Co się teraz dzieje w pogodzie?

Popołudnie w wielu regionach kraju jest pogodne. Chmurzy się miejscami na zachodzie, północy i południowym wschodzie. Opady występują tylko na zachodnim krańcu Pomorza. Wiatr wieje z południa, chwilami w porywach do 40-50 km/h. Temperatura jest przyjemna, od 19 stopni na Pomorzu do 25 stopni w całej południowej części kraju

Zdjęcie satelitarne w dniu 9 września 2017 o godzinie 16:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 9 września 2017 o godzinie 16:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ekologiczne budownictwo

Budowa drewnianych domów, drewnianych hoteli i rewitalizacja dzielnic miast wzniesionych w konstrukcji drewnianej, do tego stworzenie oferty preferencyjnych kredytów pod budownictwo drewniane, to jedne z elementów programu rozwojowego Lasów Państwowych "Polskie domy drewniane - mieszkaj w zgodzie z naturą".

Irma przybiera na sile

Huragan Irma przechodzi w tej chwili wzdłuż północnego wybrzeża głównej wyspy Kuby. Nieoczekiwanie znów stał się huraganem najwyższej, piątej kategorii. Wiatr przekracza średnią prędkość 250 km/h. Ludzie walczą teraz o życie, zniszczenia są katastrofalne. Zobaczcie animację zdjęć satelitarnych jej oka.

Saint Martin w strzępach

Poruszające zdjęcie z jednego z popularnych kurortów turystycznych na wyspie Saint Martin na Karaibach, który został zdemolowany przez Huragan Irma. Na wyspie dach nad głową straciło 95 procent mieszkańców. To dziesiątki tysięcy ludzi, którzy z dnia na dzień pozostali z niczym, stracili wszystko, co mieli.

Fot. Facebook / Bassa Pianura Padana Photo e Meteo.
Fot. Facebook / Bassa Pianura Padana Photo e Meteo.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy kraju chmurzy się, a na zachodnim Pomorzu pada deszcz. Na pozostałym obszarze możemy liczyć co najmniej na większe przejaśnienia i rozpogodzenia, a w całej południowej połowie Polski na niebo zupełnie wolne od chmur i błękitne. Wiatr wieje słabo z południa, jedynie wysoko w górach jest porywisty. Temperatura szybko rośnie i wynosi od 14 stopni na północy do 18 stopni na południu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Huragan Irma i rafy koralowe

Na poniższym zdjęciu satelitarnym sprzed 2 dni możecie zobaczyć moment przechodzenia Huraganu Irma nad Portoryko, Dominikaną, Haiti oraz Turks i Caicos. Kłębowisko chmur składające się na huragan miało olbrzymie rozmiary, aż tysiąc kilometrów średnic. W lewej górnej części zdjęcia widoczne są Bahamy, wyspy otoczone przez rafy koralowe, które w oczach satelity mienią się w kolorze seledynowym. To raj na Ziemi, który w jeden dzień zmienił się w pobojowisko.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1000 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1012 hPa (w normie) na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kto może, ucieka z Florydy

Na Florydzie ogłoszono największą w historii tego stanu ewakuację ludności z powodu zbliżającego się Huraganu Irma. Obowiązek opuszczenia domów znajdujących się na obszarach wybrzeża otrzymało aż 1,3 miliona ludzi. Na 36 godzin przed wejściem oka huraganu nad południowe wybrzeże Florydy drogi są całkowicie zakorkowane na dziesiątki kilometrów.

Fot. Facebook.
Fot. Facebook.

Wschód krwawego Księżyca

Jeśli nie udało się Wam zobaczyć zorzy polarnej, to może widzieliście wschodzący Księżyc w 2 dni po pełni? Chwilę temu nisko nad horyzontem mienił się krwistą czerwienią. Było pięknie, ale z dreszczykiem.

Wschodzący Księżyc. Fot. TwojaPogoda.pl
Wschodzący Księżyc. Fot. TwojaPogoda.pl

Zorza świeci teraz nad Polską!

Trwa intensywna burza geomagnetyczna klasy G3 (Kp=7), a to oznacza, że zorza polarna powinna być teraz widoczna z całego obszaru Polski oraz środkowej części Europy. Zorza najprawdopodobniej będzie widoczna przez większą część nocy, a z pewnością w pierwszej jej połowie. Zorza bywa kapryśna, raz się pojawia, a raz znika. Bądźcie cierpliwi, a z pewnością ją ujrzycie w pełnej krasie.

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Pogoda niestety nie jest najlepsza i to na większym obszarze Polski. Najgorsze warunki panują na północy i zachodzie, gdzie zachmurzenie jest całkowite i pada deszcz. Świetne warunki do obserwacji panują na południowym wschodzie, gdzie niebo jest wolne od chmur. Jeśli niebo jest u Was pogodne, to najlepiej wybierzcie się na północ od swojego miasta, gdzieś, gdzie północne niebo jest bardzo ciemne, z dala od świateł. Weźcie ze sobą cieplejsze odzienie, bo noc będzie zimna. I oczywiście nie zapomnijcie o aparacie.

Zdjęcia z zastosowaniem długiego czasu naświetlania świetnie oddają piękno zorzy polarnej. Zorza w postaci łuny będzie przybierać kolory zielono-czerwone i różowo-fioletowe. Zorza polarna jest skutkiem docierania do ziemskich biegunów magnetycznych głównego strumienia naładowanych cząstek, wyrzuconych ze Słońca w środę (6.09) podczas największego rozbłysku od 12 lat i zarazem największego w bieżącym, 24. cyklu słonecznym.

Wyspy Dziewicze w gruzach

Zdjęcia z lotu ptaka ściskają za serce. Wyspy Dziewicze zostały obrócone przez Huragan Irma w ruinę. Wiatr przez kilkanaście godzin przekraczał 300 kilometrów na godzinę. Jedna z mieszkanek przed uderzeniem huraganu powiedziała, że nie ma z rodziną dokąd uciekać. Jeśli Bóg ich nie uratuje, to zginą. Mamy nadzieję, że przeżyła.

Zorza polarna nad Norwegią

U nas zorza polarna nie jest tak dobrze widoczna, jak nad Skandynawią. Zobaczcie, jak pięknie świeci nad wyspą Senja:

Zorza polarna nad wyspa Senja w Norwegii. Fot. Eva Kristiansen / spaceweathergallery.com
Zorza polarna nad wyspa Senja w Norwegii. Fot. Eva Kristiansen / spaceweathergallery.com

Wyspa miliardera zniszczona

Huragan Irma zdewastował niewielkie wyspy należące do znanych celebrytów. Ucierpiała m.in. wyspa Necker należąca do Richarda Bransona, właściciela linii lotniczych Virgin. Miliarder wraz z rodziną i personelem swej posiadłości przeczekał żywioł w piwnicy, gdzie na co dzień składuje wino. Po przejściu żywiołu oczom Bransona ukazała się skala zniszczeń. Jak twierdzi, nigdy czegoś takiego nie widział, bo wyspa jest w strzępach.

Na wyspie mieszka około 100 osób. Jedna noc dla turystów kosztuje około 80 tysięcy dolarów. Atrakcji dotąd nie brakowało, co możecie zobaczyć na powyższym filmiku. Niestety, huragan powalił większość drzew i zniszczył zabudowania. Rajska wysepka szybko nie odzyska swego wcześniejszego blasku.

Erupcja wulkanu Sabancaya

Nasilają się erupcje wulkanu Sabancaya w Peru w Ameryce Południowej. W ciągu doby naukowcy odnotowują około 40 wybuchów, których z dnia na dzień systematycznie przybywa. Słup popiołów unosi się na wysokość około 3-4 kilometrów. Na szczęście wulkan znajduje się na obszarze o bardzo niewielkiej populacji. Najbliższym większym miastem jest Arequipa położona aż 100 kilometrów na północ. Władze zdecydowały się jednak na rozdanie miejscowej ludności maseczek przeciwpyłowych.

Irma okiem astronautów

Tak wygląda potężny Huragan Irma, który wędruje nad Karaibami w stronę Florydy, z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a więc z wysokości 400 kilometrów. Coś pięknego i jednocześnie przerażającego.

Przepędzą Irmę wiatrakami

Amerykanie lubią organizować w sieci różne dziwne wydarzenia, a że ostatnio na ustach wszystkich jest Huragan Irma, to właśnie jej dotyczy ostatni pomysł, na który wpadł Joshua Stanaland. Wymyślił on, że duża grupa ludzi jest w stanie zmusić huragan do zmiany kierunku wędrówki za pomocą... wentylatorów.

Fot. Instagram / jm_rothschild.
Fot. Instagram / jm_rothschild.

Choć wydaje się, że to wyjątkowo głupi pomysł, to jednak aż 60 tysięcy internautów wzięło go na poważnie i dołączyło do akcji. Co więcej, wrzucają oni na Facebooka zdjęcia swoim wiatraków, wentylatorów, a nawet turbin wiatrowych skierowanych w niebo. Czy Irma przestraszy się niesprzyjających wiatrów i ominie Florydę, Georgię i Karolinę Południową? O tym przekonamy się już za kilka dni.

Fot. Facebook / Matthew Moyer.

Pożary to wina człowieka

Średnio co 14 minut gdzieś w Polsce płoną łąki i nieużytki rolne. Nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia glebę, ale to nieprawda. W ciągu ostatnich 6 lat w tych pożarach zginęło blisko 60 osób, a koszty gaszenia ognia okazały się astronomiczne. W 2016 roku w aż 90 procentach z winy człowieka wybuchło ponad 126 tysięcy pożarów, wśród których ponad 36 tysięcy to były pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 29 procent wszystkich pożarów w Polsce.

Fot. Państwowa Straż Pożarna.
Fot. Państwowa Straż Pożarna.

Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2016 roku, to prawie 9 milionów złotych. Zanim wyciągniesz zapałki, pomyśl dwa razy... Dowiedz się więcej

Żubry w Wielkopolsce

Jeśli wybieracie się na spacer do wielkopolskich lasów, to całkiem niespodziewanie możecie się natknąć na żubry. Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się tam one po raz pierwszy od niepamiętnych czasów. Leśnicy z Trzcianki wypatrzyli aż 5 żubrów, w tym jednego byka, dwie samice i dwa cielaki. Według przyrodników, zwierzęta musiały się oddzielić od stada żyjącego na zachodnim Pomorzu, gdzie żyje ich aż 200.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dzięki temu, że jednej z samic udało się założyć obrożę telemetryczną, na bieżąco można śledzić jej wędrówkę. Mają tam bardzo sprzyjające warunki do bytowania, więc leśnicy mają nadzieję, że te piękne zwierzęta osiedlą się tam na dobre.

Potrójny problem

Aż trzy huragany szaleją jednocześnie nad wodami Atlantyku. Najpotężniejszym jest Huragan Irma, który osiąga czwartą kategorię i pustoszy obecnie Bahamy i Kubę. Słabszy od niej jest Huragan Jose, który z trzecią kategorią pędzi w kierunku północnej części Małych Antyli. Najsłabszym jest Huragan Katia, który ma pierwszą kategorię i znad Zatoki Meksykańskiej wkracza nad środkowy Meksyk. Zobaczcie je wszystkie na jednym zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Huragan Irma zaczyna słabnąć

Huragan Irma opuścił już Dominikanę i Haiti, a obecnie przechodzi nad Kubą i Bahamami. Z każdą godziną zbliża się do Florydy. Huragan osłabł z piątej do czwartej kategorii, ale mimo to wiatr jest na tyle silny, aby powodować zniszczenia na olbrzymią skalę. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć zniszczenia w jednym z karaibskich portów, gdzie setki kontenerów zostało rozrzuconych po okolicy.

dalej