Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Tymczasem w Bieszczadach łobuziaki cieszą się z pierwszego w swoim życiu opuszczenia gawry.
Nie tylko na północy naszego kraju Wielkanoc przyniosła powrót zimy. U sąsiadów śniegu spadło dużo więcej i to nie pierwszy raz tej wiosny. Śnieżyce przeszły pod osłoną nocy nad Litwą i Białorusią. W Kownie, drugim co do wielkości mieście Litwy, pokrywa śnieżna miała o poranku aż 12 cm grubości. Mieszkańcy byli zaskoczeni. To była bajeczna Niedziela Wielkanocna.
@Piotr uwiecznił dzisiaj urokliwy zachód Słońca na Kielecczyźnie.
Zachód Słońca w Bliżynie w woj. świętokrzyskim. Fot. Piotr Żak.
Poniższe zdjęcie ukazujące zorzę polarną nad rosyjską Czukotką, wyjaśni Wam zjawisko, nazywane "zielonymi nocami". Powstaje ono wówczas, gdy do ziemskich biegunów geomagnetycznych dociera wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek ze Słońca. Gdy smugi mają kolor zielony to wówczas cząsteczki wiatru słonecznego wchodzą w reakcję z tlenem. Zorza świeci tak intensywnie, że odbija się od powierzchni pokrywy śnieżnej.
Zmienna pogoda, a więc występujące na przemian opady deszczu oraz przejaśnienia, to idealne warunki do pojawiania się tęczy. W ostatnich dniach takiej aury mieliśmy aż nadto, wobec czego wieczory mijały pod znakiem nawet kilkukrotnego występowania barwnego łuku. Wystarczyło, że opady jeszcze nie ustały, a już zza chmur wyjrzało Słońce, aby jego promienie zaczęły się załamywać na kroplach deszczu i tworzyć na niebie tęczę. Tak pięknie prezentowała się ona w miniony czwartek nad Wielkopolską, w obiektywie Jarka Szwedziaka:
Pogoda jest rozkapryszona. Rano prószył śnieg, a teraz jest słonecznie i po śniegu nie ma śladu.
Miejscami na południu kraju pojawiają się chmur burzowe. Nasi czytelnicy je fotografują:
Chmura mammatus w Krakowie w woj. małopolskim. Fot. Szymon.
Chmura burzowa w Żaganiu w woj. lubuskim. Fot. Krystian.
Chmura burzowa w Przemkowie w woj. dolnośląskim. Fot. Nierob.
Nad amerykańskim stanem Michigan przetoczyło się tornado. Choć miało nieduże rozmiary, to jednak pozostawiło po sobie pas zniszczeń w postaci powalonych drzew i pozrywanych dachów. Tornado nie przemieszcza się na chybił trafił, lecz korzysta ze sprzyjających warunków atmosferycznych. To właśnie za ich sprawą jedne domy zostały zachowane, a inne obrócone w ruinę. Czasem brakowało zaledwie kilku metrów. Ścieżkę tornada możecie zobaczyć z lotu ptaka.
O poranku w Niedzielę Wielkanocną na Mazury wróciła zima. Zobaczcie na zdjęciach, jak pięknie biały puch otulił zieloną trawę i listki na drzewach... Zobacz zdjęcia
Fot. TwojaPogoda.pl
W rejonie Polskiej Stacji Polarnej na wyspie Króla Jerzego w Antarktyce, ze złożonych i wysiadywanych wcześniej jajek wykluły się... nie kurczaczki, lecz maleńkie maleńkie pingwiny.
W wielkanocny poranek na Mazury wróciła zima. Krajobrazy są urocze. Zobaczcie filmik:
Było bardzo ciepło i słonecznie, ale pogoda się popsuła, do części kraju wróciła zima, która przyniosła śnieg i mróz. Czy druga połowa kwietnia będzie równie zimna, a może czeka nas powrót wiosennej aury? Czy majówka wynagrodzi nam zimną i mokrą Wielkanoc?... Zobacz prognozę
Przepiękny widok z dzisiejszego poranka na Mazurach. Otulone białym puchem zawilce gajowe pozamykały swoje kielichy, chroniąc się przed chłodem... Zobacz więcej zdjęć
Ośnieżone zawilce gajowe. Fot. TwojaPogoda.pl
A w rejonie Polskiej Stacji Polarnej, która położona jest na norweskim archipelagu Svalbard na Oceanie Arktycznym, wciąż panuje zima. Zaspy mają nawet ponad pół metra wysokości. W ostatnich dniach naszych polarników odwiedziła dwójka policjantów z Longyearbyen, stolicy archipelagu. Każda wizyta gości jest wyjątkowa, zwłaszcza, w jednym z najmniej zamieszkanych miejsc na świecie, 1452 kilometry od bieguna północnego i 2771 kilometrów na północ od Warszawy. Nawet, jeśli skończyła się ona mandatem...
Na Kaszubach poranek w Niedzielę Wielkanocną mija pod znakiem prawdziwie zimowych krajobrazów. Nasz czytelnik @Jan donosi, że w ostatnich godzinach śnieg prószył przy temperaturze na poziomie zera stopni. Obecnie coraz śmielej zaczyna się przejaśniać. Okazuje się, że Boże Narodzenie, w przeciwieństwie do Wielkanocy, minęło na Kaszubach zupełnie bezśnieżne. Czy to nowa tradycja? Biało jest w tej chwili w wielu zakątkach północnej Polski, zwłaszcza w pasie od Pomorza Gdańskiego aż po Suwalszczyznę.
Biała Niedziela Wielkanocna na Kaszubach. Fot. Jan Twardowski.
Poranek przynosi nam mocno zróżnicowaną pogodę. W południowej połowie kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza, choć miejscami na krańcach południowych i południowo-wschodnich pada deszcz. Mokro jest również w północnej połowie kraju, jednak tam niebo jest całkowicie zachmurzone, a na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie deszcz przechodzi w śnieg. Krajobrazy zaczynają się tam zabielać, drogi i chodniki mogą być śliskie. Wiatr wieje z zachodu w porywach do 50-60 km/h. Temperatura wynosi od zera stopni przy granicy z Kaliningradem do 7 stopni na południowym wschodzie.
Mieszkańcy chińskiego miasta Jiujiang i turyści przybywający w góry Lushan mogą zachwycać się zapierającym dech zjawiskiem, które miejscowi nazywają "wodospadem mgły". Mgła to nic innego, jak bardzo drobne kropelki wody unoszące się w powietrzu, które są w stanie ostać się sile grawitacji i nie opaść na ziemię. Ciepła i wilgotna bryza nasycona parą wodną, wiejąca w kierunku nawietrznej strony stoku górskiego (przeciwległego wobec obserwatora), znad największego w Chinach zbiornika słodkowodnego Poyang Hu, unosząc się ku szczytom pasma Lushan, zaczęła się ochładzać wraz z wysokością. Doszło do skroplenia pary wodnej, która utworzyła gęstą mgłę. Następnie mgła zaczęła spływać po zawietrznej stronie stoku górskiego (w kierunku obserwatora), ale ogrzewając się i osuszając skłębiła się w niewielkich strumieniach przypominających wodospad. Do dna doliny nie dotarła, ponieważ w cieplejszym i suchszym powietrzu zdążyła wcześniej wyparować. Mgła tego typu nazywana jest orograficzną (górską) i pojawia się też w Polsce.
Ciśnienie będzie dzisiaj dość szybko rosnąć. W tej chwili wynosi ono od 1003 hPa (lekko obniżone) na Podlasiu do 1013 hPa (w normie) na Śląsku.