Wodospad Niagara zamarza

Ostatnie dni przyniosły na przeważającym obszarze Ameryki Północnej arktyczne mrozy. Temperatura spadała poniżej minus 20 stopni. Najzimniej było w miejscowości Rabbit Kettle w kanadyjskiej prowincji Terytoria Północno-Zachodnie, gdzie odnotowano nad ranem aż minus 49 stopni. Potworne mrozy w rejonie słynnego Wodospadu Niagara w połączeniu z wodą i silnym wiatrem utworzyły prawdziwe lodowe arcydzieła. Niagara w znacznej części zamarzła, pierwszy raz od 4 lat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko obniżone i będzie się dzisiaj lekko wahać. W tej chwili wynosi ono od 1000 hPa na zachodnim Pomorzu do 1009 hPa na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

2-metrowa pokrywa śnieżna uwięziła kobietę w domu na kilka dni

Strażacy z północnej części stanu Nowy Jork przez 8 godzin odśnieżali jeden z domów, próbując wydostać z niego uwięzioną od kilku dni starszą kobietę. Na skutek zjawiska nazywanego "efektem jeziora" nad brzegami jeziora Ontario spadła blisko 2-metrowa warstwa śniegu, która przysłoniła wszystkie okna i drzwi. Usunięcie śniegu nie było prostym zadaniem, biorąc pod uwagę fakt, że każdy metr sześcienny śniegu ważył niemal tonę. Konieczna okazała się pomoc koparki.

Fot. Facebook / Lorraine Volunteer Fire Company Inc.
Fot. Facebook / Lorraine Volunteer Fire Company Inc.

Powstał niezwykły projekt zmapowania 100 procent dna oceanów

Aż 71 procent powierzchni Błękitnej Planety pokrywa woda, ale niestety morskie dno udało nam się dotychczas poznać zaledwie w 15 procentach. Japońska fundacja Nippon Foundation zamierza jednak zmienić tę smutną sytuację.

Fot. YouTube.
Fot. YouTube.

Z tej okazji właśnie powstał projekt o nazwie Ocean Discovery XPRIZE, dzięki któremu do roku 2030 powstaną dokładne mapy całego dna morskiego naszej planety... Zobacz cały artykuł

Nad brzegiem Szprotawy

@Nierob niemal co roku 1 stycznia spaceruje brzegiem Szprotawy na obrzeżach Borów Dolnośląskich. "Dzisiaj pogoda była niemal wiosenna, plus 10 stopni i trochę słońca. Znad sąsiednich stawów przemkowskich słychać było gęsi i... żurawie. Nad rzeką małe pobojowisko po niedawnych wichurach. Swoje też robią bobry. Zimy nie widać, i dobrze" - napisał nam czytelnik.

Nad brzegiem Szprotawy na Dolnym Śląsku. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl
Nad brzegiem Szprotawy na Dolnym Śląsku. Fot. Nierob / TwojaPogoda.pl

Pierwszy w tym roku zachód Słońca

Pokazaliśmy Wam już pierwszy w tym roku wschód Słońca w Małopolsce, a teraz pora na pierwszy tegoroczny zachód Słońca, tym razem na Dolnym Śląsku. Tak pięknie prezentował się on w obiektywie @Rafała.

Zachód Słońca w Lisowicach k. Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Lisowicach k. Legnicy w woj. dolnośląskim. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Uroki ciepłej zimy

Łagodna zima też ma swój urok. Wystarczy udać się na spacer, aby go odkryć.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Smog z powodu fajerwerków

@Przemek zauważył, że w większości miejscowości między godziną 0:00 a 1:00 w nocy nastąpił gwałtowny i znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza. Dane z serwisu Airly wskazują, że np. w Warszawie przy alei Solidarności nastąpił aż dwukrotny wzrost pyłu zawieszonego PM10. Czy smog był skutkiem pokazu fajerwerków? Wszystko na to wskazuje. Dla przeciwników tego typu spektakli to kolejny, po straszeniu zwierząt, dowód na to, że ze sztucznych ogni, choć są piękne, to jednak powinniśmy zrezygnować.

Fot. map.airly.eu
Fot. map.airly.eu

Tak cały świat powitał 2018 rok

Zobaczcie, jak Nowy Rok witali mieszkańcy najróżniejszych regionów świata.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Od Sydney przez Tokio, Dubaj i Warszawę po Nowy Jork i Hawaje... Zobacz cały artykuł

Nowy Rok za "żelazną kurtyną"

Na poniższym filmie możecie zobaczyć pokaz fajerwerków, który rozpoczął 2018 roku w Pjongjangu, stolicy Korei Północnej. W minionym roku jeden z najbardziej niedostępnych krajów świata, przysłoniętych "żelazną kurtyną", znalazł się na językach ludzi na całym świecie za sprawą testów broni masowego rażenia.

Samolotem cofnęli się w czasie

Czy możemy podróżować w czasie? Oczywiście! Samolot Hawaiian Airlines, który wystartował z Auckland w Nowej Zelandii a wylądował w Honolulu na Hawajach, rozpoczął swoją podróż w 2018 roku, a skończył w 2017 roku. Wszystko przez strefy czasowe. Najwcześniej w 2018 rok weszły bowiem wyspy zachodniego Pacyfiku, a najpóźniej wschodniego i środkowego Pacyfiku. Pasażerowie lotu HA446 cofnęli się w czasie niemal o dobę i mogli świętować Nowy Rok dwukrotnie.

Fot. Facebook / Fly4free.
Fot. Facebook / Fly4free.

Luciana Vega zainspiruje dziewczynki do zostania astronautkami

NASA wspólnie z American Girl stworzyła nową lalkę-astronautkę o nazwie Luciana Vega. Ma ona stać się inspiracją dla małych dziewczynek do zostania w przyszłości astronautkami.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zarówno jej wygląd, jak i ubranie, a w zasadzie kombinezon kosmiczny, zostały pieczołowicie odwzorowane przez projektantów z Amercian Girl, przy współpracy ze specjalistami z NASA... Zobacz cały artykuł

Pierwszy w tym roku wschód Słońca

@Paulina przesłała nam z Małopolski zdjęcie pierwszego w tym roku wschodu Słońca.

Wschód Słońca w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl
Wschód Słońca w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl

Boże Narodzenie na orbicie

Rosyjscy kosmonauci mieszkający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowują się na nadejście Bożego Narodzenia. W obrządku wschodnim obchodzone jest ono 7 stycznia. Z tej okazji zobaczcie filmik przygotowany przez kosmonautów, z którego dowiedziecie, jak wyglądają Święta na ziemskiej orbicie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na południu, południowym wschodzie i północnym zachodzie kraju niebo przejaśnia się. Na pozostałym obszarze jest pochmurno. Słabe, przelotne deszcze przechodzą w pasie od Zielonej Góry po Poznań, a także nad północną Warmią. Od zachodu nasila się wiatr, który w porywach dochodzi do 50-60 km/h. Temperatura pozostaje wysoka i wynosi przeważnie od 5 do 10 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Astronomiczne zdjęcie 2017 roku

Niewątpliwie zdjęcie cyklonów i antycyklonów na Jowiszu jest najbardziej niesamowitym astronomicznym ujęciem 2017 roku. Sonda Juno wykonała je 27 października, gdy znajdowała się niemal 20 tysięcy kilometrów od Jowisza. W skali przestrzennej jeden piksel na zdjęciu odpowiada 12 kilometrom chmur. Na fotografii możemy zobaczyć dominujące odcienie niebieskiego i białe zygzaki cyklonów i antycyklonów.

Fot. NASA / JPL-Caltech.
Fot. NASA / JPL-Caltech.

Z tego co wiemy, pojawiają się one i zanikają w różnym tempie. Jedne potrafią istnieć przez dni, miesiące, a nawet lata, a inne zaledwie kilka godzin. To dzięki nim możemy uświadomić sobie, jak dynamiczną strukturą jest gęsta atmosfera Jowisza i jak mało jeszcze wiemy o naszym Układzie Słonecznym i przemierzającym go obiektach... Dowiedz się więcej

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest obniżone, ale przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 996 hPa (niskie) na Pomorzu do 1011 hPa (w normie) w Małopolsce.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Północ wybiła w Nowym Jorku

Tradycyjnie już najbardziej licznie witany jest Nowy Rok na ulicach Nowego Jorku. Na słynnym Times Square zebrały się nawet 2 miliony osób. Kryształowa kula odliczyła kolejne minuty i punktualnie o 6:00 naszego czasu w niebo uniosły się tysiące fajerwerków rozświetlając panoramę metropolii. Powitanie Nowego Roku odbywa się w tęgim mrozie, bo temperatura spadła przy usianym gwiazdami niebie do aż minus 13 stopni. Mroźno wita Nowy Rok większość Amerykanów i Kanadyjczyków.

Londyn powitał Nowy Rok

O godzinie 1:00 w Nowy Rok weszli mieszkańcy Londynu. Niebo było pogodne, a temperatura wynosiła 8 stopni. Pokaz sztucznych ogni zapierał dech w piersi.

Połowa świata jest już w 2018 roku

Rok 2018 powitaliśmy bardzo zróżnicowaną pogodą. Na północy i wschodzie kraju było pochmurno, a miejscami także deszczowo, szczególnie na Pomorzu. Z kolei na zachodzie, południu i w centrum kraju było pogodnie. To było ciepłe powitanie Nowego Roku, bo na zachodzie termometry pokazywały o północy aż 11 stopni. Najchłodniej było na krańcach wschodnich, zwłaszcza na Suwalszczyźnie, tylko 1 stopień.

Dopiero połowa świata weszła w 2018 rok. W następnych godzinach huczne powitanie odbędzie się w obu Amerykach oraz na wyspach Oceanii. Tymczasem o godzinie 1:00 fajerwerki wystrzelą m.in. w Londynie, Dublinie i Lizbonie.

dalej