Znany didżej zginął podczas nawałnicy

Podczas festiwalu Brazil Atmosphere Festival, który odbywał się niedaleko Porto Alegre w Brazylii, doszło do tragedii. Podczas przechodzenia chmury szelfowej zerwał się szkwał, który na oczach 5 tysięcy uczestników festiwalu przewrócił scenę w czasie trwania koncertu. Metalowe elementy upadły m.in. na popularnego didżeja Kaleba Freitasa, który doznał poważnych obrażeń głowy i wkrótce później zmarł w szpitalu. Kolejne 3 osoby zostały ciężko ranne.

Lokalne media twierdzą, że organizatorzy festiwalu dobrze wiedzieli o zagrożeniu ze strony pogody, ponieważ otrzymali od służb meteorologicznych ostrzeżenie przed burzą. Niestety, zbagatelizowali je. Skutek jest opłakany.

Filipiny po cyklonie Kai-Tak

Słaby, ale jednak niszczycielski w skutkach, cyklon imieniem Kai-Tak przetoczył się nad Filipinami. Przyniósł wyjątkowo ulewne deszcze, a także powodzie i osunięcia ziemi. Cyklon wędrował bardzo powoli, przez co przynosił opady i wichury przez niemal tydzień. Niektóre zabudowania zostały zatopione na wysokość 1,5 metra. Zginęło 26 osób, 23 są zaginione, a 90 tysięcy ewakuowano. 15 tysięcy osób nie mogło wrócić do swojej miejscowości z pracy lub opuścić jej z powodu przerwania żeglugi.

Jak odróżnić mgłę od smogu?

Smog to ostatnio popularne słowo i nie ma się co dziwić, gdy normy jakości powietrza są przekroczone nawet 1000-krotnie. Jednak większość z nas często myli smog z mgłą, pokazując na zdjęciach ulice i budynki zatopione w oparach.

Fot. Smog nad Krakowem. Fot. Wikipedia / Jar.ciurus.
Fot. Smog nad Krakowem. Fot. Wikipedia / Jar.ciurus.

Mgła może występować bez smogu, jednak smogowi niemal zawsze towarzyszy mgła. To właśnie sprawia, że wielu naszych czytelników ma problem z rozróżnieniem tych zjawisk. Tymczasem wystarczy tylko poznać strukturę i zasadę powstawania obu zjawisk, aby ze wskazaniem mgły i smogu nie było żadnych problemów... Zobacz cały artykuł

Lądowanie na Grenlandii

Grenlandia staje się coraz popularniejszym miejscem dla turystów. Przybywają tam oni dla niezwykłych krajobrazów Arktyki. Zobaczcie jedną z najurokliwiej położonych miejscowości, Maniitsoq, z nietypowej perspektywy, bo zza kokpitu samolotu lądującego na tamtejszym lotnisku.

Minus 17 stopni na desce rozdzielczej

@Daniel na desce rozdzielczej swojego samochodu zobaczył pierwszy raz w tym sezonie aż minus 17 stopni. Była godzina 5:10. Taki mróz panował w miejscowości Boguszów-Gorce k. Wałbrzycha na Dolnym Śląsku. Dzisiaj o świcie był to jeden z najmroźniejszych regionów w naszym kraju.

Minus 17 stopni na desce rozdzielczej auta w Boguszowie-Gorcach k. Wałbrzycha w woj. dolnośląskim. Fot. Daniel / TwojaPogoda.pl
Minus 17 stopni na desce rozdzielczej auta w Boguszowie-Gorcach k. Wałbrzycha w woj. dolnośląskim. Fot. Daniel / TwojaPogoda.pl

3 metry śniegu w Alpach

Alpejski kurort zimowy Saalbach-Hinterglemm w Austrii przypomina śnieżny kataklizm. W wyżej położonych częściach gór śniegu jest jeszcze więcej. Największe ilości białego puchu pokrywają m.in. Zugspitze, najwyższy szczyt Niemiec. Warstwa śniegu ma tam niemal 3 metry grubości i jak na tę porę roku jest rekordowa.

Temperatura spadła do nawet minus 20 stopni. Będzie jeszcze zimniej?

W nocy temperatura przy gruncie w kotlinach sudeckich spadła do nawet minus 20 stopni. Tak zimno w tym sezonie jeszcze nie było. Pierwszy raz w całej Polsce jednocześnie było na minusie. Czy następne dni przyniosą jeszcze silniejszy mróz?

Temperatura spadła do nawet minus 20 stopni. Będzie jeszcze zimniej?

Zdecydowanie najzimniej było w nocy z poniedziałku na wtorek (18/19.12) w kotlinach górskich. W Jeleniej Górze u stóp Karkonoszy na stacji IMGW odnotowano minus 14 stopni, a przy gruncie nawet minus 20 stopni. Na pozostałym obszarze kraju mróz był słabszy, przeważnie do -5/-3 stopni. Jedynie na Suwalszczyźnie... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nad przeważającym obszarem kraju wędrują niskie chmury warstwowe, które całkowicie przysłaniając Słońce. Jedynie miejscami na południu, południowym wschodzie i północnym zachodzie niebo nieśmiało się przejaśnia. Lokalnie występują słabe, przelotne opady śniegu. Wiatr wieje za kierunków zachodnich i południowych. Temperatura wynosi od minus 4 stopni miejscami na południu do zera stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne w dniu 19 grudnia 2017 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 19 grudnia 2017 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Powódź w pustynnym kraju

Do niecodziennej powodzi doszło po ulewnych deszczach w Omanie, jednym z najsuchszych krajów świata, położonych na Półwyspie Arabskim. Pustynne miejscowości Saham i Fariq zmieniły się w jeziora. Utonęły co najmniej 3 osoby, a ponad 120 straciło dach nad głową.

Oni mrozu się nie boją

Wim Hof to jeden z najbardziej znanych "morsów" na świecie. W Polsce zasłynął zimowym wejściem na Śnieżkę w samych szortach. Na co dzień prowadzi szkolenia dla tych, którzy "morsami" chcą zostać dla zachowania zdrowia i hartu ducha. Zobaczcie, jak wygląda takie szkolenie, które rozpoczyna się gimnastyką na mrozie, a kończy kąpielą w wannie pełnej lodu.

Bolid nad rosyjskim Soczi

Bardzo jasny bolid pojawił się na niebie nad rosyjskim kurortem Soczi. Jak wynika z obliczeń wykonanych przez naukowców, meteoroid całkowicie spłonął na wysokości około 20 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Niewykluczone, że kosmiczna skała była związana z rojem meteorowym Geminidów, który w ostatnich dniach osiągnął doroczne apogeum.

Mamy bardzo wysokie ciśnienie

Choć ponura i mglista aura sprawia wrażenie, że ciśnienie jest niskie, to jednak w rzeczywistości jest bardzo wysokie i będzie nadal rosnąć jeszcze przez następną przeszło dobę. Ma to związek ze zbliżaniem się w naszym kierunku potężnego wyżu. W tej chwili barometry wskazują od 1028 hPa na północnym wschodzie do 1033 hPa na południowym zachodzie kraju.

Mamy bardzo wysokie ciśnienie

Największy kontrakt w historii polskiego sektora kosmicznego

Firma Creotech Instruments S.A. będzie realizować projekt pod nazwą EO DIAS. Wartość kontraktu Creotech to blisko 60 milionów złotych i jest to największy kontrakt podpisany przez polską spółkę sektora kosmicznego w historii.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Zgodnie z założeniami budowana infrastruktura będzie jedną z czterech konkurencyjnych centrów powstających w ramach projektu Copernicus Data and Information Access Service (CDIAS). Każde z nich ma nie tylko przechowywać wszystkie bieżące i historyczne dane zbierane w ramach programu Copernicus, ale ma również oferować użytkownikom dostęp do mocy obliczeniowych w strukturze chmury... Zobacz cały artykuł

Przed nami mroźna noc

Tej nocy spodziewamy się najniższych temperatur w tym sezonie. W większości regionów do świtu będzie poniżej minus 5 stopni. Najzimniej będzie miejscami na wschodzie i południu, gdzie termometry mogą pokazać nawet kilkanaście stopni mrozu. Tym mróz będzie większy, im niebo będzie pogodniejsze i tym gęstsze będą mgły. Uprzedzamy, że mgły mogą osadzać szadź i marznąć, powodując oblodzenie. Poniżej rozkład temperatur odczuwalnych z uwzględnieniem prędkości wiatru.

Przed nami mroźna noc

Zdjęcie dnia: Majowy ogród

Dzisiaj gołe grządki, ale już za 5 miesięcy tak właśnie będą wyglądać najpiękniejsze ogrody.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

47 stopni żaru w krainie kangurów

Australia jest obecnie najgorętszym krajem i zarazem kontynentem na naszej planecie. Termometry w środkowej i środkowo-południowej części krainy kangurów pokazują popołudniami w głębokim cieniu nawet powyżej 45 stopni. Wczoraj najcieplejszą miejscowością była Moomba, gdzie odnotowano aż 47 stopni. To o 7 stopni więcej niż zamierzono w Polsce kiedykolwiek w historii meteorologii.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Wzgórze osunęło się na domy

Ulewne deszcze doprowadziły do wystąpienia z brzegów jednej z rzek, a ta podmyła wzgórze, które następnie osunęło się na miejscowość Villa Santa Lucia w Chile w Ameryce Południowej. Zwały błota zatopiły 20 z 200 domów. Ratownicy wciąż przeszukują lawinisko w poszukiwaniu mieszkańców. Dotychczas wydobyto zwłoki 11 osób. Na liście zaginionych jest jeszcze 15 nazwisk. 12 osób trafiło do szpitali.

Galicowa Grapa w promieniach Słońca

@Maria w ubiegły weekend wybrała się o zachodzie Słońca na spacer ośnieżonym szlakiem w rejon Galicowej Grapy na Pogórzu Bukowińskim. Zobaczcie piękne krajobrazy, jakie panują niedaleko Poronina na Podhalu.

Galicowa Grapa na Podhalu. Fot. Maria W. / TwojaPogoda.pl
Galicowa Grapa na Podhalu. Fot. Maria W. / TwojaPogoda.pl
Galicowa Grapa na Podhalu. Fot. Maria W. / TwojaPogoda.pl

Przy gruncie minus 15 stopni

Dzisiejszy poranek był miejscami bardzo zimny. Na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi w Jeleniej Górze temperatura spadła do minus 9 stopni, w Suwałkach do minus 8 stopni, a w Elblągu i Gdańsku do minus 7 stopni. Jeszcze zimniej było przy gruncie. W Jeleniej Górze u stóp Karkonoszy aż minus 15 stopni, a w Suwałkach minus 13 stopni. Tak dużym spadkom temperatury towarzyszyło pogodne niebo lub gęsta mgła. Najbliższa noc też przyniesie mróz.

Przy gruncie minus 15 stopni

Tyle śniegu w Tatrach w grudniu jeszcze w tym wieku nie było

Amatorzy sportów zimowych są zachwyceni, ponieważ tak dużych ilości naturalnego śniegu na początku sezonu zimowego nie było w polskich górach od bardzo wielu lat. Czy cała zima będzie równie śnieżna?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W tym sezonie stała zimowa pokrywa śnieżna w Tatrach pojawiła się nadzwyczaj wcześnie, bo już 22 października. Z biegiem tygodni systematycznie jej przybywało. Największą grubość osiągnęła 10 grudnia, gdy na szczycie Kasprowego Wierchu wyniosła ona aż 180 centymetrów... Zobacz cały artykuł

dalej