Facebook Twitter YouTube Istagram RSS

Poziom Bałtyku wzrasta galopująco

Według naukowców z Politechniki Drezdeńskiej w ciągu ostatnich 100 lat poziom Bałtyku zwiększył się o 15 centymetrów. Tymczasem od lat 80. ubiegłego wieku tempo wzrostu poziomu morza zwiększyło się aż dwukrotnie.

Wraz z ocieplaniem się klimatu roztapianiu ulegają wieczne lodowce na obszarach polarnych. To z kolei prowadzi do podnoszenia się poziomu wód w światowych oceanach.

Według ekspertów ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) do 2099 roku poziom oceanów podniesie się od 28 do 43 centymetrów.

Oznacza to również wzrost poziomu Morza Bałtyckiego, które również odczuwa zmiany klimatyczne. Dowodem są na to ostatnie badania naukowców z Politechniki Drezdeńskiej.

Według nich w ciągu ostatnich 100 lat poziom Bałtyku zwiększył się o 15 centymetrów. Tymczasem od lat 80. ubiegłego wieku tempo wzrostu poziomu morza zwiększyło się aż dwukrotnie.

Chociaż w ciągu roku wzrost poziomu wody nie jest zauważalny, ponieważ wynosi zaledwie 3 milimetry, to jednak w skali kilku dekad jest to wzrost znaczący. Niektóre części niemieckiego i polskiego wybrzeża, w porównaniu z sytuacją sprzed 100 lat, zmieniły swoją rzeźbę.

Według ostatnich badań naukowych kilka ostatnich nadzwyczaj ciepłych zim sprawiło, że pokrywa lodowa miała minimalny zasięg, przez co populacja fok nie miała szansy na wydanie na świat licznego potomstwa, a śmiertelność ich znacząco wzrosła.

Według danych Niemieckiej Federalnej Agencji Żeglugi i Hydrografii (BSH) przed trzema laty pokrywa lodowa na Morzu Bałtyckim miała najmniejszy zasięg i roztopiła się najszybciej od czasu wprowadzenia stałych pomiarów w 1720 roku.

Eksperci ustalili, że 24 marca 2008 roku miała powierzchnię zaledwie 49 tysięcy kilometrów kwadratowych. Poprzedni rekord należał do 19 stycznia 1989 roku i wynosił 52 tysiące kilometrów kwadratowych.

Jeśli prognozy ekspertów ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) się sprawdzą, to pokrywa lodowa w okresie swojego maksymalnego zasięgu zmniejszy się aż o 80 procent w porównaniu ze średnią z ostatnich 300 lat.

Jednocześnie wzrost średniej temperatury powietrza nad Bałtykiem o 3-6 stopni, może spowodować wzrost temperatury wody o 2-4 stopnie. Podobnie jest w przypadku sumy opadów, która z biegiem lat wzrośnie o 25-75 procent w okresie zimowym i obniży się o 45 procent w okresie letnim. To będzie stanowić zagrożenie dla zamieszkującego wody Bałtyku bogatego świata fauny.

Jeden z naszych czytelników przesłał nam zdjęcia porównawcze, jak zmieniało się polskie wybrzeże na przestrzeni ostatnich lat. Widoczne są na nich schody, które dawniej prowadziły na plażę, a obecnie do morza.

Jeśli poziom Bałtyku będzie się podnosić zgodnie z prognozami polskich i światowych naukowców, to musimy się przygotować na duże zmiany linii brzegowej naszego kraju. Półwysep Helski stanie się wyspą, zaś nowe wyspy pojawią się wzdłuż wybrzeża, kiedy woda wypełni obszary położone w depresji. www.twojapogoda.pl


Fot. Adam Gołębiowski, Dębina dla TwojaPogoda.pl

Komentarze

prognoza polsat news

TwojaPogoda.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Możesz dodać ulubione lokacje i być na bieżąco z pogodą gdziekolwiek jesteś.

Aplikacja Twoja Pogoda