Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
W nocy i przez większą część dnia w Karpatach szalał halny. Południowy wiatr najmocniej wiał na tatrzańskich szczytach, gdzie dochodził na Kasprowym Wierchu nawet do 133 km/h. Nieco słabiej wiało u stóp gór, ale nawet tam wichura okazała się niebezpieczna. Strażacy w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim interweniowali przy usuwaniu połamanych i powalonych drzew oraz zabezpieczaniu uszkodzonych dachów ponad 200 razy, głównie na Podkarpaciu. Gałęzie spadające na linie energetyczne pozrywały je odcinając od prądu blisko 20 tysięcy odbiorców. Mocno wiać będzie jeszcze w nocy, w dzień wiatr osłabnie, ale ponownie nasili się w czwartek.
Nagły wzrost aktywności wulkanu Etna na włoskiej Sycylii. Z jednego z licznych kraterów wydobywają się fontanny lawy i pióropusze dymu. Mimo, że erupcja wygląda imponująco, to jednak nie stanowi zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Etna to chyba najbardziej przebadany wulkan na świecie, ponieważ jego nieprzerwane obserwacje rozpoczęto w szesnastym wieku, zaś obecnie aktywność góry monitorują dziesiątki czujników. Poniżej możecie zobaczyć najlepsze zdjęcia z obecnej erupcji Etny. Polecamy Wam również transmisję na żywo... Zobacz
Jak donosi nasz czytelnik @Artur ze Szklarskiej Poręby w Karkonoszach, wczoraj podmuchy porywistego wiatru zakręciły drobnymi cirrusami, tworząc niesamowite wzory. Zmieniały się co chwila, przypominając kratery wulkanów, wiry, paszcze zwierząt i ptaszyska.
Chmury pierzaste w Szklarskiej Porębie w woj. dolnośląskim. Fot. Artur Leszczawski.
Wczoraj niebo nad Tatrami rozpogodziło się, dzięki czemu na zdjęciu satelitarnym możemy podejrzeć, jak wygląda prawdziwa zima w najwyższych polskich górach. Na Kasprowym Wierchu leży prawie 130 cm śniegu. Utrzymuje się drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak się okazuje wokół gór białego puchu jest niewiele, a miejscami nie ma go już wcale.
Dzisiaj najcieplej i najsłoneczniej było na południu, wschodzie i w centrum kraju. Termometry pokazały tam po południu przeważnie 12-13 stopni. Biegunem ciepła był Przemyśl, gdzie odnotowano 16 stopni. Biegunem zimna był Hel, gdzie temperatura sięgnęła 8 stopni.
@Witek uwiecznił Księżyc zaledwie 2 dni po nowiu. Oświetlona była niewielka część południowej i zachodniej części jego tarczy. Z biegiem dni Księżyca będzie "przybywać" i będzie go można podziwiać wieczorami na niebie zachodnim. Jutro nasz naturalny satelita spotka się z Marsem. Pierwsza kwadra (połowa oświetlonej tarczy) będzie miała miejsce 5 marca, zaś pełnia 12 marca.
Księżyc dwa dni po nowiu. Fot. Witek Ochał.
W nocy niemal w całym kraju spodziewamy się opadów deszczu, największych w południowej i wschodniej części kraju. Znów zacznie mocniej wiać. Termometry pokażą minimalnie od 3 stopni na północy do 8 stopni na południowym wschodzie.
W sieci pojawił się filmik, na którym możemy zobaczyć zachodzące Słońce, które zmienia swój kształt. Zjawisko to nazywane jest refrakcją. To skutek inwersji temperatury, która ma miejsce, gdy ciepła masa powietrza napływa nad chłodną powierzchnię ziemię lub morza. Dochodzi do bardzo złożonego załamywania się promieni słonecznych na kroplach wody i kryształkach lodowych, unoszących się w powietrzu, na różnych pułapach atmosfery, a więc i w różnych temperaturach. Dotyczy to zarówno Księżyca, jak i Słońca, podczas ich wschodów i zachodów. Oba ciała niebieskie w oka mgnieniu zmieniać swój kształt, najpierw przypominając naleśnik, potem spodek od filiżanki, a na końcu mogą wyglądać jak prostokąt. Refrakcja doprowadza do jeszcze jednego zaskakującego fenomenu. Otóż im bliżej horyzontu (znajdując się pod nim) w rzeczywistości znajduje się Księżyc lub Słońce, tym wyżej widzimy je nad horyzontem. To oznacza, że możemy obserwować np. wschód Księżyca o kilka minut wcześniej niż ma to miejsce naprawdę.
Wczoraj 17 stopni, a dzisiaj 15 stopni pokazywały termometry w Małopolsce. Efektem powiewów wiosny są kwitnące przebiśniegi. @Marcin uwiecznił te piękne białe kwiatki w Szczucinie.
Kwitnące śnieżyczki przebiśniegi w Szczucinie w woj. małopolskim. Fot. Marcin Jakubek.
Internet, telewizja, radio i gazety wciąż jeszcze żyją sensacyjną informacją o odkryciu układu planetarnego TRAPPIST-1 (Dowiedz się więcej), w którym wokół czerwonego karła krąży aż 7 skalistych globów, a właściwie drugich Ziemi, na których może istnieć życie. Teraz NASA ogłosiła konkurs na nadanie nazw wszystkim siedmiu obiektom... Zobacz cały artykuł
Jeśli ktoś liczył na to, że kleszcze nie przetrwały solidnych mrozów panujących w ostatnich tygodniach, ten się przeliczył. W lasach pojawiły się pierwsze pajęczaki, które już gryzą i przenoszą choroby. Ten rok może się okazać rekordowy. Jak się chronić?... Zobacz cały artykuł
Porównanie kolejnych faz rozwojowych kleszcza. Fot. Twitter.
Kilka dni temu miała miejsce kolejna erupcja wulkanu Fuego w Gwatemali w Ameryce Środkowej. Zobaczcie ten niesamowity spektakl za dnia i w nocy.
Widzieliście kiedy, jak postępują roztopy na rzece? Jest to proces dość powolny, dlatego najlepiej obserwować go w przyspieszeniu. Zobaczcie, jak puszczają lody na Rzece Żółtej w Chinach:
Żyjemy na naszej planecie coraz dłużej. Już za 13 lat średnia długość życia wzrośnie aż do 90 lat. Kto będzie miał największe szanse na tak długie życie? Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Imperial College London zgromadzili dane dotyczące przeciętnej długości życia z 35 uprzemysłowionych krajów świata... Zobacz cały artykuł
W Tatrach mocno wieje, a nad szczytami pojawił się wał chmurowy, który oznacza, że mamy do czynienia z wiatrem halnym. W Zakopanem jego porywy dochodzą do 72 km/h, ale już na Kasprowym Wierchu osiągają nawet 122 km/h. Kolej linowa jest z tego powodu nieczynna. Tymczasem już od jutra, a nie jak dotąd od 1 kwietnia, zgodnie z rozporządzaniem dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), nie będzie można przemierzać tatrzańskich szlaków godzinach od zmierzchu do świtu. Zakaz będzie obowiązywać do końca listopada. Ratownicy informują, że przyspieszyli wprowadzenie nowych zasad, ponieważ z roku na rok rośnie liczba turystów, w dodatku coraz więcej z nich spędza noce w górach, w ten sposób niepokojąc zwierzęta, które kończą zimowy sen, zaczynają odywać gody, rodzą potomstwo i mogą być rozdrażnione oraz stwarzać zagrożenie. Zakaz ma również zwiększyć bezpieczeństwo, aby narciarze nie szusowali po zmroku, bo mogą się zderzyć np. w pracującym ratrakiem.
Fot. Zol.pl
Na zachodzie kraju zachmurzyło się miejscami przelotnie pada deszcz. Opady zmierzają w kierunku centrum i na północ kraju. Na pozostałym obszarze jest słonecznie. Wiatr wieje głównie z kierunków południowych, na zachodzie i południu w porywach do 60-80 km/h, zwłaszcza na terenach podgórskich i górskich. Temperatura waha się od 8 stopni na północnym wschodzie do 14 stopni na południowym wschodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 28 lutego 2017 roku o godzinie 11:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Olbrzymia zapora wodna na rzece Tygrys w Iraku może w każdej chwili pęknąć. Wyzwolona wówczas ponad 30-metrowa fala niczym tsunami przetoczy się przez największe miasta rujnując zabudowania i zabijając miliony ludzi. Czy można temu zapobiec?... Zobacz cały artykuł
Tygrys w okolicach Diyarbakır. Fot. Wikipedia / Bjørn Christian Tørrissen.
Kolejny rok sezon pylenia uczulających roślin zaczyna się wyjątkowo wcześnie. Przyczyną są wysokie temperatury, które na południu kraju przekraczają 15 stopni, a także sporo opadów, ale i rozpogodzeń. Jak zapowiada się dalsza część sezonu?... Zobacz cały artykuł
Przepiękny mieliśmy dzisiaj wschód Słońca. @Przemysław uwiecznił go na Dolnym Śląsku.
Wschód Słońca w Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Przemysław Matuszewski.
Wschód Słońca. Fot. Bilbo.
Trzęsienie ziemi M5.8 o godzinie 8:49 nawiedziło wschodnie wybrzeże Japonii. Epicentrum znajdowało się zaledwie 25 kilometrów od elektrowni jądrowej Fukushima Daihi, która została uszkodzona podczas gigantycznego wstrząsu i uderzenia tsunami w marcu 2011 roku. Kolejne wstrząsy sprawiają, że sytuacja w każdej chwili może się wymknąć spod kontroli, zwłaszcza, że w ostatnim czasie promieniowanie osiągnęło największy poziom od czasu katastrofy. Do tej pory wewnątrz zgliszczy po zniszczonych reaktorach nr. 1, 2 i 3 w Fukushimie poziom promieniowania nie przekraczał 73 Sv/h. Teraz w reaktorze nr. 2 wskazuje on nawet 530 Sv/h. Eksperci z firmy TEPCO są przerażeni, tym bardziej, że trzeba tutaj zaznaczyć, że dawka 1 Siwerta może doprowadzić do wystąpienia choroby popromiennej, natomiast przyjęcie od 4 do 8 Sv na raz może okazać się zabójcze... Dowiedz się więcej
Ostatnie dni przyniosły na północnym wschodzie USA niezwykle wysokie, jak na luty, temperatury. Popołudniami termometry od Filadelfii przez Nowy Jork po Boston pokazywały nawet 23 stopnie, miejscami po raz pierwszy o tej porze roku w dziejach pomiarów. Jednak za wiosenne ciepło trzeba było zapłacić burzami, które przypominały te, znane z lipca czy sierpnia. W miejscowości Pamelia w stanie Nowy Jork szkody poczynił mokry prąd zstępujący, który początkowo wzięty został za tornado. Jak możecie zobaczyć na poniższym nagraniu z kamery przemysłowej, nagły podmuch zaczął rujnować olbrzymi garaż przylegający do sklepu motoryzacyjnego. Właściciel, jego rodzina i pracownicy tylko cudem nie odnieśli żadnych obrażeń. Niestety, znajdujące się wewnątrz kilka niezwykle cennych samochodów zostało poważnie uszkodzonych.
Na południu i wschodzie kraju jest pogodnie, miejscami bezchmurnie. Na pozostałym obszarze możemy liczyć na przejaśnienia, które na zachodzie ustępują całkowitemu zachmurzeniu, a na Pomorzu wkraczającym opadom deszczu, które zmierzają w kierunku wschodnim. Wiatr wieje z południa, na ogół słabo i umiarkowanie, jedynie miejscami na zachodzie i południu porywiście, do 60-70 km/h, a wysoko w górach powyżej 90 km/h. Temperatura waha się od 3 stopni na północnym wschodzie do 10 stopni na północnym zachodzie i południowym wschodzie.
4 miliony mieszkańców Santiago, stolicy Chile w Ameryce Południowej, straciło dostęp do wody pitnej na skutek skażenia rzeki Maipo przez powódź i osunięcia ziemi, które spowodowane zostały przez wyjątkowo obfite deszcze. Nadeszły one po wielomiesięcznej suszy, która wywołała największe pożary lasów w historii tego kraju. Chilijczycy dosłownie wpadli z deszczu pod rynnę. Rwące nurty rzek dokonały olbrzymich zniszczeń, pozrywały mosty i kładki, uszkodziły drogi i budynki. Utonęło co najmniej 20 osób. Kilka miejscowości jest odciętych przez powódź od świata. Żywność dla kilkuset osób dostarczana jest drogą powietrzną.
We wrocławskim zoo urodził się kolejny słodziak. To dikdik, czyli najmniejsza na świecie antylopa. Ma niecałe 20 centymetrów wysokości i nie odstępuje swojej mamy nawet na krok. Jak dorośnie będzie tylko dwukrotnie wyższy. Zwinne maleństwo możecie już podziwiać na wybiegu. Zobaczcie, jak wygląda mały dikdik:
Ciśnienie będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 992 hPa (niskie) na północnym zachodzie do 1006 hPa (lekko obniżone) na południowym wschodzie kraju.