Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło rosnąć i to dość szybko. W tej chwili barometry wskazują od 999 hPa (niskie) na północy do 1003 hPa (lekko obniżone) na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zorza polarna świeciła nad USA

Fantastyczny spektakl wysoko nad Stanami Zjednoczonymi. Mroki nocy rozświetlała tam kolorowa zorza polarna, nad którą przeleciała Stacja Kosmiczna. Zobaczcie to niesamowite zjawisko, związane z aktywnością słoneczną, w pasie od Wielkich Jezior aż po wschodnie wybrzeże USA.

Śnieżyce na południowym wschodzie

W nocy na południowym wschodzie kraju, a więc w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, rozpoczną się śnieżyce, które potrwają do sobotniego poranka. Później w ciągu dnia opady będą słabnąć. W sumie spadnie nawet do 10-15 cm śniegu, a w górach do 20-30 cm. Warunki drogowe będą trudne. Prosimy o ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Drogi i chodniki mogą być śliskie!

W ciągu dnia mieliśmy dodatnie temperatury, a w wielu regionach padał deszcz. Jednak w nocy prawie wszędzie chwyci mróz, a to oznacza, że to co spadło, zacznie zamarzać, tworząc oblodzenie. Drogi i chodniki mogą być śliskie. Najbardziej niebezpiecznie będzie w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze i Podlasie, gdzie w ciągu dnia padało najmocniej. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Mglisty koniec dnia

Mgła unosząca się z parującego śniegu o zachodzie Słońca stworzyła w lesie tajemniczą atmosferę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Karkonosze po śnieżycach

W Karkonoszach po ostatnich opadach śniegu pokrywa białego puchu zwiększyła swą grubość do 72 cm. Warunki narciarskie są coraz lepsze. Jednak turyści powinni uważać, ponieważ zagrożenie lawinowe sięga drugiego stopnia w 5-stopniowej skali. Jutro w Sudetach spodziewamy się przejaśnień i rozpogodzeń, nie będzie już prószyć i utrzyma się całodobowy mróz. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby sobie poszusować. Tak wygląda teraz jedna z tras narciarskich na stokach Karkonoszy.

Fot. HUMLNET.
Fot. HUMLNET.

Bajecznie w Central Parku

W nowojorskim Central Parku zrobiło się bajecznie.

Tak depresyjnej jesieni nie mieliśmy w Polsce od wielu lat. Dlaczego?

Jak wynika z najnowszych badań naukowych to nie deszcz czy silny wiatr, lecz ilość promieni słonecznych jest kluczowa dla wywołania depresji. Tymczasem ostatnie miesiące były pochmurne i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Fot. unsplash / Glenn Carstens-Peters.
Fot. unsplash / Glenn Carstens-Peters.

Sierpień był jeszcze słoneczny, jednak już wrzesień przypomniał nam, że nie zawsze lato lubi się przeciągać na wczesną jesień. Często się chmurzyło, w wielu miejscach było wyjątkowo deszczowo. Październik okazał się jeszcze gorszy. Słoneczne, suche i ciepłe dni złotej jesieni mogliśmy dosłownie policzyć na palcach jednej ręki... Zobacz cały artykuł

Tak się bawią syberyjskie dzieci

Na Syberii temperatura jest coraz niższa, ale w żadnym razie nie zraża to miejscowych dzieci, aby bawić się na głównym placu Jakucka na zjeżdżalni, która należy do największych atrakcji tego miasta dla najmłodszych mieszkańców. I co z tego, że temperatura spada do minus 50 stopni...

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W południowej połowie kraju jest pochmurno, w wielu miejscach pada deszcz lub mżawka. W północnej połowie kraju niebo przejaśnia się, a deszcz nie pada. Wiatr wieje chwilami silnie z południowego wschodu i wschodu, w górach do 80-90 km/h. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na środkowym zachodzie do 6 stopni na południowym wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Sztuczna inteligencja od Google odkryła dwie planety pozasłoneczne

Kilka dni temu, NASA poinformowała o ważnej konferencji związanej z nowym odkryciem. Teraz już wiemy, że sztuczna inteligencja od Google pomogła astronomom odkryć ósmą egzoplanetę znajdującą się w układzie Kepler-90, czyli gwiazdy podobnej do naszego Słońca.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

To pierwszy układ planetarny, który, tak jak nasz Układ Słoneczny, posiada osiem planet. Wkład w to niezwykłe odkrycie miał algorytm uczenia maszynowego od Google, który znacznie szybciej od astronomów analizował... Zobacz cały artykuł

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nad Polską będzie dzisiaj przechodzić niewielki niż wtórny, który sprawi, że ciśnienie będzie się wahać. W tej chwili barometry pokazują od 992 hPa (niskie) na Pomorzu do 1001 hPa (lekko obniżone) na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Blue Origin testuje kapsułę załogową

Blue Origin, czyli firma prężnie rozwijająca się w amerykańskim sektorze prywatnym przemysłu kosmicznego i należąca do Jeffa Bezosa, szefa Amazonu, właśnie pochwaliła się pomyślnym testem swojej nowej wersji załogowej kapsuły kosmicznej o nazwie Crew Capsule 2.0.

Fot. Blue Origin.
Fot. Blue Origin.

To właśnie dzięki niej sześciu śmiałków, z zasobnym portfelem, będzie mogło stać się kosmicznymi podróżnikami, polecieć w kosmos i zobaczyć przez okno rozpościerające się zapierające dech widoki... Zobacz nagranie

Noc spadających gwiazd

Minionej nocy mieliśmy doroczny szczyt aktywności roju meteorowego Geminidów. W ciągu godziny mogliśmy ujrzeć nawet ponad 100 spadających gwiazd. Jeśli przegapiliście ten spektakl lub Wasze plany obserwacyjne pokrzyżowała pogoda, to zobaczcie poniższe nagranie, gdzie uchwycone zostały dwa bardzo ładne meteory. Kolejny deszcz spadających gwiazd już na początku stycznia. Wtedy promieniować będą Kwadrantydy.

Matka surowo wychowuje misie

Niedźwiedzica surowo wychowuje swoje dzieci. Nie ma czasu na pobłażliwości, gdy zima już za pasem i trzeba czym prędzej szukać bezpiecznej gawry na długie tygodnie. Zobaczcie, jak prostuje się nieposłuszne misie, okiem fotopułapki rozstawionej w Bieszczadach przez leśnika Romka Pasionka.

Astronauci bezpiecznie wrócili na Ziemię ze Stacji Kosmicznej

Troje astronautów, którzy ostatnie 139 dni spędziło na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi, bezpiecznie wyglądało dzisiaj w kapsule Sojuz na stepach Kazachstanu. Amerykanin Randy Bresnik, Włoch Paolo Nespoli i Rosjanin Siergiej Riazanski czują się dobrze i kilka następnych tygodni będą regenerować się pod bacznym okiem lekarzy. W międzyczasie my będziemy Wam pokazywać mnóstwo fantastycznych zdjęć Ziemi, które wykonali.

Aura pokrzyżowała plany prezydentom

Pogoda pokrzyżowała plany prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wiatr halny, który nie tylko osiągał 150 km/h, ale też podniósł temperaturę do 10 stopni, spowodował, że spadły w ostatnim czasie śnieg w górach, błyskawicznie się roztopił. Z tego powodu prezydenci Polski i Słowacji odwołali przyjazd na otwarcie po modernizacji największego w Polsce ośrodka narciarskiego Szczyrk Mountain Resort. Prognozy są jednak optymistyczne, niebawem ochłodzi się i będzie można naśnieżać stoki.

Bardzo mocno wieje i pada

Miejscami na zachodzie i w głębi kraju przechodzą chwilami intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Towarzyszy im porywisty wiatr, który osiąga do 50-60 km/h. Jeszcze mocniej wieje na południu. Na nizinach największy poryw odnotowano na stacji IMGW we Wrocławiu, do 84 km/h. Na pogórzu wiało jeszcze mocniej, do 90 km/h w Bielsku-Białej, a wysoko w górach do 100 km/h na Kasprowym Wierchu. Wieczorem wiatr zacznie słabnąć.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kierunek dla zmarzluchów

Jeśli komuś jest zimno, zawsze może się wybrać na wycieczkę do "ciepłych krajów". Polecamy Amerykę Południową lub Australię, gdzie kończy się wiosna i zaczyna lato. Temperatury przekraczając 30 stopni, a jeśli pada, to tylko popołudniami w akompaniamencie orzeźwiających burz. Tak jest dzisiaj i będzie w najbliższych dniach w Buenos Aires, stolicy Argentyny, gdzie temperatura krąży w okolicach 40 stopni.

Kierunek dla zmarzluchów

Sprawdźcie szczegółową pogodę dla każdej stolicy na świecie... Zobacz prognozę

Chcieli jako pierwsi zdobyć biegun. Wszyscy zamarzli na śmierć

W 1911 roku rozpoczęła się wielka wyprawa, której celem było zdobycie bieguna południowego. Nikt wtedy nie mógł przewidzieć, że misja, która dzisiaj uważana jest za fundament badań Antarktydy, skończy się tragedią...

Członkowie ekspedycji Roberta Scotta. Fot. Scott Polar Research Institute.
Członkowie ekspedycji Roberta Scotta. Fot. Scott Polar Research Institute.

Wszystko zaczęło się w 1910 roku, kiedy na polecenie Brytyjskiego Towarzystwa Geograficznego oficer brytyjskiej marynarki wojennej Robert Scott miał nie tylko zdobyć południowy biegun naszej planety, ale również poczynić pierwsze w historii dokładne badania Antarktydy, która wówczas była określana jako "Ziemia Nieznana"... Zobacz cały artykuł

dalej