Wreszcie się ociepliło

Zachodni wiatr przywiał nam cieplejsze polarno-morskie powietrze znad Oceanu Atlantyckiego. Termometry pokazały po południu przeważnie od 5 do 7 stopni. Jednak w pełnej krasie tego ciepła nie mogliśmy odczuć, ponieważ nie dość, że było pochmurno i deszczowo, to jeszcze bardzo wietrznie. Podmuchy obniżały temperaturę odczuwalną nawet o kilka stopni. Kolejne dni przyniosą nam stopniowe ochłodzenie.

Wreszcie się ociepliło

NASA szykuje reaktory jądrowe do użytku na Czerwonej Planecie

Najróżniejsze laboratoria NASA są w trakcie testowania najnowocześniejszych technologii, z pomocą których kolonizatorzy Marsa będą mogli spokojnie egzystować w tamtejszym niegościnnym środowisku. Jednym z kluczowych projektów Mission Space Technology Mission (STMD) jest Kilopower, czyli kompaktowy reaktor jądrowy.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jego rolą będzie zapewnienie energii elektrycznej do zasilania marsjańskich baz i ich ogrzewania. Testowany właśnie przez inżynierów z NASA Glenn Research Center eksperymentalny reaktor dysponuje mocą 10 kilowatów, więc bez problemu jest w stanie dostarczyć energii elektrycznej do dwóch domów przez 10 lat... Zobacz cały artykuł

Gdzie dzisiaj wiało najmocniej?

Dzisiaj bardzo mocno wiało za sprawą dużej różnicy ciśnienia między niżem znad zachodniego krańca Rosji a wyżem znad Francji. Zachodni wiatr osiągał przeważnie około 50 km/h. Najmocniej wiało nad morzem, do 70 km/h, a także wysoko w górach, niemal do 150 km/h na Śnieżce w Karkonoszach. Obecnie wiatr już słabnie.

Gdzie dzisiaj wiało najmocniej?

Zdjęcie dnia: Zima czy lato?

Jedno miejsce, dwie pory roku. Która bardziej się Wam podoba? Zima, a może lato?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W Szkocji powieje do 200 km/h

Jeden z najgłębszych w tym sezonie układów niskiego ciśnienia imieniem Karolina dotrze jutro nad Morze Norweskie, przynosząc huraganowe wiatry na norweskich fiordach, Szetlandach, Wyspach Owczych i w Szkocji. Średnia prędkość wiatru może miejscami przekraczać 100 km/h, a pojedyncze porywy dochodzić do 200 km/h, zwłaszcza w szkockich górach. Na morzu będzie szaleć sztorm z falami wysokimi na kilkanaście metrów.

Porywy wiatru prognozowane na jutro na godzinę 13:00. Fot. Ventusky.
Porywy wiatru prognozowane na jutro na godzinę 13:00. Fot. Ventusky.

Która zima jest lepsza?

Jakie są korzystne strony surowej i łagodnej zimy? Poznajmy najważniejsze argumenty tych, którzy chcą, aby mroźna i śnieżna aura pozostała z nami aż do wiosennych roztopów, a także tych, którzy najbardziej zadowoleni są, gdy zimy nie ma.

Fot. dpa.
Fot. dpa.

Co roku o tej porze na naszym forum panuje rozgorzała dyskusja, czy zima powinna być ostra, czy też łagodna. Ubiegła zima zapisała się w normie, z kolei trzy wcześniejsze były łagodne. Nic więc dziwnego, że ci, którzy lubią łagodne oblicze białej pory roku, przyzwyczaili się i chcieliby kontynuacji. Jednak nie brakuje też tych, którzy mają już dość oczekiwania na ulubiony śnieg i mróz... Zobacz cały artykuł

Listopad na zdjęciach

Zobaczcie, jak pięknie tegoroczny listopad prezentował się na zdjęciach.

Najmniejszy bałwan na świecie

Naukowcy z London Western University stworzyli najmniejszego bałwana na świecie. Ma zaledwie 3 mikrometry wysokości (20 razy mniej niż średnica ludzkiego włosa).

Fot. LWU.
Fot. LWU.

Bałwan powstał z trzech kulek krzemionkowych o średnicy zaledwie 0,9 mikrometra za pomocą elektronolitografii. Oczy i usta wycięte zostały ze zogniskowanej wiązki jonów, a ramiona i nos z platyny... Zobacz więcej zdjęć

Dramatyczne powodzie w Tajlandii

Kilkanaście osób zginęło, a blisko pół miliona ucierpiało w różnym stopniu na skutek dramatycznych powodzi, które nawiedziły południowe krańce Tajlandii. Zniszczonych jest wiele dróg i mostów, tysiące gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Mikołajki zamiast śniegu przynoszą nam deszcz i to w większości regionów kraju. Najmocniej pada na północy i wschodzie. Jest pochmurno, mokro i wietrznie. Porywy zachodniego wiatru dochodzą do 50-60 km/h, nad morzem do 70 km/h, a wysoko w górach przekraczają 100 km/h. Temperatura wynosi od 4 stopni na wschodzie do 7 stopni nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Śnieżny kataklizm w przyspieszeniu

Mamy dla Was kolejny filmik z cyklu ile śniegu potrafi spaść w jak najkrótszym czasie. Tym razem nagranie pochodzi ze wschodniego wybrzeża USA, gdzie wielkie śnieżyce nie należą do rzadkości. W lutym 2010 roku spadło tam 66 cm w ciągu zaledwie 30 godzin. Imponujący przyrost pokrywy śnieżnej możecie zobaczyć w przyspieszeniu. Szok!

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie stabilne. To chyba jedyna pozytywna wiadomość w obliczu prognozowanych na dzisiaj opadów deszczu i porywistego wiatru. Barometry wskazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1024 hPa na południu kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne dla naszego samopoczucia.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciepła, mokra i wietrzna noc

Przez Polskę przechodzi ciepły front atmosferyczny, który najpierw deszcze przynosił na zachodzie kraju, a obecnie dotarł już nad wschodnie województwa. Mimo zbliżania się godziny 23:00 termometry na zachodzie, północy i w centrum pokazują 6-7 stopni. Na wschodzie temperatura też zaczęła rosnąć, ale zdołała dotychczas sięgnąć do 2-4 stopni. Deszcz i odwilż oznaczają, że spadły w ostatnich dniach śnieg przechodzi do historii.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Pożar w nocy trawił Kalifornię

W nocy w hrabstwie Ventura na przedmieściach Los Angeles wybuchł olbrzymi pożar, który strawił już blisko 13 tysięcy hektarów wyschniętej roślinności oraz 130 budynków. Konieczna okazała się ewakuacja około 30 tysięcy mieszkańców. Niestety, nie wszyscy zdołali na czas uciec przed ścianą ognia. Zginęła 1 osoba.

Zdjęcie dnia: U kresu jesieni

Pod koniec listopada pożegnaliśmy jesień w przyrodzie, gdy liście opadły z drzew. Zobaczcie, jak było wtedy pięknie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wybuchł wulkan w Rosji

Gwałtowna erupcja wulkanu Szywiełucz na rosyjskiej Kamczatce. Słup popiołów wzbił się na wysokość nawet 10 kilometrów, a po stokach wulkanu spłynęły potoki piroklastyczne. Po kilku godzinach popioły rozciągały się na dystansie ponad 150 kilometrów. Część z nich opadła na ośnieżoną powierzchnię ziemi. W związku z erupcją ogłoszono przedostatni stopień zagrożenia dla lotnictwa. Wulkan nie zagraża miejscowej ludności.

Porywisty wiatr przepędził smog

W ostatnich dniach normy jakości powietrza miejscami zostały przekroczone nawet kilkadziesiąt razy. Na szczęście naszym płucom z odsieczą przyszedł porywisty wiatr, który dmie z zachodu i osiąga przeważnie 30-40 km/h. Mocniej wieje na zachodzie, do 50 km/h, nad morzem do 60 km/h, a wysoko w Sudetach nawet do 115 km/h. Najmocniej wiać będzie w nocy i jutro przez cały dzień. Wiatr zacznie słabnąć dopiero w nocy ze środy na czwartek. Zachowajcie ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jesień zmieniła się w zimę

Zapraszamy Was do obejrzenia galerii zdjęć polskich krajobrazów w listopadzie.

Mikołaje otworzyli sezon narciarski

Setki amatorów sportów zimowych, przebranych w stroje Świętego Mikołaja, zjechały po górskim stoku w amerykańskim stanie Maine, tym samym rozpoczynając sezon narciarski. Zabawy było co niemiara.

Radioaktywne odpady z Fukushimy trafią do wód Oceanu Spokojnego

Niestety, za chwilę spełni się czarny scenariusz mieszkańców nie tylko Japonii, ale całego świata, którzy śledzą rozwój wydarzeń po największej w XXI wieku katastrofie jądrowej w Fukushimie w Japonii. Władze operatora elektrowni jądrowej, firmy TEPCO, podjęły decyzję o wpompowaniu skażonej trytem wody do Oceanu Spokojnego.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Radioaktywna ciecz była przez ostatnie 6 lat gromadzona w setkach wielkich zbiorników znajdujących się na terenie elektrowni. Od samego początku woda była filtrowania pod względem szczególnie niebezpiecznych radionuklidów, takich jak cez i stront, ale nie udało się jej oczyścić z izotopu wodoru, trytu... Zobacz cały artykuł

dalej