Tańcząca superkomórka

Superkomórka to jedna z najbardziej malowniczych, ale też najgroźniejszych postaci burzy.

Spadło już 50 litrów deszczu

Na południowe regiony województwa dolnośląskiego spadło już 50 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Najbardziej mokro jest w Karkonoszach, na Przedgórzu Sudeckim i w Kotlinie Kłodzkiej. Lokalnie wzbierają tam rzeki, dochodzi też do podtopień. Opady ustaną dopiero późnym popołudniem.

Ziemia i Księżyc okiem Tianwen-1

Pierwsza w historii chińska sonda, która zmierza na Marsa, przesłała na Ziemię zdjęcie Ziemi i Księżyca z odległości 1,2 miliona kilometrów. Sonda Tianwen-1 dotrze na Czerwoną Planetę za 7 miesięcy, opuści na powierzchnię lądownik, z którego wyłoni się niewielki łazik. Chińczycy mają w planach badanie planety.

Fot. CNSA.
Fot. CNSA.

Greenpeace na dachu min. środowiska

Aktywiści organizacji Greenpeace wspięli się rano na dach gmachu ministerstwa środowiska i wywiesili baner z hasłem „Stop dewastacji, czas na ochronę” i podobizną ministra Michała Wosia, który niczym marionetka w rękach Lasów Państwowych wycina toporkiem drzewa. Policja zatrzymała 15 osób, z których 11 poddało się dobrowolnie, a 4 kolejne zatrzymano siłą. Ekolodzy zostaną oskarżeni o naruszenie miru domowego.

Fot. Facebook / Greenpeace Polska.
Fot. Facebook / Greenpeace Polska.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, północy i w centrum kraju jest pochmurno z ciągłymi opadami deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym, a w Karkonoszach silnym. Na wschodzie utrzymuje się słoneczna i sucha pogoda. Jednak deszczowy front zmierza już w tym kierunku. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie, na wschodzie z południa, a na zachodzie z północy. Temperatura wynosi od 17-18 stopni na zachodzie do 23 stopni na południowym wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Morze mgły

Niezwykle malownicza mgła morska pochłonęła australijską Adelajdę.

Deszczowy poniedziałek

Na zachodzie i południowym zachodzie kraju jest pochmurno i deszczowo. Taka pogoda utrzyma się przez większą część dnia. Będzie też wietrznie i chłodno, miejscami tylko nieco powyżej 15 stopni. Spadnie nawet od 20 do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a miejscami do 70 litrów. Lokalnie może dojść do podtopień dróg, posesji i zabudowań.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1008 hPa (obniżone) w centrum do 1012 hPa (umiarkowane) na wschodzie kraju. Biomet będzie niekorzystny, co może się objawiać bólem głowy, sennością i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Lądowanie Dragon-2 w Atlantyku

Dziś pierwsza w historii załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przeprowadzonej z terytorium USA, realizowana przez prywatną firmę SpaceX, wróciła na Ziemię. O godzinie 1:35 w nocy kapsuła Dragon-2 odłączyła się od kosmicznego domu, a o godzinie 20:44 wylądowała bezpiecznie w wodach Atlantyku. Stamtąd astronauci: Bob Behnken i Doug Hurley, zostaną bezpiecznie dostarczeni na ląd przez specjalnie do tego wyszkolone oddziały Sił Kosmicznych.

Na zachodzie już pada

Miejscami na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku rozpoczęły się opady deszczu, których zarówno zasięg, jak i natężenie będzie systematycznie rosnąć. W poniedziałek ciągłych opadów nawet o umiarkowanym natężeniu spodziewamy się zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Wielkopolsce. Spadnie nawet od 20 do 50 mm deszczu, a lokalnie 70 mm.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zdjęcie dnia: Na Helu

Na Helu zabawa trwa w najlepsze. Zapraszamy na nasz profil na Instagramie i zachęcamy do polubienia. Codziennie będzie na Was czekać nowa porcja pięknych fotografii polskiej przyrody.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @twojapogoda.pl

Piętrzy się i piętrzy

Ależ pięknie piętrzy się chmura burzowa Cumulonimbus nad Słowenią.

Błyskawice po upale

Nad Belgią po wyjątkowo upalnym piątku, który przyniósł nawet 37 stopni w cieniu, nadeszły widowiskowe burze. Zobaczcie, jak biły pioruny na spowolnionym nagraniu.

Nad morzem i w górach

Nad morzem jest słonecznie, ale powoli zaczyna się chmurzyć. Temperatura oscyluje w granicach 19-23 stopni. Na plaży w Dębkach sporo urlopowiczów, ale znajdzie się jeszcze sporo miejsca dla kolejnych chcących zażyć kąpieli słonecznej.

Nad morzem i w górach

W Tatrach pogoda równie sprzyjająca. Jest słonecznie, a temperatura waha się od 14 stopni w partiach szczytowych do przyjemnych 22 stopni w dolinach. Na zakopiańskich Krupówkach wielkich tłumów nie ma.

Obraz z kamery publikujemy dzięki uprzejmości platformy WebCamera.pl

Po pościgu za burzą

Tak wygląda jeden z pościgowych samochodów słynnego amerykańskiego łowcy burz Reeda Timmera po kolejnej wyprawie w głąb burzowy gradowej.

‪Here is a picture of DOMINATOR FORE in low sun angle ‬

Opublikowany przez Reeda Timmera Extremego Meteorologista Sobota, 1 sierpnia 2020

Powódź w Bangladeszu

Satelita meteorologiczny ukazuje dramatyczne powodzie szalejące w Bangladeszu na południu Azji. Kraj ten położony jest w deltach wielkich rzek, które wylewając pośrednio lub bezpośrednio mają wpływ na codzienne życie 4 milionów mieszkańców. Niestety, skala kataklizmu powiększa się. Utonęło już ponad 100 osób.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Coś dla amatorów burz

Mamy coś wyjątkowego dla wszystkich amatorów burz. Koniecznie zobaczcie.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

W niedzielę po południu i wieczorem burze mogą się pojawiać na zachodzie kraju. Może spaść do 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, lokalnie z gradem o średnicy do 2 centymetrów oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Każda burza jest niebezpieczna, nawet słaba. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność!

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju zaczęło się chmurzyć, a miejscami na zachodnim Pomorzu występują przelotne deszcze. Z biegiem godzin będzie ich więcej, pojawią się też burze. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 18 do 23 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 sierpnia 2020 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 sierpnia 2020 o godzinie 10:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Izajasz ociera się o Florydę

Huragan Izajasz (właśc. Isaias) przechodzi nad Bahamami i zaczyna się ocierać o południowo-wschodnie wybrzeża Florydy, w tym miasto Miami. Jego chmury jednak jeszcze nie przynoszą opadów deszczu. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu dnia pogoda wzdłuż wschodniego wybrzeża Florydy pogorszy się, zacznie padać, grzmieć i porywiście wiać, nasili się też sztorm. Tak w tej chwili wygląda żywioł na nocnym zdjęciu satelitarnym.

Fot. NOAA.
Fot. NOAA.
dalej