everest, najwyższy szczyt świata? Przekonajcie się o tym sami oglądając poniższy film. Stanięcie na wysokości 8848 metrów to nie lada wyczyn.
SpaceX ma już za sobą kolejną udaną misję. Wczoraj firma należąca do Elona Muska wyniosła na orbitę satelitę szpiegowskiego NROL-76 dla amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania (NRO). Obejrzyjcie na filmie cały przebieg tej ciekawej misji ... Zobacz film
Piękny widok na morze chmur spowijające dolinę Renu w zachodnich Niemczech.
Fale kulminacyjne na Odrze i Wiśle, powstałe na skutek ulewnych deszczy, przesuwają się z prędkością kilkudziesięciu kilometrów dziennie z górnego w kierunku środkowego biegu. Fala na Odrze nad ranem przeszła przez Brzeg, gdzie przekraczała stan alarmowy o 41 cm. Obecnie zaczyna docierać do Oławy, gdzie stan alarmowy przekroczony jest o 68 cm. We Wrocławiu, gdzie fala dotrze najpóźniej jutro, do poziomu alarmowego brakuje 20 cm. Na Wiśle fala kulminacyjna przeszła w nocy przez Annopol i zmierza w kierunku Kazimierza Dolnego i Puław przy nieznacznym przekroczeniu stanów ostrzegawczych. Nie ma groźby powodzi, jest natomiast zagrożenie tylko częściowym zalaniem obszaru międzywala, w tym np. ogródków działkowych.
Na Śląsku zachmurzyło się i zaczęło padać. Strefa opadów deszczu powoli przesuwa się w kierunku północnym. Na pozostałym obszarze chmur też przybywa, ale nie pada. Najpogodniej jest na północy, gdzie na niebie nie ma ani jednej chmury. Wiatr wieje porywiście ze wschodu, najmocniej na zachodzie, północy i w centrum, do 50-60 km/h. Temperatura rośnie i wynosi już od 5 stopni na Podlasiu do 14 stopni w Małopolsce.
Zdjęcie satelitarne w dniu 2 maja 2017 o godzinie 11:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Biało-czerwone flagi targane są porywistym wiatrem wiejącym ze wschodu. Podmuchy na zachodzie, północy i w centrum dochodzą do 50-60 km/h, na południu i wschodzie do 30-40 km/h. Po południu i wieczorem wiatr zacznie słabnąć. Z powodu wiatru temperatura odczuwalna jest nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów, dlatego pamiętajcie o cieplejszym ubiorze.
Nawet nie mamy co liczyć na uspokojenie się pogody, mimo iż mamy już maj i niczego nie pragnęlibyśmy bardziej niż ciepła i pogodnego nieba. Jednak do końca tygodnia czekają nas kolejne ulewy, które mogą powodować podtopienia. Będą też burze... Zobacz cały artykuł
Fot. Pixabay.com
Po południu i wieczorem miejscami na południu kraju mogą przejść burze o małym i umiarkowanym natężeniu. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 2 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, z gradem o średnicy do 1 cm i wiatrem do 80 km/h... Dowiedz się więcej
Chmury burzowe potrafią jednocześnie zachwycać i jeżyć włosy na głowie. Bardzo ciekawie rotujące poszczególne warstwy chmury szelfowej możecie zobaczyć na poniższym filmie, który zarejestrowany został latem ubiegłego roku w rejonie Stuttgartu w Niemczech.
Na rozpogodzenia możemy liczyć zwłaszcza w północnej połowie kraju. Na pozostałym obszarze chmurzy się, szczególnie na południu, gdzie w Sudetach i na Podkarpaciu pada deszcz. Opady będą powoli przesuwać się w kierunku północnym. Wiatr wieje porywiście ze wschodu. Na termometrach jest od 4-5 stopni na wschodzie do 8-9 stopni na zachodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 2 maja 2017 o godzinie 7:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Dużo szczęścia mieli kierowcy przejeżdżający autostradą w rejonie miasta Chongqing w południowo-zachodnich Chinach. Akurat w momencie, gdy oba pasy ruchu były puste, doszło do osunięcia się wzgórza. Na drogę spadł olbrzymi głaz. Mogło się to skończyć tragicznie. przyczyną osuwiska były ulewne deszcze, ponieważ na południu Chin rozpoczyna się właśnie półroczna pora mokra i tego typu zdarzenia będą się powtarzać jeszcze wielokrotnie.
Ciśnienie pozostaje wysokie i będzie się w ciągu dnia nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1017 hPa na zachodzie do 1027 hPa na północnym wschodzie.