Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
@Rafał wrócił z weekendowej wyprawy w Tatry. Zobaczcie, jakie piękne zdjęcia przywiózł.
Panorama Tatr. Fot. Rafał Raczyński.
Panorama Tatr. Fot. Rafał Raczyński.
Nasz czytelnik @Jarosław uwiecznił krajobraz swojej okolicy w Moszczance na Opolszczyźnie, dzisiaj i dokładnie 4 lata temu. Ten sam dzień, ale zupełnie odmienne widoki. Dzisiaj termometry pokazały 16 stopni, było zielono, a śniegu nie widzieliśmy od dawna.
9 kwietnia 2017 roku w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.
Tego samego dnia, ale w 2013 roku, krajobrazy były zimowe, bo temperatura nie chciała przekroczyć 5 stopni i wciąż leżał śnieg. Pogoda zmienną jest, kwiecień potrafi przynosić zarówno zimowe, jak i wiosenne akcenty.
9 kwietnia 2013 roku w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.
Zobaczcie piękny zachód Słońca nad Polską na koniec weekendu.
Wiosna nadeszła w tym roku wyjątkowo wcześnie, szybciej też przyroda zbudziła się do życia po zimie. Zobaczcie te piękne chwile na pokazie slajdów.
Późnym popołudniem i wczesnym wieczorem niebo zaczęło się rozpogadzać na większym obszarze kraju. Jednak nie wszędzie, ponieważ w pasie od Podlasia przez Mazowsze po Śląsk ciągnie się strefa całkowitego zachmurzenia, co dobrze widoczne jest na poniższym zdjęciu satelitarnym. Wiatr wieje z południowego zachodu, chwilami w porywach do 30-40 km/h. Na termometrach mamy od 9 stopni na północnym wschodzie do 17 stopni na południowym zachodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 9 kwietnia 2017 o godzinie 18:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Pogoda na naszym kontynencie w ubiegłym roku była wyjątkowo nieprzyjazna. Najpierw bardzo wczesna fala upałów, a później gwałtowne burze z gradem, ulewami, a nawet trąbami powietrznymi, które skończyły się powodziami. Bilans okazuje się ponury... Zobacz cały artykuł
Trąby powietrzne w Szlezwiku-Holsztynie w Niemczech w czerwcu 2016 roku.
Niewielka trąba wodna pojawiła się u wybrzeży amerykańskiej stolicy, na obszarze National Mall, którego jedną z atrakcji jest Pomnik Waszyngtona. Trąba jakby zatańczyła z monumentem.
Poniższą animację szczególnie polecamy tym, którzy są przekonani, że człowiek jest tak mały wobec sił natury, że nie jest w stanie wpływać na pogodę i klimat. Dzięki numerycznemu modelowi pogodowego GEOS-5 możecie zobaczyć koncentrację dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze ziemskiej od lipca 2015 do lutego 2016 roku. Jasnożółte obszary to najwięksi emitenci tego gazu cieplarnianego. Okazuje się, że atmosfera jest w ciągłym ruchu, a emisja dwutlenku węgla w jednej części świata roznosi się po całej kuli ziemskiej. Właśnie w ten sposób powodujemy globalne ocieplenie i związane z nim postępujące zmiany klimatyczne.
Na północnym zachodzie rozpogodziło się, podobnie jest na południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się. Do północno-wschodnich regionów, gdzie jest obecnie pochmurno, przejaśnienia dotrą w najbliższych godzinach. Wiatr wieje umiarkowanie z zachodu. Temperatura waha się od 9 stopni na Suwalszczyźnie do 17 stopni przy granicy z Niemcami.
Zdjęcie satelitarne w dniu 9 kwietnia 2017 o godzinie 15:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Nasz czytelnik ma coś wyjątkowego dla miłośników błyskawic. Na filmiku możecie zobaczyć aż 9-krotne uderzenie pioruna w Warszawie. Miało to miejsce 25 lipca ubiegłego roku. Mówi się, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce. Filmik ujawnia, że rzeczywistość bywa inna...
Deszcz, wydawałoby się tak powszechne zjawisko, ale widziane z innej perspektywy, staje się czymś niecodziennym, zapierającym dech. Zobaczcie deszczowe chmury w przyspieszeniu:
Tatry są najwyższymi górami w Polsce. Najwyższy szczyt, Gerlach, po stronie słowackiej sięga wysokości 2655 metrów. Po stronie polskiej najwyższe są Rysy, dochodzące do 2499 metrów. Co ciekawe tylko 22 procent powierzchni tych gór należy do Polski. Poniżej panorama jednego z najpopularniejszych miejsc w Tatrach, a mianowicie Morskiego Oka... Zobacz więcej panoram
Poniżej zamieszczamy panoramę równie pięknego miejsca, Doliny Chochołowskiej:
W centrum, na północy i północnym wschodzie jest pochmurno, ale nie pada. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Wiatr wieje słabo z kierunków zachodnich. Temperatura rośnie i już wynosi od 8 stopni na północy do 12 stopni na zachodzie i południu.
Zdjęcie satelitarne w dniu 9 kwietnia 2017 o godzinie 11:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Ostatnio pogoda bardzo kaprysi, bo raz jest bardzo ciepło, a za chwilę wieje chłodem. Kiedy znów będzie równie ciepło, jak na początku miesiąca? Czy w Wielkanoc pogoda będzie przypominać wiosnę, a może przedwiośnie? Co czeka nas do końca kwietnia?... Zobacz prognozę
Wspaniała chmura soczewkowata (obłok lentikularny) nad jeziorem Bajkał w Rosji.
Często pytacie nas, dlaczego zbliżające się w kierunku waszych miejscowości burze nagle zmieniają swoją ścieżkę lub słabną i zanikają. Naukowcy po raz pierwszy w pełni wyjaśnili, jak wielkie miasta modyfikują pogodę, a skutki tego są bardzo poważne... Zobacz cały artykuł
@Wojtek wczoraj uwiecznił tzw. słońce poboczne. To jeden z elementów zjawiska halo słonecznego, które pojawia się na skutek załamywania się promieni słonecznych na sześciokątnych kryształkach lodowych, z których zbudowana jest chmura pierzasta cirrus. Jej fragment zaczyna wówczas świecić w kolorach tęczy. Po układzie kolorów możemy rozpoznać, gdzie w momencie robienia zdjęcia było Słońce, ponieważ najbliżej niego znajduje się zawsze kolor czerwony, a najdalej fioletowy. Słońce było więc na lewo od słońca pobocznego. Przy dogodnych warunkach można zaobserwować dwa takie dodatkowe słońca, jedno na prawo, a drugie na lewo od prawdziwego Słońca. Czasem towarzyszy im barwny pierścień otaczający Słońce.
Słońce poboczne w woj. świętokrzyskim. Fot. Wojtek.
Jedna chmura burzowa potrafi wygenerować tysiące piorunów, zarówno międzychmurowych, jak i doziemnych. Jan Wellmann połączył w jedno aż 89 zdjęć burzy, która przeszła nad miastem Gurgaon w Indiach. Wyszła z tego prawdziwa, naturalna energia.
Na zachodzie kraju niebo zaczyna się przejaśniać, z kolei na południowym wschodzie również rozpogadza się, choć jeszcze miejscami zalegają gęste mgły, ograniczające widoczność do 100-200 metrów. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, ale nie pada. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura waha się od 4 stopni na wschodzie do 9 stopni na zachodzie.
Ziemia "oddycha" za pomocą wulkanów. Poniższa animacja pokazuje, jak podnosiła się i opadała powierzchnia ziemi w rejonie wulkanu Etna na włoskiej Sycylii między 1992 a 2011 rokiem. Zmiany w wysokości powierzchni zmieniały się w górę i w dół nawet o 10-15 cm. Działo i nadal dzieje się tak za sprawą magmy i ciśnienia. Przed erupcjami ziemia podnosiła się, a po erupcjach osiadała.
Ciśnienie jest wysokie i będzie rosnąć do godzin południowych. Po południu zacznie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1024 hPa na północy do 1028 hPa na południowym wschodzie.