Zdjęcia, filmy i informacje wysyłajcie na: redakcja@twojapogoda.pl
Francuski astronauta Thomas Pesquet uwiecznił z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości około 400 kilometrów, rozbudowaną chmurę burzową nad wschodnią Afryką.
Fot. Thomas Pesquet / ESA / ISS.
Mieszkańcy atlantyckich wybrzeży Kanady o wiośnie nawet nie myślą, bo każdego dnia do pracy lub szkoły muszą się przebijać przez tunele śnieżne, które powstały tam po ostatnich śnieżycach z prawdziwego zdarzenia. Takie ilości białego puchu szybko się nie roztopią.
Nothing like a weekend stroll thru the #Halifax 'Megabanks'! See what's next for Atlantic Canada: https://t.co/T7iys2bQgm #NSstorm #ATLstorm pic.twitter.com/NlIV4dAsK4
— The Weather Network (@weathernetwork) 18 lutego 2017
Noc tylko miejscami na południu, wschodzie i w centrum przyniesie nieduży mróz. Na pozostałym obszarze będzie lekko, ale jednak na plusie. W różnych regionach może przelotnie popadać deszcz lub deszcz ze śniegiem. Kierowców uprzedzamy przez lokalnymi mgłami.
Nad Kalifornią przeszła największa nawałnica od 30 lat. W krótkim czasie spadło miejscami nawet ponad 100 mm deszczu. Doszło do licznych podtopień, osunięć ziemi i zapadlisk. Wichura zrywała dachy, uszkadzała linie energetyczne i łamała drzewa. Tysiące odbiorców jest pozbawionych prądu.
Kataklizm przerwał największą suszę w całej historii tamtejszego osadnictwa. Wiele rzek wypełniło się po brzegi deszczówką, a następnie wylało, zalewając zabudowania, drogi i pola uprawne. Rwące nurty uszkodziły lub zerwały wiele kładek i mostów. Sytuacja określana jest jako bardzo trudna. Ostatni bilans mówi o co najmniej 4 ofiarach śmiertelnych.
Made it out of this L.A. sinkhole ALIVE: airbags deployed & this car filled w/ water but she opened door & stood on roof & F.D. rescued her. pic.twitter.com/SAtPuwallr
— Mike Seidel (@mikeseidel) 18 lutego 2017
W północno-zachodnich Chinach zrobiło się pomarańczowo. Przyczyną są drobiny pyłu, który unoszony jest z pustyń przez porywisty wiatr. Zamieć piaskowa, która ograniczyła widoczność poniżej 500 metrów, sparaliżowała ruch drogowy i zmusiła mieszkańców do założenia maseczek.
Strażacy z Christchurch, drugiego co do wielkości miasta Nowej Zelandii, opanowali wreszcie gigantyczny pożar, który trawił wyschniętą roślinność na okalających miasto wzgórzach. Spłonęło 11 domów, z których ewakuowano ponad tysiąc ludzi. Wiele rodzin straciło dorobek całego życia, po którym pozostał jedynie popiół. Temperatura ognia dochodziła do kilkuset stopni. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć pożary w przyspieszeniu.
Wybralibyście się do lasu na weekendowy spacer?... Zobacz duże zdjęcie
Dla osób negujących globalne ocieplenie dowodem na poparcie swej tezy był rekordowy zasięg lodu morskiego okalającego Antarktydę, który zamiast zmniejszać się, zaczął się zwiększać. Jednak w ostatnich tygodniach to się zmieniło. Tak mało lodu jeszcze nie było... Zobacz cały artykuł
Kilka dni temu pokazywaliśmy Wam przepiękny wodospad lawy spływającej z jednego z licznych kraterów hawajskiego wulkanu Kilauea do wód Pacyfiku. Teraz możecie zobaczyć jak błyskawicznie lawa wędruje z krateru w kierunku oceanu. Pamiętajcie, że temperatura lawy może dochodzić nawet do 1400 stopni. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdybyście chcieli dotknąć ją palcem.
Pamiętacie słynnego łowcę krokodyli Steve'a Irwina, który z niebywałą pasją opowiadał o zwierzętach i pokazywał je widzom z bliska? 11 lat po jego tragicznej śmierci (podczas zdjęć do kolejnego filmu dokumentalnego o życiu Wielkiej Rafy Koralowej został śmiertelnie ugodzony w serce przez ostry ogon płaszczki) w studiu telewizyjnym u znanego amerykańskiego komika Jimmy'ego Fallona gościł jego syn Robert. Okazuje się, że dzieciak epatuje identyczną pasją do zwierząt, co jego ojciec. Opowiada o nich w taki sposób, że każdy słucha go z zaciekawieniem. Koniecznie musicie zobaczyć fragment programu, mimo iż jest on w języku angielskim, to jednak nie słowa, a komizm sytuacji jest najważniejszy...
Lawina ziemi i kamieni zeszła w południowej części La Paz, stolicy Boliwii. Zniszczonych zostało około 5 budynków. Na szczęście nikogo w nich nie było, dlatego nie ma ofiar.
Naukowcy są zdania, że przyczyną osunięcia ziemi była wysoka temperatura i posucha, które spowodowały proces wysychania skał i ich rozsypywania się.
Na przeważającym obszarze kraju jest pochmurno, a miejscami również pada deszcz lub mżawka, jest też mglisto. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z zachodu. Na termometrach mamy od 2 stopni na wschodzie do 5 stopni na południowym zachodzie.
Zdjęcie satelitarne w dniu 18 lutego 2017 roku o godzinie 12:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
We włoskiej miejscowości Castelnuovo doszło do spektakularnego osunięcia ziemi. Kilka budynków znalazło się nad przepaścią. Konieczna okazała się ewakuacja 15 rodzin.
Europejskie lasy pochłaniają coraz mniejsze ilości jednego z głównych gazów cieplarnianych, dwutlenku węgla, którego jest w ziemskiej atmosferze najwięcej od 3 milionów lat i wciąż przybywa. Przyczyn jest kilka. Jaka jest najpoważniejsza?... Zobacz cały artykuł
Pomimo odwilży na krańcach wschodnich nadal mamy bardzo dużo śniegu. @Paweł z pogranicza z Białorusią odnosi, że u niego biała kołderka ma ponad 25 cm grubości, czego dowodzi zdjęcie.
28 cm śniegu w Neplach k. Terespola w woj. lubelskim. Fot. Paweł Reducha.
Głównie we wschodniej połowie kraju poranek przynosi bardzo gęste mgły, które są skutkiem napływu cieplejszego powietrza nad wychłodzoną powierzchnię ziemi. Noc nie przyniosła mrozu, więc pokrywa śnieżna dość szybko się roztapia, a proces ten przyspieszany jest przez opady deszczu. Mgła ogranicza widoczność poniżej 400 metrów, ale już zaczyna zanikać.
Gęsta mgła na Śląsku. Fot. Bartek.
Najnowsze odkrycie amerykańskich geologów potrafi zjeżyć włosy na głowie. Uświadamia nam, że nasza planeta może szybko i niespodziewanie zgotować nam potworną zagładę. A wszystko przez dotąd nieznane, gigantyczne pokłady dwutlenku węgla, ukryte pod ziemią... Zobacz cały artykuł
Dawno już nie mieliśmy dodatnich temperatur przez całą noc na przeważającym obszarze kraju. Ostatnio tak było 27 grudnia, czyli niemal 8 tygodni temu. Termometry do świtu pokazały przeważnie od 1 do 3 stopni. Nocy i poranków bez mrozu w przyszłym tygodniu będzie jeszcze więcej. Podczas południowego wiatru w dzielnicach południowych temperatura może nie spadać przez całą noc poniżej 8-10 stopni. Zrobi się naprawdę ciepło.
Rzeka Chontalcoatlan wije się przez cały południowy Meksyk. Na trzech odcinkach rzeka przepływa przez głębokie jaskinie, które przyciągają amatorów ekstremalnych wrażeń. Dwóch z nich, Rafa Ortiz i Leo Ibarra, postanowiło przepłynąć kajakami te ciemne, wilgotne i pełne zdradzieckich zakamarków jaskinie. Zobaczcie ich niezwykłą wyprawę na poniższym nagraniu.
Sobotni poranek jest ponury, w wielu miejscach mija pod znakiem deszczu lub mżawki oraz bardzo gęstych mgieł, które ograniczają widoczność do 100-300 metrów. Wiatr wieje słabo z kierunków zachodnich. Temperatura wynosi przeważnie od 1 do 3 stopni.
Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie rosnąć. W tej chwili wynosi od 1020 hPa na północnym wschodzie do 1025 hPa na południowym zachodzie kraju.