Zatrzęsło pograniczem Polski i Czech. To niezwykle rzadkie zjawisko

Kilka dni temu pogranicze Polski i Czech nawiedziło bardzo rzadko występujące w tej części Europy zupełnie naturalne trzęsienie ziemi, nie związane z działalnością górniczą. Co to może oznaczać i czy jest się czego obawiać?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Naturalne trzęsienia ziemi w Polsce należą do bardzo rzadkich zjawisk, ponieważ mieszkamy na obszarze pensejsmicznym i asejsmicznym. Dużo częściej zdarzają się wstrząsy wywołane działalnością górniczą... Zobacz cały artykuł

Burza piaskowa nad Saharą

Tak wygląda Sahara, widoczna z lotu ptaka, podczas potężnej zamieci piaskowej, która rozszalała się na olbrzymim obszarze tej największej na świecie pustyni piaszczystej. Powyżej żółto-pomarańczowego piasku unoszą się rozbudowane chmury burzowe, które przynoszą tzw. brudne deszcze.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Normy przekroczone tysiąc razy!

Smog to dzisiaj temat numer jeden z mediach. Nic dziwnego, ponieważ w rejonie Warszawy normy jakości powietrza są miejscami przekroczone nawet tysiąc razy. Pałac Kultury, który ostatnio wywołuje sporo kontrowersji, zniknął we mgle i smogu. Najgorzej jest na południu, wschodzie i w centrum kraju. Najmniejszą ilością zanieczyszczeń oddychają mieszkańcy północy, północnego wschodu i zachodu kraju. Smog utrzyma się do czwartku.

Normy przekroczone tysiąc razy!

Pełny raport o dzisiejszej jakości powietrza w Polsce... Zobacz

Czad zabił już 20 osób

Bełchatów, Tczew, Gogolin i Brzeg to tylko niektóre miasta, gdzie tlenek węgla (czad) okazał się zabójczy. Bezbarwny i bezwonny gaz od początku tego sezonu spowodował już śmierć 20 osób. Kolejnych kilkaset osób odniosło obrażenia. Wśród ofiar śmiertelnych znalazł się 15-latek. Tylko wczoraj w Rudzie Śląskiej podtruło się 12 osób. Każdej zimy z powodu czadu umiera w Polsce kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostaje rannych.

Czad zabił już 20 osób

Strażacy od lat w okresie zimowym prowadzą akcje informacyjne, które zachęcają do wyposażenia swojego domu w specjalne czujki czadowe. Jeśli w nocy instalacja grzewcza ulegnie uszkodzeniu i zacznie się ulatniać tlenek węgla, głośny dźwięk wydobywający się z urządzenia może uratować zdrowie, a nawet życie całej rodziny... Dowiedz się więcej

Oddychamy powietrzem arktycznym

Do Polski płynie powietrze pochodzenia arktycznego, które jeszcze kilka dni temu zalegało nad Morzem Arktycznym. Zazwyczaj charakteryzuje się ono niezwykłą czystością i przejrzystością spośród wszystkich mas powietrza, jakie docierają nad nasz kraj. Jednak nad Europą panują rozległe wyże, a te sprawiają, że wiatr niemal całkowicie ustał.

Kierunek napływu mas powietrza nad Polskę. Fot. Wetter3.de
Kierunek napływu mas powietrza nad Polskę. Fot. Wetter3.de

To oznacza, że wszelkie wyziewy z kominów i silników samochodowych unoszą się bardzo nisko, a część z nich opada i gromadzi się przy powierzchni ziemi, zatruwając nasze drogi oddechowe. Krystalicznie czyste powietrze znad Arktyki tym samym zmienia się w toksyczną mieszankę, która groźna jest z każdym wdechem. Warunki do tworzenia się smogu są bardzo dobre, ponieważ za sprawą wyżów ciśnienie jest wysokie, a wiatr bardzo słaby... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na południu, zachodzie i w centrum kraju niebo nieśmiało się przejaśnia. W południowych regionach przelotnie i słabo prószy śnieg. Jest też mglisto, zwłaszcza na północy i w centrum, gdzie mgły mogą osadzać szadź. Wiatr wieje słabo. Na termometrach jest lekko poniżej zera.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Astronauta po powrocie na Ziemię

Włoski astronauta Paolo Nespoli, który kilka dni temu wrócił na Ziemię z misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przechodzi rekonwalescencję w centrum kosmicznym NASA w teksańskim Houston. Eksperci czuwają tam nad odpowiednią dietą i sprawnością fizyczną astronauty. Paolo stracił na wadze, a jego tkanka mięśniowa ma poważne ubytki. Takie są właśnie efekty przebywania na ziemskiej orbicie, 400 kilometrów nad ziemią, w stanie nieważkości przez 139 dni.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wywołują lawiny w Alpach

Lawiny nie zawsze tworzą się samoistnie, czasem wywołuje się je umyślnie za pomocą materiałów wybuchowych, w ten sposób zmniejszając zagrożenie na drogach i szlakach kolejowych prowadzących przez obszary górzyste. Na poniższym nagraniu zobaczycie takie właśnie prewencyjne wywołanie lawiny w Alpach. Masy śniegu potrafią schodzić ze szczytów do dolin z prędkością nawet ponad 200 km/h.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nad Polską znajduje się centrum jednego z całej drużyny wyżów, dlatego ciśnienie jest wysokie i do końca dnia będzie nadal rosnąć. Teraz na barometrach mamy od 1022 hPa na północnym zachodzie do 1025 hPa na południu i w centrum kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Obłoki jak latające spodki

Obłoki lentikularne często są brane za "latające spodki". Łączy je nietypowy wygląd, który nadają tym chmurom silne pionowe ruchy powietrza, co ma miejsce zazwyczaj nad terenami górzystymi. W Polsce te obłoki, nazywane też chmurami soczewkowatymi, najczęściej występują nad Karpatami i Sudetami, rzadziej spotkać je można w głębi kraju. Gdzie tylko się pojawią, zawsze wywołują zachwyt.

Wiatr coraz słabszy, wraca smog

Wyjątkowo wietrzny okres już za nami, a przed nami panowanie wyżu, które objawi się osłabnięciem wiatru i gromadzeniem się niebezpiecznych zanieczyszczeń. Wraca tym samym smog, który z każdym kolejnym dniem będzie nas truć coraz bardziej. Największe stężenie pyłów zawieszonych prognozowane jest na wtorek, szczególnie w województwach zachodnich, południowych i centralnych.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Na plaży w Orłowie

O tej porze roku wybrzeża Bałtyku też mają swój wyjątkowy urok. Jest on zupełnie odmienny od tego znanego nam z pełni lata. Liście unoszą się na wietrze, mewy krzyczą, a fale rozbijają się o molo w gdyńskim Orłowie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W USA powstają dzielnice luksusowych bunkrów na wypadek kataklizmów

Ostatnimi czasy coraz więcej mieszkańców naszej planety obawia się nadejścia potwornego kataklizmu, po którym nasz świat zmieni się nie do poznania. Miliarderzy nie kryją się już z faktem posiadania luksusowych schronów, w których zamierzają przeczekać najgorsze czasy.

Fot. Vivos Shelter Networks.
Fot. Vivos Shelter Networks.

Ale nie wszystkich stać na takie dobrodziejstwa, a i większość ludzi nawet nie myśli o takich zabezpieczeniach. Dlatego ten fakt postanowiła wykorzystać firma Vivos Shelter Networks, która chce ułatwić wszystkim chętnym, oczywiście dysponującym nieco bardziej zasobnym portfelem, dostęp do bunkrów, również przygotowanych z niezwykłym... Zobacz cały artykuł

Polscy polarnicy wzięli wyjątkowy ślub w Arktyce. Zobaczcie zdjęcia

Ślub dla każdego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Dlatego, niektórzy decydują się na powiedzenie sakramentalnego "tak" w wyjątkowym miejscu. Tak właśnie zrobiła dwójka polskich polarników, która pobrała się w Arktyce.

Pamiątkowe zdjęcie ślubne ze śmigłowcem. Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.
Pamiątkowe zdjęcie ślubne ze śmigłowcem. Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.

Na Spitsbergenie, największej wyspie Norwegii, położonej na archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym, znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego. Przez cały rok polarnicy prowadzą badania gleby, morza i atmosfery nad Zatoką Białych Niedźwiedzi, wewnątrz fiordu Hornsund... Zobacz cały artykuł

Piękny spektakl w Rio de Janeiro

Mieszkańcy Rio de Janeiro w Brazylii oraz przybyli tam turyści mogli się zachwycać malowniczym zjawiskiem. Słynna Góra Cukru i okoliczne wzgórza spowite były mgłą, która dosłownie się przez nie przelewała. Nad wodami Atlantyku utworzyła się mgła morska. Wilgotne i chłodne powietrze zaczęło się wznosić nad wzgórza, gdzie po ich nawietrznej stronie uległo skropleniu tworząc chmurę (mgłę), a opadając po zawietrznej stronie wzgórza osuszyło się i ogrzało, powodując wyparowanie chmury (mgły).

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / rafaelwolak.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / rafaelwolak.

Powalone drzewa, nieprzetarte szlaki

Jak ostrzegają TOPR-owcy, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W części reglowej szlaki pokryte są cienką warstwą świeżego śniegu, pod którym są mocno oblodzone. Na szlakach leżą powalone drzewa i połamane gałęzie, które są sukcesywnie usuwane. Udrożnione są drogi i szlaki prowadzące do schronisk. Na większości pozostałych szlaków drzewa utrudniają przejście, ale można je obejść.

Fot. Facebook / Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR.
Fot. Facebook / Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR.

Na otwartych przestrzeniach i w wyższych partiach szlaki miejscami są wywiane do twardego podłoża, a miejscami potworzyły się duże zaspy. Szlaki w tej części Tatr nie są przetarte.

Najcieplej i najzimniej na świecie

Różnica w temperaturze między najcieplejszym a najzimniejszym miejscem na naszej planecie w ciągu ostatniej doby dochodziła do aż 100 stopni! Najzimniejszym krajem jest Rosja, gdzie w miejscowości Habardino we wschodniej Syberii temperatura spadła do minus 50 stopni. Nawet na lodach Antarktydy jest o całe 11 stopni cieplej. Najgorętszym krajem jest z kolei Australia, gdzie w miejscowości Marble Bar odnotowano 45 stopni w cieniu.

Najcieplej i najzimniej na świecie

Miejscami znów się zabieliło

W różnych regionach kraju, zwłaszcza na zachodzie, południu i w centrum, przelotnie, ale chwilami dość obficie, prószy śnieg. Efekt to zabielające się krajobrazy. Poniższe zdjęcie otrzymaliśmy od @Mańka z Drawska Pomorskiego. Dodajmy, że najwięcej śniegu na nizinach leży obecnie na Suwalszczyźnie, do 5 cm.

Zimowe krajobrazy w Drawsku Pomorskim w woj. zachodniopomorskim. Fot. Maniek / TwojaPogoda.pl
Zimowe krajobrazy w Drawsku Pomorskim w woj. zachodniopomorskim. Fot. Maniek / TwojaPogoda.pl

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie do początku stycznia?

Przed nami wyjątkowo gorący okres, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a tydzień później powitamy Nowy Rok. Czy pogoda będzie taką, jaką sobie wymarzymy? A może znów spłata nad figla? Co nas czeka do pierwszych dni stycznia?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zbliża się styczeń, który na tle całej historii polskiej meteorologii zapisał się jako najzimniejszy miesiąc w roku. Jednak to, co widzimy na poniższym wykresie najwyższych temperatur prognozowanych na następne 2 tygodnie, zupełnie się w tym nie zgadza. Im dalej, tym będzie cieplej, a nie zimniej... Zobacz całą prognozę

Jaki piękny śnieżny kataklizm

Tak wygląda miejscowość Cascade de Bérard w południowo-wschodniej Francji po ostatnich śnieżycach. Pamiętajcie, że coś krajobrazy są bajeczne, to jednak takie ilości białego puchu, w dodatku puszystego i bogatego w wodę, mogą być na tyle ciężkie, aby spowodować poważne szkody. Zaledwie 1 metr sześcienny śniegu może ważyć nawet tonę. Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco odśnieżać śnieg z dachów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych budynków.

Fot. Cascade de Bérard.
Fot. Cascade de Bérard.
dalej