Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Nadmorska miejscowość Nazaré w Portugalii to światowa mekka surferów. Ludzie skaczą tam na swoich deskach po falach wysokich nawet na 30 metrów. Jeśli lubicie wspaniałe widoki i macie mocne nerwy, to koniecznie zobaczcie, jak Garrett McNamara, wirtuoz deski surfingowej, skacze po gigantycznych falach na oczach turystów z całego świata.
Wśród 12 nowych chmur dodanych do Międzynarodowego Atlasu Chmur znalazła się chmura o nazwie Silvagenitus, którą możecie spotkać w lasach, szczególnie górskich, gdzie nad drzewami unosi się para wodna na skutek parowania liści, igiełek i kory drzewnej. To fantastyczne zjawisko ujawnia się dopiero na przyspieszonym nagraniu... Dowiedz się więcej
Noc przelotne deszcze przyniesie tylko na Suwalszczyźnie. Na pozostałym obszarze powinno być pogodnie, choć powoli chmur zacznie przybywać. Po ciepłym dniu, który przyniósł przeważnie do 10 do 13 stopni, noc zapowiada się zimno. W wielu miejscach możliwe są przygruntowe przymrozki.
Poprzedniej nocy nad Cardiff w Walii niebo przeciął bardzo jasny bolid.
Bright fireball captured over Cardiff, UK on March 24, 2017 https://t.co/cooKQNRiYs pic.twitter.com/iABljbfyO9
— Massimo (@Rainmaker1973) 24 marca 2017
@Wojtek uwiecznił dzisiaj przepiękny zachód Słońca na Kielecczyźnie.
Zachód Słońca w woj. świętokrzyskim. Fot. Wojtek.
Pewien Londyńczyk fotografuje spektakularną panoramę brytyjskiej stolicy z dachu swojego budynku. Zdjęcia po prostu nie mogą się nie udać, bo widoki zapierają dech. Zobaczcie.
Tylko na południu kraju chmurzy się, ale opady już ustały. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, a na północy zupełnie bezchmurnie. Wiatr zmienia kierunek na północno-zachodni. Temperatura wynosi od 3 stopni na Podhalu do 14 stopni przy granicy z Niemcami.
Zdjęcie satelitarne w dniu 24 marca 2017 o godzinie 16:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Europejska Agencja Kosmiczna przygotowała spektakularną mapę pola magnetycznego naszej planety. Była ona tworzona przez ostatnie 3 lata z pomocą trzech satelitów Swarm należących do agencji. Dzięki niej możemy zobaczyć litosferyczne rozłożenie pola magnetycznego w takiej szczegółowości, jak nigdy dotąd... Zobacz mapę
Na łamach opublikowanego wczoraj Międzynarodowego Atlasu Chmur znalazło się aż 12 obłoków, które dotąd nie zostały jeszcze opisane, nie miały też swoich nazw. Niektóre zaobserwowano po raz pierwszy całkiem niedawno. Zobaczcie na zdjęciach jakie są piękne... Zobacz zdjęcia
Chmura Asperitas w Nowej Zelandii. Fot. Witta Priester.
Obserwator ze stacji meteorologicznej na Górze Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire, co każde 6 godzin opuszcza budynek obserwatorium, aby sprawdzić, ile spadło śniegu i jednocześnie wymienić zasobnik manometru, czyli urządzenia mierzącego opady stałe, w przeciwieństwie do deszczomierzu, który mierzy opady ciekłe. Tymczasem za czterema ścianami budynku panuje prawdziwa zima, z powodu której można wyjść i już nie wrócić...
Mieszkańcy brazylijskiego stanu Maranhão zamarli, gdy zauważyli ponad chmurami burzowymi niezwykłe dyski mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Pierwsze skojarzenie oczywiście dotyczyło statków obcej cywilizacji. Tymczasem wyjaśnienie fenomenu było znacznie mniej szokujące. To obłoki opalizujące, które powstają, gdy w chmurze burzowej o nazwie cumulonimbus warstwy wilgotnego powietrza gwałtownie unoszą się do góry. W szczytowej części chmury, na wysokości ponad 10 kilometrów nad powierzchnią ziemi, następuje schłodzenie pary wodnej i jej skroplenie, na skutek czego powstają niewielkie obłoki wyglądające jak dyski lub kapelusze, nazywane fachowo pileus. Kiedy w takim kapeluszu wszystkie krople wody mają takie same rozmiary, wówczas promienie słoneczne rozczepiają się na nich, barwiąc je na kolory tęczy.
Ministerstwo Energii ma pomysł, jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i tym samym obniżyć koszty ogrzewania dla osób najuboższych. Jak informuje "Puls Biznesu" wyliczono, że przy wytwarzaniu 1 kilowatogodziny energii w elektrowni węglowej emitowanych jest aż 10-krotnie mniej pyłu zawieszonego niż nawet w najbardziej nowoczesnym domowym piecu węglowym. Ministerstwo chciałoby zaoferować nową taryfę nocną, która przeznaczona byłaby tylko do celów grzewczych. Cena ma być dużo niższa od zwykłych taryf. Dzięki temu właściciele najbardziej kopcących pieców węglowych, a jest ich nawet 3 miliony, zamiast palić węglem lub śmieciami, mogliby ogrzewać swoje domy energią elektryczną. Pomysł wydaje się bardzo ciekawy, zwłaszcza, że jakość powietrza w okresie zimowych jest fatalna i trzeba robić wszystko, aby to zmienić.
Fot. Khvost.
Snowboardzista podczas zjazdu ze szczytu podciął ośnieżony stok, inicjując powstanie lawiny. Na jego oczach warstwa śniegu zaczęła dosłownie pękać niczym marmur. Nie miał nawet chwili na zastanowienie się, co zrobić. Masy śniegu porwały go ze sobą. Jak to się skończyło? Zobaczcie poniższy filmik aż do końca. Dodajmy, że lawina potrafi schodzić po stokach z prędkością nawet 150 kilometrów na godzinę, uratować nas może tylko niewielka warstwa śniegu i tzw. kieszeń powietrzna. W przeciwnym razie wystarczy tylko kilka minut, aby się udusić.
Chociaż kalendarzowa wiosna rozpoczęła się kilka dni temu, to jednak w pełni jej powiewów nie mogliśmy jeszcze poczuć. To się zmieni na początku przyszłego tygodnia, gdy spodziewamy się dużego ocieplenia, a do tego pogodnego, błękitnego nieba w całej Polsce... Zobacz cały artykuł
Na południu i południowym wschodzie kraju jest pochmurno i lokalnie słabo i przelotnie pada deszcz lub mżawka. Na pozostałym obszarze rozpogodziło się, miejscami aż do bezchmurnego nieba, na co wskazuje poniższe zdjęcie satelitarne. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi na ogół od 7 do 9 stopni.
Zdjęcie satelitarne w dniu 24 marca 2017 o godzinie 11:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Na kominie zakładów chemicznych w Policach para sokołów oczekuje wyklucia się pisklęcia. Matka dzielnie wysiaduje jedno jajo. Klatka umieszczona jest na wysokości 80 metrów i stale obserwowana przez dwie kamery internetowe, jedną znajdującą się wewnątrz klatki, a drugą na podeście. Sokół to ptak chroniony w Polsce. Teraz każdy może śledzić ich codzienne życie, aż do przyjścia na świat tak wyczekiwanego przez wszystkich młodego ptaka. Dotychczas sokoły wysiedziały 10 młodych, z czego 4 wykluły się w ubiegłym roku... Zobacz transmisję na żywo
Jeśli wybierać się w Tatry, to koniecznie w najbliższych dniach. W tatrzańskich dolinach zaczęły już kwitnąć fioletowe krokusy. Łąki wyglądają przepięknie, zwłaszcza, że miejscami wiosna styka się z zimą, bo krokusy wyrastają tuż obok roztapiającej się pokrywy śnieżnej:
Kwitnące krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Zbigniew Filipek.
Kwitnące krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Zbigniew Filipek.
Kwitnące krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Zbigniew Filipek.
Krokusy kwitną na Butorowskim Wierchu w Tatrach. Fot. Maria.
Posłowie PiS i Kukiz'15 wyszli z inicjatywą skończenia ze zmianą czasu. Według nich z tego archaicznego rozwiązania nie ma oszczędności energii. Rodzi się jednak istotne pytanie, w którym czasie powinniśmy zostać, zimowym czy letnim? Bez różnicy? Otóż nie!... Zobacz cały artykuł
Fot. cdn0.vox-cdn.com
Obchodzimy właśnie Międzynarodowy Tydzień Chmur. Obłoki płynące po niebie upiększają krajobrazy wokół nas, sprawiają również, że pogoda nieustannie się zmienia. Na filmiku możecie zobaczyć, jak wyglądają w przyspieszeniu chmury altocumulus o zachodzie Słońca. Są to chmury średniego piętra, kłębiaste, tworzące białawą lub szarą warstwę, składającą się z elementów w kształcie walców, zaokrąglonych brył lub płatów, rozdzielonych lub połączonych. Zbudowane są z kropelek wody, ale przy bardzo niskich temperaturach mogą tworzyć się w nich kryształki lodu. Występujące między płatami chmur przerwy nadają im wygląd podobny do sieci lub plastra miodu.
Na zachodzie i północy kraju niebo rozpogodziło się, w wielu miejscach jest bezchmurne. Na południu, wschodzie i w centrum jest pochmurno, a tylko miejscami na południowym wschodzie występują słabe opady deszczu lub mżawki. Wiatr wieje słabo z północy i północnego zachodu. Jest od 2 stopni na północnym zachodzie do 7 stopni na południu i południowym wschodzie.
W Hiszpanii jeszcze nie tak dawno temperatura osiągała 35 stopni, bijąc historyczny rekord dla marca, ale po upalnym lecie pozostały wspomnienia, bo wróciła zima. Na wyżej położonych obszarach nie tylko chwycił mróz, lecz również spadł śnieg. Choć wielu Hiszpanów narzeka na pogodę, to jednak zawsze można w niej znaleźć coś pięknego, jak choćby uroczo kontrastującą biel śniegu z różem kwitnących krzewów wiśni i zieleniącą się trawą.
Fot. Twitter / @Maripazbrugos.
Ciśnienie jest wysokie i do końca dnia wzrośnie średnio o 5 hPa. W tej chwili wynosi od 1021 hPa na Podkarpaciu do 1029 hPa na Pomorzu. Biomet systematycznie się poprawia.