Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Pogoda w Księdze Rekordów Guinnessa

W najnowszym wydaniu słynnej Księgi Rekordów Guinnessa znalazło się wiele spektakularnych wydarzeń ze świata meteorologii. Nowością jest między innymi rekordowa fala upałów, pożarów i smogu, która opanowała Rosję w 2010 roku. O czym jeszcze przeczytamy na łamach księgi?

Księga Rekordów Guinnessa to zbiór najbardziej niesamowitych osiągnięć w dziejach ludzkości. W ostatnich latach na jej łamach obok ludzkich wyczynów coraz częściej pojawiają się rekordy ze świata przyrody.

To właśnie wśród nich znaleźć można kilka bardzo ciekawych rekordów pogodowych. Najnowszym z nich jest lato 2010 roku, które zapisało się na półkuli północnej jako najcieplejsze w historii pomiarów.

Biegunem ciepła była wtedy Rosja, gdzie temperatura osiągała niespotykane wcześniej wartości. W centrum Moskwy po raz pierwszy odnotowano w cieniu 38 stopni, a na przedmieściach nawet 40 stopni.

Wielotygodniowa fala upałów spowodowała wzrost liczby zgonów wśród starszych osób. Ostatecznie zmarło ponad 56 tysięcy ludzi. Powstałe na skutek suszy i upałów gigantyczne pożary lasów i torfowisk zrujnowały 11 tysięcy domostw.

Jeszcze jedno wydarzenie naturalne trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa 2012. Jest to erupcja wulkanu Eyjafjallajökull, która doprowadziła do największego chaosu w ruchu lotniczym w Europie w historii lotnictwa, odwołując około 100 tysięcy lotów.

A jakie rekordy można od kilku lat znaleźć w słynnej księdze?

Największy wpływ pogody na działania wojenne:

Podczas inwazji III Rzeszy na Związek Radziecki w latach 1941-42 zapanowała bardzo ostra zima. Temperatura we wschodniej Europie spadała nocami i o porankach do minus 40 stopni. Podczas, gdy Rosjanie radzili sobie z mrozem całkiem nieźle, to Niemcy nie byli zupełnie przygotowani na taką aurę.

Podobne mrozy zdziesiątkowały armię niemiecką podczas oblężenia Stalingradu na początku 1943 roku. Z powodu zimna, głodu, stresu i wycieńczenia zmarło około 250 tysięcy niemieckich żołnierzy.

Najdłuższy staż prezentera pogody:

Dave Devall był najdłużej występującym na wizji pogodynkiem w historii. Pracował w prognozie pogody w kanadyjskiej stacji CTV Toronto przez 48 lat 2 miesiące i 27 dni. Można go było zobaczyć przed mapą pogody niemal codziennie od 7 stycznia 1961 do 3 kwietnia 2009 roku.

Pierwsza telewizyjna prognoza pogody:

W 1954 roku brytyjski prezenter George Cowling jako pierwszy zaprezentował na antenie mapę frontów i ją szczegółowo omówił.

Największa interaktywna prognoza pogody:

18 sierpnia 2010 roku w australijskiej stacji pogodowej The Weather Channel zaprezentowano 502 raporty o stanie pogody z całego kontynentu.

Pierwsza prognoza pogody ze zdjęciem satelitarnym:

W 1979 roku w telewizyjnych prognozach pogody nastąpił rewolucja. Po raz pierwszy pokazano zdjęcie satelitarne na którym widoczne były układy chmur.

Pierwsza obserwacja pogody na pozasłonecznej planecie:

W 2009 roku naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz po raz pierwszy udało się zaobserwować zmianę pogody na planecie spoza naszego Układu Słonecznego. W badaniu niezwykle pomocny okazał się Kosmiczny Teleskop Spitzer'a. Dzięki zainstalowanym na nim urządzeniom naukowcy określili, że standardowa temperatura na planecie o kryptonimie HD80606b wynosi 980 stopni. Jednak w ciągu zaledwie 6 godzin potrafi wzrosnąć do poziomu aż 2240 stopni.

Pogodowych rekordów można byłoby umieścić w Księdze Rekordów Guinnessa znacznie więcej, chociażby z Polski, ale miejmy nadzieję, że w następnych latach jej twórcy się poprawią. www.twojapogoda.pl

Sprawdź meteorologiczne rekordy świata >>
 

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda