Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Kalifornijskie obszary trawiaste za sprawą zimowych opadów deszczu, które w tym sezonie były nadzwyczaj obfite, mienią się całą paletą barw. Kwitnie nachyłek z rodziny astrowatych, który przyciąga turystów nie tylko z Kalifornii, lecz również z całych USA. Gdy przyjdą letnie upały i susze, stoki wzgórz będą jednobarwne, pomarańczowo-brązowe, jak to na półpustyniach.
Samolot linii Wizz Air lecący z Warszawy do Brukseli został uderzony przez piorun podczas burzy przechodzącej krótko po godzinie 19:00 nad polską stolicą. Pilot zgłosił kontroli lotów, że wraca na lotnisko Chopina (Okęcie). Na pokładzie samolotu było 220 osób. Obecnie maszyna jest w trakcie przeglądu. Samoloty są w zasadzie odporne na uderzenia błyskawic, ponieważ ich konstrukcja stanowi swoistą klatkę Faraday'a. Cały ładunek elektryczny "spływa" po zewnętrznej części kadłuba, nie przenikając do środka. Dlatego też pasażerowie są bezpieczni. Bardzo rzadko zdarza się, że dochodzi do uszkodzenia elektroniki pokładowej i wówczas konieczne jest lądowanie maszyny. Jedni piloci są bardziej ostrożni i po uderzeniu pioruna wolą lądować, inni kontynuują lot. Na kompilacji filmików możecie zobaczyć jak pioruny trafiają w samoloty na ziemi i w powietrzu.
4246 osób zmarło z powodu przegrzania i odwodnienia organizmu podczas fal upałów, które w ciągu ostatnich 4 lat nawiedziły Indie. Obecnie sezon upałów wkracza w swoje apogeum. Tuż przed nadejściem mokrego monsunu, który spodziewany jest w maju, termometry na przeważającym obszarze kraju osiągają w cieniu 45 stopni. Indie to drugi pod względem liczby mieszkańców kraj na świecie, zamieszkiwany przez 1,3 mld ludzi. Corocznie między marcem a majem fale nieznośnych upałów, panujące przy wysokiej wilgotności powietrza, powodują śmierć średnio od 1 do 2 tysięcy osób. Indyjczycy wyczekują już deszczowych chmur, które przyniosą spadek temperatury.
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jak możemy się przed nim chronić? Mieszkańcy dużych miast powinni wypoczywać z dala od innych ludzi, jak najczęściej spacerując po parkach, lasach czy nad rzeką. Starajmy się wówczas nie rozmawiać przez telefon, tylko słuchać dźwięków natury, śpiewu ptaków i szumu wiatru. Wypoczywajmy gdzieś na uboczu, w domku nad jeziorem, w lesie czy w górach. Podstawowym błędem jest wypoczynek w dużym zbiorowisku ludzi, np. na zatłoczonych plażach. Hałas sprawia, że nasze samopoczucie pogarsza się, a przecież tak mało mamy w ciągu roku urlopu, aby marnować go w głośnym tłumie i wrócić do pracy zupełnie niewypoczętym. Dbajmy więc o swoje samopoczucie i zdrowie, częściej niż zwykle obcując z przyrodą, obserwując jej przemiany, a będziemy szczęśliwsi, pomimo mieszkania w dużym mieście.
Mieliśmy dzisiaj pierwszy tak ciepły dzień od 2 tygodni. Na przeważającym obszarze kraju termometry pokazały powyżej 15 stopni. Najcieplej było w Małopolsce, nawet 20 stopni. Jednak nie wszyscy mogą przyznać, że było ciepło, ponieważ na Pomorzu większa część dnia minęła pod znakiem chmur i opadów deszczu, a przy tym temperatury nie przekraczającej 10 stopni. Najzimniej było nad samym morzem, zaledwie 5 stopni. Aż 15-stopniowa różnica w temperaturze między Pomorzem a Małopolską to efekt chłodnego frontu atmosferycznego, który oddziela od siebie bardzo ciepłą masę polarno-morską od dużo chłodniejszej masy arktycznej, która zaczyna napływać od północnego zachodu. Jutro będzie dużo chłodniej, przeważnie od 5 do 10 stopni, tylko na krańcu południowo-wschodnim utrzyma się ciepłe powietrze o temperaturze powyżej 15 stopni.
Nad Łodzią i Warszawą przechodzą pojedyncze komórki burzowe. Niebo przecinają błyskawice i ulewnie pada deszcz. Temperatura wynosi 15 stopni, a porywy zachodniego wiatru osiągają 30-40 km/h. Tak wygląda teraz burzowa panorama stolicy:
Obraz z kamer publikujemy dzięki uprzejmości platformy Oognet
Prawdziwa ruda kitka odnalazła orzeszek i zabrała się za ucztowanie.
Fot. TwojaPogoda.pl
84-letnia kobieta utknęła w błocie, które zalegało w niecce na spalonym i spękanym od Słońca polu uprawnym. Kobieta przeleżała w bagnisku około 20 godzin. Na powierzchnię wystawały jedynie jej ramiona i głowa. Rodzina zgłosiła zaginięcie pod wieczór, ale poszukiwania nie przyniosły skutku. Znaleziono ją dopiero następnego dnia. Policjanci przez 40 minut próbowali wyciągnąć kobietę, ale nie było to takie proste. Ostatecznie udało się i staruszka trafiła bezpiecznie do domu, gdzie dochodzi do siebie pod opieką rodziny.
Dlaczego pies musi być w lesie trzymany na smyczy? Czym jest adresownik i dlaczego jest tak ważny? O tym opowiada Michał Wojcieszkiewicz w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów".
Okazuje się, że błyskawice wcale nie są takie okazałe, a wręcz przeciwnie...
Na północy, północnym zachodzie i południu kraju chmurzy się i występują przelotne, ale chwilami intensywne opady deszczu. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na południowym wschodzie rozpogadza się. Wiatr wieje porywiście z południa i zachodu do 50 km/h, na terenach podgórskich do 70 km/h, a wysoko w górach do 100 km/h. Prosimy o ostrożność.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 kwietnia 2017 o godzinie 15:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Sądzimy, że śnieg i mróz są zjawiskami zarezerwowanym jedynie dla zimy. Jednak mogą się pojawiać niemal o każdej porze roku. Niemal 90 lat temu biały puch przykrył Polskę w pierwszych dniach czerwca. Lato rozpoczęło się nie na zielono, lecz na biało... Zobacz cały artykuł
Ostrożność podczas burzy dotyczy każdego, nawet reporterów telewizyjnych. Jeden z nich zdając relację na żywo został, na szczęście niegroźnie, porażony przez błyskawicę, która uderzyła w antenę na szczycie drapacza chmur. Niewielkie ilości ładunku elektrycznego przeskoczyły na szpic parasolki dziennikarza, któremu zdrętwiało ramię. Zobaczcie, jak zareagował.
Prędkość światła jest jedną z najważniejszych stałych wartości, na podstawie których dokonywanych jest wiele kluczowych pomiarów kosmologicznych. Teraz okazuje się, że światło pędzi wolniej niż wcześniej sądziliśmy. Dlaczego? Zobacz cały artykuł
Holandia słynie z wiatraków i tulipanowych pól. To jest najlepszy czas na odwiedzenie tego kraju, nawet jeśli miałaby to być podróż wirtualna, a w taką właśnie Was zabieramy. Zobaczcie filmik i cieszcie oczy kolorowymi tulipanami.
Na północy i północnym zachodzie jest pochmurno i pada deszcz i deszcz ze śniegiem. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje porywiście z południa, najmocniej wysoko w górach. Na termometrach mamy od 3 stopni na Pomorzu do 15 stopni na południu kraju.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 kwietnia 2017 o godzinie 10:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Czy pogoda ma wpływ na liczbę zachorowań na grypę? Okazuje się, że tak, ale niewielki. Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny (PZH) w ubiegłym tygodniu zapadalność na grypę wzrosła tydzień do tygodnia z 25 do 27 osób na każde 100 tysięcy mieszkańców. Dotychczas mieliśmy ciągły spadek zapadalności od tegorocznego szczytu zachorowań, który przypadł na luty. Przyczyną wzrostu zapadalności były wyjątkowe chłody, które nastąpiły po okresie bardzo wysokich temperatur. Najprawdopodobniej w bieżącym tygodniu trend ten będzie kontynuowany. Dlatego pamiętajcie, że odzież należy dobierać do aktualnie panującej aury, a nie kalendarza, aby się nie wychłodzić i nie przegrzać. Osłabiony wahaniami temperatury organizm jest bardziej podatny na infekcje wirusowe. Szczegółowe dane możecie zobaczyć na wykresie.
Zapadalność na grypę na 100 tysięcy mieszkańców w poszczególnych tygodniach. Dane: PZH.
Przed nami kilka naprawdę deszczowych dni. W 48 godzin spadnie tyle deszczu, ile normalnie powinno przez cały kwiecień. Mogą wezbrać potoki i rzeki, co może się skończyć podtopieniami. Gdzie będzie obficie padać i gdzie zagrożenie będzie największe?... Zobacz cały artykuł
Z pokładu samolotu w technice poklatkowej (w przyspieszeniu) jeden z pasażerów uwiecznił Fudżi, najwyższą górę w Japonii. Wulkan charakteryzuje się śnieżną czapeczką utrzymującą się na szczycie przez cały rok. Dla chmur kłębiasto-warstwowych Stratocumulus góra stanowi barierę nie do pokonania. Turyści dzięki temu mają zapierający dech widok na "morze chmur".
W górach wschodniej Turcji po śnieżycach na poboczach dróg zalegają kilkumetrowe zaspy.
Fot. Yusuf Cengiz / Facebook / Haber7.
Na północy kraju chmurzy się i pada deszcz. Na pozostałym obszarze pojawiają się przejaśnienia, a na południowym zachodzie i południowym wschodzie również rozpogodzenia. Wiatr wieje z południa, najmocniej w górach, powyżej 100 km/h. Temperatura rośnie i wynosi już od 3 stopni na Pomorzu do 10 stopni na terenach podgórskich.
Tatry o tej porze roku są wyjątkowo piękne. Gdy niebo się rozpogadza, jego błękit uroczo kontrastuje z oślepiającą bielą śniegu. Tak dużych ilości puchu nie było od kilku lat. Dzisiaj spodziewamy się zmiany pogody, będzie szaleć halny, a tuż po nim ochłodzi się i spadnie kolejne kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Tak Tatry wyglądały wczoraj z perspektywy Zębu:
Panorama Tatr z Zębu. Fot. Arnold.
Panorama Tatr z Zębu. Fot. Arnold.
Do południa ciśnienie będzie spadać, a po południu powoli rosnąć. Teraz wynosi od 1003 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1014 hPa (w normie) na południowym wschodzie.