Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Wyjątkowo późna fala przymrozków wymaga od polskich i europejskich rolników, sadowników i ogrodników zastosowania nadzwyczajnych środków, aby zabezpieczyć swoje uprawy przed wymrożeniem. Rozpalone zostały świece, aby ogrzać krzewy i drzewa owocowe. Z kolei w miejscach, gdzie przechodzą śnieżyce i gradobicia stosuje się specjalne folie. Skala szkód poczynionych przez przymrozki i śnieżyce, może być olbrzymia i to w wielu regionach zachodniej, środkowej i południowej Europy... Dowiedz się więcej
W szwajcarskich Fläsch pochodnie mają chronić uprawy przed mrozem. Fot. Keystone.
Tak oto kończą się Święta Wielkanocne. Urokliwym zachodem Słońca :)
Pracownicy ogrodu zoologicznego w Australii urządzili swoim podopiecznym wyjątkowe Święta...
Wielkanocne niebo zaskakuje widokami. Zobaczcie je na zdjęciach od naszych czytelników:
Chmury mammatus w Krakowie w woj. małopolskim. Fot. Przemysław Piątek.
Chmury deszczowe nad Podhalem i Tatrami. Fot. Rafał Raczyński.
Chmury deszczowe w Kostrzynie nad Odrą w woj. lubuskim. Fot. Michał Otocki.
Chmury deszczowe w Lubiczu w woj. zachodniopomorskim. Fot. Adrian Nowak.
Od wczoraj w różnych regionach Polski pojawiają się opady śniegu, a temperatura potrafiła spaść nawet do minus 8 stopni. Jednak to dopiero początek, bo jutro i pojutrze mróz będzie jeszcze większy i może spaść nawet ponad pół metra śniegu. Gdzie?... Zobacz cały artykuł
Powrót zimy w połowie kwietnia 2017 roku na Mazurach. Fot. TwojaPogoda.pl
Samolot NASA ER-2 odbył jeden z kilku planowanych lotów na wysokości ponad 15 kilometrów, na potrzeby programu kalibracyjnego dla satelity GOES-16, czyli najnowszego nabytku amerykańskich meteorologów. Na poniższym filmie możecie zobaczyć meksykańskie wybrzeże Zatoki Kalifornijskiej w stanie Sonora oraz granicę USA i Meksyku. Lot odbył się 23 marca.
Byliście kiedyś o poranku na Trzech Koronach, najwyższym szczycie Pienin? Gdy podnóża góry są spowite morzem mgły, na horyzoncie wyłaniają się szczyty Tatr, odległe o 30-50 kilometrów.
Zagadkowe zjawisko pojawia się w różnych częściach świata. To czarny okrąg, który unosił się na wysokości przynajmniej kilkudziesięciu metrów przez około 10 minut, zanim rozpłynął się w powietrzu. Nie brakowało opinii, że to manifestacja obcej cywilizacji, która miała otworzyć portal do innego wszechświata. Jednak wyjaśnienie tego fenomenu okazało się prozaiczne.
Aby dowiedzieć się skąd wziął się czarny okrąg na niebie, musimy przenieść się w czasie do 2008 roku, kiedy to na pustyni Black Rock w amerykańskim stanie Nevada powstał filmik, który świetnie obrazuje, jak w prosty sposób można takie zjawisko stworzyć. Wystarczy gwałtowna emisja dymu w powietrze przy bezwietrznej pogodzie i pionowe ruchy powietrza. A pamiętacie znaki dymne Indian? Oni znali ten sposób dużo wcześniej. Palacze też coś o tym wiedzą, podczas nagłego wydychania dymu papierosowego odpowiednie ułożenie ust skutkuje białymi okręgami.
Jeśli myślicie, że dziś chmury wędrują po niebie, to bardzo się mylicie. W rzeczywistości stoją w miejscu i się kotłują. Zobaczcie film w przyspieszeniu, a wszystko będzie jasne.
Zobaczcie kompilację najbardziej niesamowitych zjawisk 2016 roku na świecie:
Na przeważającym obszarze kraju na przemian przejaśnia się i chmurzy. Na zachodzie i południu występują przelotne, ale chwilami silne deszcze. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od 2 stopni na Suwalszczyźnie do 10 stopni na Górnym Śląsku.
Zdjęcie satelitarne w dniu 17 kwietnia 2017 o godzinie 13:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Prawdziwa zima wróciła do zachodnich Niemiec. Olbrzymie ilości śniegu spadły na wyżynny region Sauerland w Nadrenii Północnej-Westfalii. Tak wyglądała o poranku jazda autostradą A45.
Poranek przyniósł nie tylko przymrozki i opady śniegu, ale też gęstą mgłę.
Mglisty poranek w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch.
Mglisty poranek w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch.
Porcja śnieżnych zdjęć od naszych czytelników z różnych regionów Polski.
Śnieżny poranek w Lany Poniedziałek na Pomorzu. Fot. Michał.
Śnieżny poranek w Lany Poniedziałek w Wilczkowicach w woj. świętokrzyskim. Fot. Michał.
Śnieżny poranek w Lany Poniedziałek w Łubiance w woj. wielkopolskim. Fot. Łukasz.
O świcie mieliśmy przymrozki i to nie byle jakie. Wystarczyło, że przy napływie powietrza arktycznego niebo rozpogodziło się, abyśmy mieli nawet 5 stopni mrozu na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi. Tak zimno było m.in. na stacjach IMGW na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Wśród większych miast najzimniej było w Lublinie i Rzeszowie. Bez przymrozków na wysokości klatki meteorologicznej było na zachodzie i południu kraju.
Przy gruncie przymrozki pojawiły się w większości regionów kraju. Największe były w regionach wschodnich, gdzie np. w Lublinie, Ostrołęce i Kozienicach było minus 8 stopni, a w Olsztynie, Lublinie, Zamościu i Siedlcach minus 7 stopni. To zła wiadomość dla sadowników, ponieważ kwitnące wcześniej niż zwykle drzewa owocowe mogły ulec wymrożeniu.
To prawda, rano był przymrozek, przy gruncie w większości regionów kraju ;)
Na wschodzie kraju jest słonecznie, w wielu miejscach bezchmurnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, ale można też liczyć na przejaśnienia. Pojawiają się też opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura waha się od niewielkich przymrozków na wschodzie do 5 stopni na krańcach zachodnich.
Dzisiaj rano mieszkańcy niektórych miejscowości na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej ujrzeli za oknami swych domów białe krajobrazy. Poprószyło nieco w godzinach nocnych, gdy temperatura spadła w pobliże zera. Śniegu jest niewiele, w ciągu dnia ociepli się na tyle, że szybko się roztopi. @Krystian uwiecznił go w Koninie w Wielkopolsce:
Śnieżny Lany Poniedziałek w Koninie w woj. wielkopolskim. Fot. Krystian.
Ciśnienie będzie w ciągu dnia ulegać niewielkim wahaniom. W tej chwili barometry pokazują od 1015 hPa (w normie) na zachodzie do 1018 hPa (lekko podwyższone) na wschodzie kraju.