Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Temp. odczuwalna, co to takiego?

W prognozach pogody coraz częściej stosuje się pojęcie temperatury odczuwalnej, która znacznie lepiej odzwierciedla panujące faktycznie warunki pogodowe niż standardowa temperatura powietrza. Dlaczego?

Na serwisie TwojaPogoda.pl oprócz prognozy temperatury powietrza dziennej i nocnej, można również sprawdzić temperaturę odczuwalną.

Większość z nas nie wie na czym ona polega. Otóż nie raz zauważyliśmy, że przy tej samej temperaturze, którą wskazywały termometry, różnie są odczuwaliśmy.

Raz było znacznie zimniej i wydawało nam się, że temperatura w rzeczywistości jest dużo niższa, a innym razem było wyraźnie cieplej.

Jakie zjawisko ma wpływ na to jak odczuwamy temperaturę, a jednocześnie nie ma żadnego wpływu na to jaką wartość wskazują termometry?

To oczywiście wiatr i wilgotność powietrza. Oba te zjawiska sprawiają, że ta sama temperatura może być zupełnie odmiennie odbierana przez naszą skórę.

Zasada jest prosta, choć różni się w zależności od pory roku. Podczas mrozów, jak obecnie, im silniejszy jest wiatr i im wyższa jest wilgotność powietrza, tym ciężej odbieramy panującą temperaturę. Jest więc znacznie zimniej niż wskazują na to termometry.

Na przykład przy temperaturze na poziomie minus 15 stopni i średniej prędkości wietrze osiągającym 10 km/h temperatura odczuwana przez nasze ciało spada do minus 20 stopni. Tymczasem przy 20-stopniowym mrozie i chwilowym podmuchach do 15 km/h temperatura odczuwalna spada nawet do minus 30 stopni.

Dlatego przy silnym wietrze podczas większych mrozów możemy przemarznąć, a nawet zamarznąć w oka mgnieniu. Duża wilgotność powietrza dodatkowo potęguje odczucie przeszywającego zimna, bo jest bardzo nieprzyjemnie.

Jednak wystarczy, że wilgotność znacząco spadnie, na przykład przy suchym wietrze ze wschodu, a już temperatura odczuwalna jest znacznie wyższa, a mróz mniej dotkliwy. Dlatego podczas siarczystych mrozów życzymy sobie braku wiatru i jak najniższej wilgotności.

Zupełnie inaczej jest podczas upałów, kiedy im słabszy wiatr, tym większy żar. Prędkość wiatru ma w tej sytuacji niebagatelne znaczenie. Silne podmuchy przynoszą przyjemne orzeźwienie. Wilgotność powietrza przy tym powinna być jak najniższa, bo suche powietrze pomniejsza skalę upału.

Najgorzej jest w upalne dni przy prawie bezwietrznej aurze i wysokiej wilgotności, nazywanej parnością. Osoby mające kłopoty ze swobodnym oddychaniem, zwłaszcza astmatycy, mogą się "udusić".

Najbardziej nieprzyjemne warunki panują wśród lasów tropikalnych, gdzie praktycznie nie wieje, a wilgotność bliża się do 100 procent, co jest niemal nie do wytrzymania.

Do szczegółowego określania temperatury odczuwalnej wykorzystuje się specjalną tabelę lub też kalkulator. Po wpisaniu temperatury powietrza, a także prędkości wiatru lub wilgotności, otrzymujemy wartość temperatury odczuwalnej.

Dlatego, jeśli sprawdzamy prognozę pogody na najbliższe godziny czy kolejne dni na naszym serwisie, zawsze bierzmy pod uwagę temperaturę odczuwalną, która ze znacznie większą dokładnością powie nam jakich warunków powinniśmy się spodziewać.

Przykład dla Warszawy

Dzisiaj w Warszawie temperatura standardowa wyniesie wczesnym popołudniem minus 8 stopni, zaś temperatura odczuwalna z uwzględnieniem prędkości wiatru i wilgotności nie przekroczy minus 14 stopni.

Natomiast w nocy z wtorku na środę temperatura standardowa spadnie do minus 13 stopni, zaś temperatura odczuwalna wyniesie minus 19 stopni. Różnice są więc bardzo duże. Wszystko przez wiatr osiągający średnią prędkość 10-15 kilometrów na godzinę. www.twojapogoda.pl

>>> Sprawdź temperaturę odczuwalną dla swojej okolicy
 

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda