Koniec powiewu zimy

Końca dobiega trwający od tygodnia powiew zimy, który śnieg przyniósł głównie we wschodniej połowie kraju. Przed nami ocieplenie. Temperatura sięgnie nawet 10 stopni, jednak w pełni tego ciepła nie poczujemy, bo będzie deszczowo i wietrznie.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Na mapie barycznej Europy pojawiły się zmiany. Przyniósł je wyż, który rozrasta się nad zachodnią częścią kontynentu i powoli przesuwa się w kierunku Alp. Za jego sprawą układy niżowe zostały zepchnięte na daleką północ, a napływ zimnego powietrza do Polski zaczyna być odcinany... Zobacz cały artykuł

Brutalna zima na Syberii

Ciężkie jest życie mieszkańców wschodniej Syberii, gdy zaspy mają po kilka metrów wysokości, wieje porywisty wiatr, a temperatura spada nawet do minus 60 stopni. Zobaczcie filmik i pomyślcie, czy chcielibyście żyć w takich warunkach panujących przez większą część roku.

Bajeczny wschód Słońca

@Paulina uwieczniła bajeczny wschód Słońca w Sędziszowej w Małopolsce.

Wschód Słońca w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl
Wschód Słońca w Sędziszowej w woj. małopolskim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl

Biel i błękit w Tatrach

Tatry najpiękniejsze są w białym odzieniu, gdy nad szczytami króluje lazurowe niebo. W ubiegły piątek skiturowcy wybrali się na zjazd z Chudej Przełączki pod Ciemniakiem do Doliny Kościeliskiej. Zazdrościmy.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Tylko miejscami na północy niebo przejaśnia się. Nad pozostałym obszarem płyną niskie, szczelnie przysłaniające niebo chmury, które w zachodnich regionach przynoszą przelotne deszcze. Strefa opadów powoli wędruje w kierunku centrum i na południe. Wiatr wieje z zachodu coraz silniej. Temperatura rośnie i wynosi od minus 2 stopni na północnym wschodzie do 6 stopni na granicy z Niemcami.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Drogą przez dwa światy

@Daniel w drodze do Wałbrzycha uwiecznił dwa odmienne światy. Stok, pozostający przez większą część dnia w cieniu, był ośnieżony, zaś na tym nasłonecznionym śnieg się roztopił, ujawniając zieloną trawę. Słońce o tej porze roku działa cuda.

Dwa światy na drodze do Wałbrzycha w woj. dolnośląskim. Fot. Daniel Kośmider / TwojaPogoda.pl
Dwa światy na drodze do Wałbrzycha w woj. dolnośląskim. Fot. Daniel Kośmider / TwojaPogoda.pl

Wschodzący super Księżyc

Widok Księżyca nie znudzi nam się przez całe życie, mimo, że jego tarcza wciąż będzie taka sama. Okazji do zachwycania się jedynym naturalnym satelitą Ziemi nie brakuje, ostatnią mieliśmy podczas jego tegorocznej superpełni w niedzielny wieczór. Oto Srebrny Glob w pełnej okazałości wschodzący nad pustynnymi przedmieściami Las Vegas.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i jeszcze rośnie, jednak po południu zacznie bardzo szybko spadać, co oznacza kolejną zmianę pogody. Tym razem ocieplenie, obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Wraz z wahaniami ciśnienia niekorzystnie wpłyną one na nasze samopoczucie. Barometry pokazują teraz od 1018 hPa (lekko podwyższone) na Suwalszczyźnie do 1027 hPa (wysokie) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Smogowi rekordziści w Polsce

Polski Alarm Smogowy przeanalizował dane z 2016 roku zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na liście miast z najgorszym powietrzem znaleźli się smogowi recydywiści, tradycyjnie zajmujące czołowe miejsca, ale pojawiły się również miasta z uznawanego za czyste Pomorza.

Fot. Polski Alarm Smogowy.
Fot. Polski Alarm Smogowy.

To najnowsze dane o pomiarach pochodzących z wszystkich stacji pomiarowych w Polsce i ujmujących rok 2016. Polski Alarm Smogowy przygotował zestawienie najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce uwzględniając pomiary pyłu PM10, czyli o wielkości do 10 mikrometrów oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Fot. Polski Alarm Smogowy.

Należy pamiętać, że w każdym z zestawień ujęte zostały tylko te miejscowości, w których znajdowała się stacja pomiarowa. Oznacza to, że podobne zanieczyszczenie występować może występować w miastach o zbliżonym typie zabudowy i sposobie ogrzewania domów... Dowiedz się więcej

Fot. Polski Alarm Smogowy.

Samolot przeciął Księżyc

Świetne ujęcie. Podczas superpełni samolot przeciął tarczę Księżyca.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zdjęcie dnia: Śnieżka w białej szacie

W dolinach jeszcze jesiennie, a na Śnieżce już zimowo.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Barbórka po wodzie czy po lodzie?

Dzisiaj na Górnym Śląsku górnicy obchodzą Barbórkę. Z tym świętem związane jest popularne przysłowie, które mówi, że jeśli Barbórka jest po wodzie, to Boże Narodzenie będzie po lodzie, i na odwrót. Katowice to dzisiaj jedno z najbardziej śnieżnych miast w Polsce. Podczas, gdy przeważnie biały puch roztopił się, to na Górnym Śląsku wciąż przechodzą śnieżyce, ale temperatura sięgnęła plus 1 stopnia. Czy to oznacza, że jest po wodzie, a może po lodzie? Trudno rozstrzygnąć.

Listopad w obiektywie

Listopad przyniósł nam bardzo zmienną pogodę. Pod koniec miesiąca zrobiło się wyjątkowo ciepło, ale zaledwie kilka dni później część kraju znalazła się pod śniegiem. Zobaczcie, jak zmieniały się krajobrazy.

Superpełnia na orbicie

W większości regionów naszego kraju nocnej superpełni Księżyca nie mogliśmy zobaczyć, ponieważ niebo szczelnie przysłoniły chmury. Jednak nic straconego, bo specjalnie dla tych, którym obserwacje pokrzyżowała kiepska pogoda, amerykański astronauta Randy Bresnik uwiecznił Księżyc z ziemskiej orbity, gdzie chmur nie trzeba się obawiać.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

W Bieszczadach spadło 15 cm śniegu

W nocy w Bieszczadach spadło 15 cm śniegu. Wcześniej białego puchu było tam niewiele. Wraz z tamtejszym leśnikiem Kazkiem zabieramy Was do lasu pełnego świeżego białego puchu.

Voyager-1 odpalił silniki po 37 latach!

Można śmiało rzec, że naukowcy z NASA dokonali cudu. Agencja właśnie poinformowała, że udało się pomyślnie odpalić silniczki manewrujące w słynnej sondzie Voyager-1, które ostatni raz pracowały 37 lat temu!

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Sonda od 40 lat przemierza otchłań kosmosu i dostarcza nam bardzo cennych informacji o otaczającej nas przestrzeni. W tej chwili znajduje się aż 13 miliardów kilometrów od Ziemi... Zobacz cały artykuł

Sypnęło na zachodzie kraju

W drugiej połowie nocy i o poranku pierwszy raz w tym sezonie śnieg zaczął prószyć na zachodnie regiony naszego kraju. Nie spadło go dużo, jednak przy temperaturze na poziomie zera i nieco powyżej, opadające płatki były puszyste i bogate w wodę, przez co obficie pokryły drzewa, dachy i drogi. Obecnie temperatura wzrosła, opady śniegu przeszły w deszcz, a to co spadło, zaczyna się błyskawicznie roztapiać. Poniżej możecie zobaczyć najnowsze zdjęcia z Wielkopolski:

Po porannych opadach śniegu w Wielkopolsce. Fot. TwojaPogoda.pl
Po porannych opadach śniegu w Wielkopolsce. Fot. TwojaPogoda.pl
Poranna śnieżyca w Wielkopolsce. Fot. TwojaPogoda.pl
Po porannych opadach śniegu w Wielkopolsce. Fot. TwojaPogoda.pl

Rekordy zimowej aury

Najwyższa pokrywa śnieżna, najsilniejszy mróz, największe ochłodzenie w ciągu jednej doby, najszybsza odwilż, najpotężniejsze wichury. Prześledźmy najbardziej ekstremalne rekordy pogodowe, które obserwowano podczas zimy w Polsce i na całym świecie.

Po wielkiej śnieżycy w stanie Ohio w USA w 1966 roku. Fot. The Blade / Pexels.
Po wielkiej śnieżycy w stanie Ohio w USA w 1966 roku. Fot. The Blade / Pexels.

Zima dla jednych mogłaby w ogóle nie istnieć, z kolei inni każdego roku wyczekują jej przybycia z utęsknieniem. Pora pokazać najbardziej ekstremalne oblicze tej białej i mroźnej pory roku, które składa się z wielu rekordów pogodowych notowanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat... Zobacz cały artykuł

Śnieg sparaliżował Moskwę

Z powodu intensywnych opadów śniegu na moskiewskim międzynarodowym lotnisku Szeremietiewo odwołano blisko 120 odlotów i przylotów, a kolejnych 50 jest opóźnionych. Wydaje się, że o tej porze roku tak zwyczajne zjawisko, jak śnieg, nie powinno powodować aż takiego zamieszania w kraju, który niemal w całości znajduje się pod śnieżna pierzynką. Problemy pojawiają się też na drogach, wiele z nich jest śliskich i nieprzejezdnych.

Zima na Waszych zdjęciach

Wczorajsze popołudnie i wieczór oraz miniona noc przyniosły na południowym wschodzie kraju chwilami obfite opady śniegu. W Rzeszowie spadło 8 cm białego puchu. Na zachodzie i północy kraju w tym samym czasie też sypało, ale temperatura przeszła na plus i śnieg zastąpiony został deszczem. Zobaczcie kolejne zdjęcia pięknych, zimowych widoków.

Zimowe krajobrazy w Bystrej Krakowskiej w woj. małopolskim. Fot. Monika Jaworska / TwojaPogoda.pl
Zimowe krajobrazy w Bystrej Krakowskiej w woj. małopolskim. Fot. Monika Jaworska / TwojaPogoda.pl
Zimowe krajobrazy w okolicach Kielc. Fot. Sebastian Prędota / TwojaPogoda.pl
dalej