FacebookTwitterYouTubeIstagramRSS

Niż przemknie nad Polską. Przyniesie ulewy i wichury

W czwartek czeka nas dosłownie jednodniowe ostre załamanie pogody. Przez wybrzeże Bałtyku przemknie niewielki niż atmosferyczny, który spowoduje gwałtowne wahania ciśnienia, a w części kraju także ulewy i porywisty wiatr. Gdzie będzie niebezpiecznie?

Koniec tygodnia zapowiada się prawdziwie wiosennie, jednak zanim będziemy mogli nacieszyć się przyjemnym ciepłem, musimy przetrwać czwartek (2.03), który minie pod znakiem bardzo niespokojnej i niebezpiecznej aury.

Już z samego rana w zachodnich regionach kraju zacznie padać, a wiatr będzie się systematycznie nasilać. W ciągu dnia opadów, które chwilami mogą być obfite, spodziewamy się w większości regionów, szczególnie jednak w województwach północnych.

Im dalej na południe, tym padać będzie mniej i tym więcej będzie przejaśnień i rozpogodzeń. Jedynie na krańcach południowych opadów nie będzie za sprawą wiatru halnego, który będzie ogrzewać i osuszać powietrze, a przy tym rozpędzać chmury.

W ciągu dnia bardzo mocno wiać będzie na przeważającym obszarze kraju, jednak najbardziej w dzielnicach zachodnich, południowych i centralnych. Porywy początkowo południowego, a następnie zachodniego wiatru mogą osiągać 60-80 km/h, jednak punktowo nawet powyżej 90 km/h. W górach spodziewany jest wiatr o sile huraganu.

Najmocniej wiać będzie podczas przechodzenia linii szkwałowych, za którymi wraz z ulewnym deszczem mogą się pojawiać burze. Podmuchy wiatru mogą być wtedy niszczycielskie, łamać drzewa, zrywać dachy z zabudowań i uszkadzać linie energetyczne.

Suma opadów wyniesie od 0 mm miejscami na południu przez 3-7 mm na przeważającym obszarze do 15 mm na zachodnim Pomorzu. Termometry pokażą w najcieplejszym momencie dnia od 5 stopni na północy do przeszło 10 stopni na południu kraju. Pogoda uspokoi się, gdy niż opuści Polskę, co stanie się w godzinach wieczornych.

Jak się zabezpieczyć przed wichurą?

1. Przed wichurą należy właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a którego mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi.

2. Nie wychodzić z domu, jeśli porywy wiatru przekraczają 70 kilometrów na godzinę.

3. Unikać przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi.

4. Nie prowadzić prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków.

5. Jeśli planujemy podróż samochodem to lepiej ją przełożyć do czasu poprawy pogody.

6. Przestawić samochód spod drzewa, tablicy reklamowej oraz słupa energetycznego.

Źródło:

prognoza polsat news