Błyskawice niczym pajęczyna

U nas rozpoczęła się astronomiczna zima, tymczasem Australijczycy powitali lato, które przynosi im gwałtowne burze. Jedna z nich zachwyciła wszystkich mieszkańców Adelajdy, bo pioruny wcale nie było proste, ani też pogięte, lecz przypominały prawdziwą pajęczynę. Zobaczcie ten zapierający dech spektakl.

Śnieżne mumie pod Śnieżką

Na Równi pod Śnieżką o tej porze roku można spotkać śnieżne mumie. To drzewka iglaste oblepione śniegiem, lodem i różnymi ich odmianami np. szrenią i szadzią.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Świąteczne życzenia z Bieszczad

7 Bieszczadzka Drużyna Starszoharcerska, zespół "Arka z Rabego" oraz bieszczadzcy leśnicy przygotowali wyjątkowy występ kolędników. Najserdeczniejsze życzenia radości, miłości i nadziei na Boże Narodzenie prosto z bajecznych Bieszczad.

Antysmogowa taryfa za prąd

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że od początku nowego roku wprowadzona zostanie nowa taryfa nocna za energię elektryczną dla tych, którzy ogrzewają domy słabej jakości paliwem. Między godziną 23:00 a 6:00 będą oni mogli przerzucić się na piecyki i kaloryfery przenośne, ponieważ taryfa ta ma być niższa od obecnej o 40 procent, co może pomóc obniżyć miesięczne rachunki za ogrzewanie nawet o 20-25 procent.

Fot. Ancona / bit.ly/2BYwupg
Fot. Ancona / bit.ly/2BYwupg

Potężna erupcja wulkanu Bezimienny

Nagła i potężna erupcja wulkanu Bezimienny na rosyjskiej Kamczatce. Popioły powędrowały na wysokość nawet 15 kilometrów. Ogłoszono w związku z tym najwyższy, czerwony alarm dla lotnictwa. Po ośnieżonych stokach wulkanu spływają potoki lawy. Jak twierdzą wulkanolodzy, jest to największa erupcja wulkaniczna w tym roku na świecie. Na szczęście nikomu nie zagraża. Od połowy ubiegłego wieku Bezimienny wybuchał już przeszło 40 razy.

Polski satelita poleci w kosmos już w przyszłym roku

Polacy ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW z Politechniki Warszawskiej odnoszą wielkie sukcesy. Teraz pracują nad kolejnym swoim wielkim projektem. Budują satelitę PW-Sat 2, czyli następcę pierwszego polskiego satelity. Wyniesieniem urządzenia w kosmos zajmie się należąca do Elona Muska, firma SpaceX.

Fot. PW-Sat 2.
Fot. PW-Sat 2.

Jesienią ubiegłego roku na konferencji w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej podpisano umowę z firmą Innovative Space Logistics B.V., która wygrała przetarg na wyniesienie PW-Sat 2 w kosmos... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wczesny poranek w większości regionów kraju jest pochmurny z opadami deszczu i mżawki. W Bieszczadach pada niebezpieczny marznący deszcz, który powoduje gołoledź. Jedynie miejscami, zwłaszcza na Pomorzu, niebo przejaśnia się. Wiatr wieje porywiście z zachodu. Na termometrach mamy od 1 stopni na wschodzie do 5 stopni na zachodzie, jedynie w Bieszczadach panuje niewielki mróz.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie i będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1018 hPa na północnym wschodzie do 1029 hPa na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zima widoczna z kosmosu

O godzinie 17:28 rozpoczęła się u nas astronomiczna zima, a na półkuli południowej astronomiczne lato. Jak wygląda oświetlenie Ziemi w momencie przesilenia zimowego, a więc corocznie w okolicach 21 grudnia? To możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym.

Fot. EUMETSAT.
Fot. EUMETSAT.

Cisza, spokój i mroźna zima

Jak było dziś nad Morskim Okiem w Tatrach? Z profilu na FB dowiedzieliśmy się, że cicho, spokojnie i mroźnie, jak to zimą.

Fot. Facebook / Schronisko Pttk Morskie Oko.
Fot. Facebook / Schronisko Pttk Morskie Oko.

Zdjęcie dnia: Kolory kameleona

O kameleonach zrodziło się wiele mitów. Okazuje się, że nie zmieniają one swej barwy na zawołanie, dostosowując się za każdym razem do koloru otoczenia. Zmiana barwy ma związek ze stanem fizycznym i emocjonalnym tej jaszczurki, a także np. natężeniem światła lub panującą temperaturą. Im jest cieplej, tym ubarwienie jest intensywniejsze.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sam wybierz i wytnij sobie choinkę!

W ostatni weekend w lasach Nadleśnictwa Gdańsk obyła się wyjątkowa akcja "Sam wybierz i wytnij sobie choinkę!". Zainteresowanie było bardzo duże, bo do domów zabranych zostało aż 1600 drzewek. Do lasu przybyły całe rodziny, aby wybrać sobie wymarzoną choinkę, wspólnymi siłami ją wyciąć i cieszyć się jej zapachem przez całe Święta. Wy też tak możecie, wystarczy, że zgłosicie się do najbliższego nadleśnictwa.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju opady deszczu już ustają, a niebo zaczyna się przejaśniać. Temperatura sięga 5-6 stopni. Na wschód front dopiero dociera i tam początkowo występują obfite opady śniegu, które wraz z przechodzeniem temperatury z minusów na plusy, zaczynają się zmieniać w deszcz ze śniegiem i w sam deszcz, który na Mazurach i Suwalszczyźnie marznie, powodując niebezpieczną gołoledź. Wiatr systematycznie się nasila.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Uwolniony miś cieszy się śniegiem

Niedźwiadek Buri, który za młodu został odebrany matce i uwięziony w klatce, po 20 latach został oswobodzony przez ekologów, którzy umieścili go w jednym z ukraińskich parków narodowych. Miś po raz pierwszy w życiu zobaczył padający śnieg. Zobaczcie, jak cieszy się wolnością i białym puchem.

Śnieżyce na wschodzie i południu

Zgodnie z naszymi ostrzeżeniami, na południu, wschodzie i w centrum kraju występują i aż do godzin nocnych będą występować intensywne opady śniegu w postaci śnieżyc, poważnie ograniczających widoczność. Dopiero wieczorem i w nocy śnieg przechodzić będzie systematycznie od zachodu w deszcz, początkowo marznący, powodujący gołoledź. Prosimy o ostrożność. A tak wygląda teraz sytuacja na Górnym Śląsku, gdzie śnieg niebawem przejdzie w deszcz.

Zawieja śnieżna z lotu ptaka

Tak niesamowicie wyglądał wał szkwałowy niosący potężną zawieję śnieżną, który sunął nisko nad wodami Adriatyku na wysokości włoskiego miasta Ankona.

Najpierw smog, teraz trzęsienie

Teheran, stolica Iranu, nękana jest ostatnio przez żywioły. Nie dość, że mieszkańcy od kilku dni trują się własnym smogiem, to jeszcze miasto zatrzęsło się. Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 4.9 znajdowało się na zachodnim przedmieściu Teheranu. Drżenie odczuło około 15 milionów ludzi. Wybuchła panika, doszło do paraliżu w ruchu drogowym i masowych ewakuacji. W ostatnim czasie do trzęsień doszło nie tylko w północnym, ale też zachodnim i wschodnim Iranie.

Niebezpieczny marznący deszcz

W pasie od Warmii i Mazur przez Ziemię Łódzką po Górny Śląsk (niebawem także na wschodzie kraju) występują opady marznące, które powodują gołoledź. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i wślizguje się ponad nie. Padający z cieplejszych chmur deszcz przechodzi przez zimną warstwę powietrza i spada na wciąż wychłodzony grunt. Wobec czego krople zamarzają i tworzą na drogach i chodnikach warstwę lodu. Kierowcy i piesi powinni uważać.

Niebezpieczny marznący deszcz

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Rozpoczęła się odwilż. Z zachodu na wschód kraju wędruje front atmosferyczny. Na zachodzie ociepliło się nawet do 5 stopni i pada deszcz. W pasie od Mazur przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Opolszczyznę prószy śnieg. Miejscami na Warmii i Mazurach przy ujemnej temperaturze pada marznący deszcz powodujący gołoledź. Na południu i wschodzie jest jeszcze przed śnieżycami i tam niebo nieśmiało się przejaśnienia, a temperatura jest na lekkim minusie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

To już dziś! Najbardziej depresyjny dzień w tym roku. Dlaczego?

Na ten dzień co roku czeka niewielu z nas, bo pierwszy dzień astronomicznej zimy oznacza, że jest najkrótszym w całym roku, a nadchodząca noc będzie najdłuższa. Gdzie Słońce świecić będzie najkrócej i gdzie aura będzie najbardziej depresyjna?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Astronomiczna zima rozpocznie się już dzisiaj (21.12) punktualnie o godzinie 17:28, czyli w momencie, gdy Słońce znajdzie się w tak zwanym punkcie przesilenia zimowego. Choć dla wielu z nas początek zimy to kiepska wiadomość, to jednak są też dobre wieści... Zobacz cały artykuł

dalej