Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Trwa wielka akcja sadzenia drzew. Do końca roku w całej Polsce posadzonych zostanie ich aż pół miliarda. Każdy może posadzić swoje drzewo. Dzisiaj w lasach całej Polski pracowały setki osób. Posadzili oni więcej drzew niż niejeden "ekolog", bez rozgłosu, bez szumu medialnego. Skontaktujcie się z najbliższym nadleśnictwem i dołączcie do akcji "1000 drzew na minutę".
Fot. Lasy Państwowe.
Po chłodnym, wietrznym i deszczowym dniu nadszedł malowniczy zachód Słońca :)
W ostatnich godzinach padało i przejaśniało się, a to świetne warunki do pojawienia się tęczy. @Marek uwiecznił moment, gdy Słońce wyszło zza chmur, gdy jeszcze padał deszcz. W efekcie promienie słoneczne załamały się na kroplach wody tworząc podwójną tęczę.
Podwójna tęcza. Fot. Marek.
@Tomasz nad Wielkopolską uwiecznił chmurę z piękną smugą opadową.
Chmura deszczowa w Piaskach Wielkopolskich. Fot. Tomasz Piecuch.
Niesamowity spektakl w alpejskich Dolomitach na północy Włoch. Na skutek potężnej burzy gradowej, lodowe bryłki zaczęły masowo spadać po stokach nagich skalnych ścian zbudowanych z wapienia i dolomitu, tworząc lodowe wodospady. Coś pięknego.
W miniony weekend na Filipinach doszło do umiarkowanej siły trzęsienia ziemi. Po głównym wstrząsie odnotowano ponad tysiąc wstrząsów wtórnych. Na poniższym filmie, nagranym przez płetwonurków, podczas wstrząsu z dna zaczął się unosić osad, który zmętnił wodę.
W sieci pojawiło się więcej filmików z obserwacji dużego bolidu, który minionej nocy rozbłysł nad południową Kalifornią. Z informacji Amerykańskiego Towarzystwa Meteorowego wynika, że meteor był widoczny w pasie od Los Angeles po San Diego. Naukowcy otrzymali blisko 300 zgłoszeń z jego obserwacji, z czego 76 wskazywało na jego fragmentację, a 11 na towarzyszący mu huk.
Wiosna, lato, jesień, a może zima? Która pora roku jest piękniejsza? Każda jest inna, każda ma swój urok. Zobaczcie to samo miejsce w różnych porach roku. Wybierzcie, które zdjęcie porównawcze podoba Wam się bardziej... Zobacz galerię
Dzisiaj pogoda nam kaprysi. Trochę Słońca, trochę deszczu i kłębiące się chmury :)
Z prywatnego zoo w zajętym przez ISIS irackim Mosulu uratowano właśnie odnalezione w lutym, żyjące w strasznych warunkach ostatnie zwierzęta. Lew Simba i niedźwiedzi Lula zostały porzucone w czasie starć zbrojnych. Gdy je odkryto, były zamknięte w klatkach, wygłodniałe i pokryte ekskrementami. Teraz już są bezpieczne. Organizacja Four Paws International przetransportowała je bowiem do Jordanii. Zobaczcie materiał filmowy z ich ewakuacji.
W północnych regionach kraju przechodzą przelotne, ale chwilami intensywne opady gradu i krupy śnieżnej. Drobne lodowe kulki szczelnie pokrywają ulice i trawniki, zmieniając krajobrazy na zimowe, ale na krótko, bo szybko się roztapiają. Na Warmii i Mazurach słabo zagrzmiało.
Chmury burzowe i opady gradu w rejonie Elbląga w woj. warmińsko-mazurskim. Fot. Info Meteo.
Intensywne opady krupy śnieżnej w Łomży w woj. podlaskim. Fot. Rafał.
@Piotr uwiecznił nocne spotkanie Księżyca w pełni i planety Jowisz nad południową Anglią.
Spotkanie Księżyca w pełni i planety Jowisz nad południową Anglią.
Trzech astronautów, którzy mieszkali przez kilka ostatnich miesięcy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, powróciło bezpiecznie w kapsule Sojuza na Ziemię. Wylądowali na rozległych stepach Kazachstanu. Giennadij Padałka (Rosja, Roskosmos), Aidyn Aimbetow (Kazachstan, Kazkosmos) i Andreas Mogensen (Dania, ESA) czują się dobrze, obecnie przechodzą badania i aklimatyzują się. Na poniższym, 10-minutowym filmie, możecie zobaczyć najważniejsze chwile z lądowania, m.in. pożegnanie z innymi astronautami, przygotowanie do powrotu oraz lądowanie.
Globalne ocieplenie wpływa na rozchwianie pogody, jednak coraz częściej tłumaczy się nim zjawiska, które z klimatem nie mają nic wspólnego, a są dziełem chociażby pogody. Kolumbijczycy błędnie przypisali mu zabójcze osunięcie ziemi, a Szwedzi falę gwałtów... Zobacz cały artykuł
Zmienną mamy dzisiaj aurę. Przejaśnia się, a chwilami pada deszcz, głównie na zachodzie, północy i południowym wschodzie. Wiatr wieje z zachodu w porywach do 50 km/h, a nad morzem do 60 km/h. Temperatura jest niska i wynosi od 4 stopni Pomorzu Gdańskim do 9 stopni na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. Z powodu opadów i silnego wiatru temperatura odczuwalna jest nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów.
Zdjęcie satelitarne w dniu 11 kwietnia 2017 o godzinie 11:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Przy użyciu teleskopu możecie zaobserwować kometę C/2015 ER61 Panstarrs, która przelatuje właśnie 180 milionów kilometrów od Ziemi, a więc znajduje się dalej niż Słońce. Kometa jest zielona, ponieważ obfituje w dwuatomowy węgiel i cyjan. Jej warkocz ma imponującą długość. Tak wyglądał w ostatnich dniach uwieczniony z terytorium Namibii w Afryce:
Kometa C/2015 ER61 Panstarrs. Fot. Gerald Rhemann / SpaceWeather.com
Minionej nocy w rejonie Los Angeles w Kalifornii w USA, można było zobaczyć jasny bolid. To niewielki fragment kosmicznej skały, która z olbrzymią prędkością weszła w ziemską atmosferę i uległa spaleniu zanim dotarła do powierzchni ziemi.
A bright fireball has been spotted over the US coast on April 10, 2017. This is over Los Anngeles https://t.co/9VYaii0mFQ pic.twitter.com/hH4JB9QdV4
— Massimo (@Rainmaker1973) 11 kwietnia 2017
Wczoraj 23 stopnie, a dzisiaj miejscami już tylko 7 stopni. Jeszcze większy spadek odnotowaliśmy w temperaturze odczuwalnej, bo na skutek porywistego wiatru ochłodziło się o prawie 20 stopni. Czy będzie jeszcze zimniej i czy mogą wrócić akcenty zimowe?... Zobacz cały artykuł
Sycylijski wulkan Etna nadal wydobywa z siebie gazy i potoki lawy, które roztapiają śnieg na stokach góry. Niebo nad największym wulkanem w Europie świeci złowieszczą czerwienią.
Nocna erupcja wulkanu Etna. Fot. Gianluca Musmeci / Severe Weather Europe / Facebook.
Nocna erupcja wulkanu Etna. Fot. Rocco Parisi / Severe Weather Europe / Facebook.
Poranek na przeważającym obszarze kraju przynosi przejaśnienia. Na zachodzie i północy kraju lokalnie przelotnie pada deszcz. Na południowym wschodzie również pada, ale tam opady są długotrwałe i intensywne, a niebo całkowicie zachmurzone. Wiatr wieje z zachodu w porywach do 30-40 km/h, a na Pomorzu do 50-60 km/h. Temperatura wynosi od 3-5 stopni na większym obszarze do 10-11 stopni na krańcu południowo-wschodnim.
Niesamowita trąba ogniowa szaleje nad wyschniętym na wiór buszem. Zjawisko to powstaje w podobny sposób, co trąba pyłowa, a więc na skutek intensywnego ogrzania się powierzchni ziemi, w tym przypadku na skutek pożaru. Gorące powietrze unosi się, a następnie ściera się z dużo chłodniejszą warstwą powietrza zalegającą ponad nim, w efekcie tworząc zawirowanie. Trąba ogniowa potrafi osiągać wysokość kilkuset metrów i mieć średnicę kilkunastu metrów, przy tym przemieszczać się z prędkością nawet powyżej 100 km/h. Wszystko, co napotka na swoje drodze natychmiast staje w ogniu, zarówno roślinność, jak i zabudowania. Trąba ogniowa spędza sen z powiek strażakom, ponieważ jej dynamika jest często nie do opanowania. W 1923 roku na skutek gigantycznego trzęsienia ziemi w rejonie Tokio w Japonii cała seria trąb ogniowych w ciągu zaledwie kwadransa żywcem spaliła 38 tysięcy ludzi.
A fire whirl (or firenado) is a whirlwind induced by a fire & often made up of flame or ash. Also, very spectacular https://t.co/wRXBc7lHbm pic.twitter.com/OJuviEN2XB
— Massimo (@Rainmaker1973) 10 kwietnia 2017
Ciśnienie zaczęło rosnąć i tak będzie do końca dnia. W tej chwili wynosi ono od 1008 hPa (lekko obniżone) na Suwalszczyźnie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na Ziemi Lubuskiej.
Księżyc i Jowisz zbliżyli się do siebie jeszcze bardziej. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji ich zobaczenia na własne oczy, to spójrzcie teraz na niebo południowe. Oto, co zobaczycie:
Spotkanie Księżyca z planetą Jowisz. Fot. TwojaPogoda.pl