Kolejny popis wulkanu Sinabung

Kolejna erupcja wulkanu Sinabung na Indonezji. Pióropusz popiołów wzbił się na wysokość 3,5 kilometra, po czym zaczął opadać na miejscowości położone u stóp wulkanu. Mieszkańcom zalecono używanie maseczek przeciwpyłowych i zakazano zbliżania się do wulkanu w promieniu kilku kilometrów od krateru. Zagrożenie mogą stanowić lahary, czyli potoki materiału wulkanicznego, ziemi i kamieni. Od 4 lat obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia erupcją.

W stolicy Iranu powietrze tak gęste, że można je ciąć nożem

Polskie miasta mają problemy ze smogiem, ale na szczęście nie aż takie, jak stolica Iranu, która uważana jest za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Ostatnie dni minęły tam pod znakiem trującej mgły, która zmusiła władze do zamknięcia szkół. Uczniowie pozostają w domach już piąty dzień z rzędu. Liczba interwencji ratowników medycznych zwiększyła się o 20 procent. Szacuje się, ze corocznie w Teheranie z powodu smogu przedwcześnie umiera 5 tysięcy osób.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, na północy i wschodzie kraju będzie dzisiaj spadać, a na zachodzie dla odmiany rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na Pomorzu do 1032 hPa na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kwitną pierwiosnki i róże

Nasza czytelniczka @Kamilia donosi, że w Mosinie k. Poznania zakwitły pierwiosnki oraz pnące róże, mimo, że w ostatnich dniach temperatury przez większą część doby były ujemne i spadło trochę śniegu. Przyroda wariuje.

Kwitnące pierwiosnki i róże w Mosinie k. Poznania w woj. wielkopolskim. Fot. Kamilia Knopczyk / TwojaPogoda.pl
Kwitnące pierwiosnki i róże w Mosinie k. Poznania w woj. wielkopolskim. Fot. Kamilia Knopczyk / TwojaPogoda.pl

Polskie krajobrazy w 2017 roku

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że mieszkamy w przepięknym kraju. Zobaczcie fantastyczne polskie krajobrazy, jakie udało nam się uwiecznić w mijającym roku.

Chcą niszczyć huragany... żelem

Tropikalne huragany w tym roku wyjątkowo boleśnie dały się we znaki milionom mieszkańcom Stanów Zjednoczonych i Wysp Karaibskich, zabijając setki osób i powodując szkody na sumę miliardów dolarów. Jednak naukowcy znaleźli sposób, jak je neutralizować.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Naukowcy od lat starają się zapanować nad tym żywiołem, póki co bezskutecznie. Jednak właśnie pojawił się pomysł, który może nam pomóc okiełznać siły natury... Przeczytaj cały artykuł

Dziesiątki Geminidów na niebie

Astronomom udało się na Wyspach Kanaryjskich uwiecznić niemal wszystkie meteory z roju Geminidów, które przecięły niebo w nocy z 13 na 14 grudnia. Dziesiątki meteorów na jednym zdjęciu. Coś pięknego!

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Juraj Toth / AMOS Team.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Juraj Toth / AMOS Team.

Zdjęcie dnia: To dzieło bobra

Bobry to świetni inżynierowie. Trudnią się budową wspaniałych budowli hydrotechnicznych. Tam, gdzie jest zbyt sucho, powodują podtopienia. Niestety, nie rzadko wchodzą w drogę człowiekowi, co zwykle źle się dla nich kończy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nadciąga odwilż ze śnieżycami i marznącym deszczem

Rozpoczynają się większe zmiany w pogodzie, które, jeśli wierzyć prognozom, utrzymają się przynajmniej do końca przyszłego tygodnia, a to oznacza, że także podczas Świąt. Temperatura pójdzie w górę, ale zanim spadnie deszcz, mogą nas sparaliżować śnieżyce.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Arktyczna masa powietrza, którą oddychaliśmy przez kilka ostatnich dni, i która przynosiła nam całodobowy mróz, zaczyna być powoli wypierana przez dużo łagodniejsze powietrze polarno-morskie, które zaczyna docierać do zachodniej Polski znad Oceanu Atlantyckiego... Zobacz cały artykuł

Wschód i zachód Słońca w Tatrach

Kamerki TOPR-u stale monitorują pogodę w Tatrach. Dzięki nim możemy podziwiać najwyższe polskie góry nie wychodząc z domu. Pokażemy Wam, jak wyglądał wczorajszy dzień, który przyniósł rozpogodzenia. Tak pięknie promienie oświetlały ośnieżone stoki i szczyty o wschodzie Słońca:

Fot. TOPR.
Fot. TOPR.

Zachód Słońca był równie piękny. Chmury zostało pomalowane najróżniejszymi kolorami.

Fot. TOPR.

Ukraina: Śnieg paraliżuje ruch drogowy

Układ niskiego ciśnienia, który przynosi na Ukrainie intensywne zawieje śnieżne, spowodował chaos komunikacyjny. W Kijowie spadło 30 cm śniegu. Ponad 100 samochodów ciężarowych utknęło w zaspach i zakorkowało główną drogę między Kijowem a Odessą, na pograniczu obwodu kijowskiego i czerkaskiego. Ukraińskie drogi słyną z tego, że przypominają szwajcarski ser, więc nie jest zaskoczeniem, że w ostatnim czasie doszło do blisko 1,5 tysiąca kolizji.

W krótkie dni niesamowite obłoki świecą na niebie niczym perły

Nad północną Europą pojawiły się zaskakujące obłoki, które mienią się najróżniejszymi barwami. Nie jest to zorza polarna, lecz zjawisko związane z dziurą ozonową, które potrafi równie ekscytować. Wkrótce możemy je ujrzeć także nad Polską.

Polarne chmury stratosferyczne. Fot. Pexels.
Polarne chmury stratosferyczne. Fot. Pexels.

Zimą na dalekiej północy pojawiają się niezwykłe obłoki zwane perłowymi. Są to polarne chmury stratosferyczne, które występują na obszarach polarnych na wysokości od 15 do nawet 30 kilometrów nad ziemią... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju utrzymuje się całkowite zachmurzenie. Na niewielkie przejaśnienia możemy liczyć tylko lokalnie. Miejscami, głównie na wschodzie, słabo prószy śnieg. Na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu utrzymują się gęste mgły, które miejscami marzną i powodują oblodzenie dróg i chodników. Prosimy o ostrożność. Wiatr wieje ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od minus 4 stopni na południowym wschodzie do 1 stopnia na północnym zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Ocieplenie przed Świętami

Przez najbliższych kilka dni będziemy mieć przejściową pogodę w Polsce, ponieważ z ramion śniegu i mrozu będziemy przechodzić w strugi deszczu i dodatnie temperatury. Poniższa mapa anomalii temperatury zdradza nam, że Polska znajdzie się między chłodnymi (kolor niebieski) i ciepłymi (kolor czerwony) masami powietrza. Nadzwyczaj ciepło przed Świętami będzie na północy i wschodzie kontynentu, do 10 stopni cieplej niż zwykle o tej porze roku.

Anomalie temperatury w Europie w ciągu następnych 5 dni. Fot. ClimateReanalyzer.org
Anomalie temperatury w Europie w ciągu następnych 5 dni. Fot. ClimateReanalyzer.org

Tatry skąpane w mroźnym Słońcu

Tatry były wczoraj jednym z nielicznych miejsc w naszym kraju, gdzie niebo było błękitne. Poniżej szczytów rozciągało się tzw. morze chmur. Było słonecznie, ale mroźno, na szczytach aż minus 13 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Zobaczcie, jak wyglądają Tatry na kilka dni przed Świętami. Jeśli planujecie się tam wybrać, to tym bardziej zachęcamy Was do obejrzenia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie, ponieważ nad zachodnią Polską znajduje się centrum wyżu atmosferycznego. W ciągu dnia ciśnienie będzie ulegać niewielkim wahaniom. Teraz na barometrach mamy od 1028 hPa na wschodzie do 1033 hPa na zachodzie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Bieszczady w okowach lodu

W Bieszczadach wahania temperatury między plusem i minusem spowodowały malownicze, ale też wyjątkowo niebezpieczne i niszczycielskie zjawiska lodowe. Warstwą zamarzniętej wody pokryta została roślinność, drogi i zabudowania.

Zorza nad polską stacją w Arktyce

Długa noc polarne, która potrwa jeszcze przez 2 miesiące, wynagradzana jest polskim polarnikom zimującym na norweskim archipelagu arktycznym Svalbard, spektakularnym tańcem zorzy polarnej. Tak wyglądał on 2 dni temu.

Fot. Joanna Perchaluk / Facebook / Polish Polar Station Hornsund.
Fot. Joanna Perchaluk / Facebook / Polish Polar Station Hornsund.

Zdjęcie dnia: Słońce daje życie

Słońce nadaje całą paletę barw czarno-białemu światu. Dzięki niemu żyjemy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Szpiegowskie satelity odkrywają zaginione skarby Afganistanu

Teren dzisiejszego Afganistanu, który z oczywistych względów jest ściśle monitorowany przez szpiegowskie satelity, w przeszłości tętnił życiem, w czasach antycznych kwitła tam cywilizacja.

Fot. USACE / Mark Ray.
Fot. USACE / Mark Ray.

Okazuje się, że wykorzystując możliwości, jakie daje wojskowy sprzęt na orbicie, można odnaleźć wielkie archeologiczne skarby, ślady zaginionych w mrokach dziejów imperiów... Zobacz cały artykuł

dalej