Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
@Rafał weekend spędził w Tatrach. Zobaczcie na zdjęciach Giewont, Lodowy Szczyt i Łomnicę.
Giewont. Fot. Rafał Raczyński.
Lodowy Szczyt. Fot. Rafał Raczyński.
Łomnica z obserwatorium. Fot. Rafał Raczyński.
Spore mieliśmy dzisiaj różnice w temperaturze. W pochmurnych i deszczowych Suwałkach i Białymstoku termometry pokazały tylko 3 stopnie. Dla porównania po przeciwnej stronie Polski, w suchej i dość słonecznej Legnicy, temperatura sięgnęła nawet 12 stopni w cieniu.
Zobaczcie, jak wyglądało dzisiejsze całkowite obrączkowe zaćmienie Słońca w miejscowości Coyhaique w południowej części Chile w Ameryce Południowej. Tarcza księżycowa była mniejsza od słonecznej, wobec czego Księżyc nie przysłonił Słońca całkowicie, tworząc charakterystyczną obrączkę w finałowej fazie zjawiska. Oto cały spektakl w przyspieszeniu.
Noc w północnej połowie kraju zapowiada się pochmurno i deszczowo. Zupełnie inaczej będzie na południu, gdzie spodziewamy się przejaśnień i rozpogodzeń. Termometry pokażą w najzimniejszym momencie nocy od 0 stopni na południowym wschodzie do 5 stopni na północnym zachodzie.
Na południu Europy wiosna pełną gębą. W mieście Elche w hiszpańskiej Walencji kwitną migdałowce. Nic dziwnego, ponieważ przez większą część lutego termometry pokazywały tam popołudniami od 18 do nawet 23 stopni. U nas tak ciepło jest zwykle dopiero w kwietniu.
Kwitnący migdałowiec w Elche w Hiszpanii. Fot. Twitter / @JosPastr.
Każdy zachód Słońca jest piękny. Tak wyglądał dzisiejszy na południu Polski:
Zachód Słońca w Krakowie w woj. małopolskim. Fot. Agnes.Mari.
Zachód Słońca w Bytomiu w woj. śląskim. Fot. Bolesław Jonek.
Zachód Słońca na Śląsku Cieszyńskim. Fot. Bartek.
Zachód Słońca w Rybniku w woj. śląskim. Fot. Kamil.
Niektórzy mieszkańcy Ameryki Południowej, Afryki i Antarktydy mogli dzisiaj podziwiać zaćmienie Słońca. Na południu Argentyny i Chile oraz w Angoli i na pograniczu Zambii i Demokratycznej Republiki Kongo miało miejsce zaćmienie obrączkowe, a to oznacza, że w maksymalnej fazie tego zjawiska Słońce przypominało obrączkę. Do takiego zaćmienia może dojść tylko wówczas, gdy Księżyc znajduje się nieco dalej od Ziemi niż zwykle, a przez to nie przysłania słonecznej tarczy całkowicie. Tak wyglądało to piękne zjawisko w mieście Chobut w południowej Argentynie:
Fot. Twitter / @AdrianbarrosJP.
W północnej połowie kraju jest pochmurno i deszczowo. W południowej połowie niebo przejaśnia się. Wiatr wieje porywiście z południowego zachodu, przeważnie do 40-50 km/h, a lokalnie do 60 km/h. Temperatura waha się od 2 stopni na północnym wschodzie do 11 stopni na zachodzie.
W Australii trwa sezon na pożary buszu, które są skutkiem wyjątkowo suchej i ciepłej aury. Jednak bezpośrednim źródłem pożarów jest oczywiście człowiek, nierzadko umyślne podpalenie. Zobaczcie, jak wyglądają wschodnie przedmieścia Canberry po przejściu żywiołu.
Młodziutkie pandy tak kochają swoich opiekunów, że nie odstępują ich nawet na krok. Potrafią przyssać się do nogi i... zresztą zobaczcie to sami na poniższym filmiku.
Zima stulecia panowała nie tylko w Polsce. Na przełomie 1978 i 1979 roku z gigantycznymi ilościami śniegu i tęgim mrozem zmagały się miliony Europejczyków. Tak ten mrożący krew w żyłach okres wyglądał w Holandii, gdzie dzisiaj zimy prawie nie występują.
Fot. Meteo Europe / Facebook.
Z powodu błyskawicznie kurczących się zasobów wody pitnej, a co za tym idzie pogarszania się jakości życia, w przyszłości czekają nas liczne konflikty, które mogą skończyć się globalną wojną o ten życiodajny płyn. Już teraz susze zbierają krwawe żniwo... Zobacz cały artykuł
Problem z dostępem do wody w Afryce. Fot. religionnews.com
W Brazylii startuje słynny karnawał, który corocznie przypada na szczyt pory deszczowej. Ulice wielu miast po popołudniowych burzach zmieniają się w rozlewiska. Tak było m.in. w Sao Paulo, gdzie po krótkiej burzy woda sięgała przechodniom po kostki.
Fot. dpa.
Ferie zimowe dobiegły końca, więc zaczynamy już myśleć o nadciągającej wiośnie. Koniec lutego i początek marca przyniesie nam naprawdę ciepłe i słoneczne dni. A co będzie dalej? Czy cała pierwsza połowa marca będzie równie wiosenna?... Sprawdź prognozę
Na południu i w centrum kraju niebo bardzo nieśmiało się przejaśnia. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, w wielu miejscach występują opady, głównie deszczu, ale na krańcach wschodnich także śniegu. Wiatr wieje umiarkowanie i porywiście, przeważnie do 30-40 km/h, jedynie nad morzem wieje do 55 km/h, a wgórach powyżej 70 km/h. Na termometrach mamy od 0 stopni na Suwalszczyźnie do 8 stopni na Ziemi Lubuskiej.
Największa od kilku lat zawieja śnieżna nawiedziła Islandię. Wszystkie drogi wokół Reykjaviku zostały zamknięte, ponieważ podczas intensywnych opadów śniegu wiatr osiągał w porywach 125 km/h. W krótkim czasie stolica Islandii została nakryta śnieżną kołderką o grubości 15 cm. Lokalnie usypane przez wiatr zaspy miały przeszło pół metra grubości. Jeszcze mocniej wiało w górach, gdzie wiatr osiągał nawet 215 km/h, a zawieja sprawiła, że nie było widać niczego na dalej niż kilkanaście metrów. Turyści robili, co mogli, aby wichura ich nie porwała:
Tourists struggling not to get blown away by yesterday's #storm in #Iceland at @HarpaReykjavik #weather #wetter #sturm pic.twitter.com/fhnguPjKiZ
— Ingo Wilhelm (@IngoWilhelm) 25 lutego 2017
@Sebastian uwiecznił wczoraj przepiękny zachód Słońca w okolicach Kielc.
Zachód Słońca w Słopcu k. Kielc w woj. świętokrzyskim. Fot. Sebastian Prędota.
Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. W tej chwili wynosi od 1005 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1020 hPa (wysokie) na Podkarpaciu.