Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Kolumb winny małej epoce lodowcowej?

Mała epoka lodowcowa to okres w dziejach naszej planety datowany na lata 1570-1900. Cechowało go ochłodzenie klimatu na półkuli północnej średnio aż o 1 stopień. Okazuje się, że winę za to może ponosić Krzysztof Kolumb.

Podbój kontynentów amerykańskich przez Europejczyków doprowadził do zdziesiątkowania rdzennej ludności zamieszkującej tamte tereny.

To z kolei doprowadziło do pozostawienia ogromnych połaci ziemi samej sobie, przez co dzika roślinność rozrosła się tam na wielką skalę.

Ta nowa roślinność pochłonęła szybko miliardy ton dwutlenku węgla z atmosfery, a zatem obniżyła jej zdolność do zatrzymywania ciepła, co w efekcie doprowadziło do ochłodzenia klimatu.

Do takich wniosków doszła ostatnio grupa geochemików z Uniwersytetu Stanforda. Pod koniec XV wieku około 40 do 80 milionów ludzi zamieszkiwało tereny obu Ameryk.

Wielu z nich wypalało drzewa, aby zrobić miejsce pod pola uprawne, zostawiając za sobą całe pasy ziemi, w której znaleźć do dziś można dużo węgla drzewnego.

Około 500 lat temu wraz z pojawieniem się europejskich osadników ta warstwa znika, za co obwinia się właśnie wybijanie miejscowej ludności, a także przywiezione ze Starego Kontynentu choroby takie jak ospa czy błonica, które przyczyniły się do wymierania Indian.

Mówi się o śmierci nawet 90 procent rdzennych mieszkańców kontynentów amerykańskich. Na opuszczony teren szybko powróciły drzewa, które w jednej chwili mogły pochłonąć od 2 do 17 miliardów ton dwutlenku węgla z powietrza.

W tym okresie zaobserwowano znaczny spadek ilości gazów cieplarnianych, a na całej powierzchni Ziemi nie zachodziła w tym czasie żadna istotna działalność człowieka, która mogłaby przyczynić się do tego efektu.

Oczywiście mogły w tym pomóc także naturalne procesy takie jak spadek aktywności słonecznej, czy wzrost aktywności wulkanów. Jednak na efekt działalności człowieka wskazuje tu jeszcze jedno, większa zawartość w dwutlenku węgla w atmosferze węgla-13, naturalnego izotopu tego pierwiastka z dodatkowym neutronem.

Drzewa natomiast wolą absorbować pierwiastek ten w lżejszej postaci węgla-12. Dowody nie są w tej sprawie jednoznaczne, lecz naukowcy zwracają naszą uwagę, że na klimat przez swoje działanie mogliśmy wpływać już dużo wcześniej przed rozpoczęciem rewolucji przemysłowej. www.twojapogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda