Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej połowie kraju jest pochmurno i deszczowo. Opady mają zarówno charakter ciągły, jak i przelotny, a ich natężenie jest miejscami umiarkowane i duże. Na zachodzie i południu niebo przejaśnia się, a na Dolnym Śląsku rozpogadza. Wiatr wieje z zachodu w porywach do 50 km/h, a wysoko w Sudetach powyżej 100 km/h. Wiatr potęguje odczucie chłodu przy temperaturze od zaledwie 8 stopni na Suwalszczyźnie do 15 stopni nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie dzisiaj powoli rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1002 hPa (lekko obniżone) na północy do 1012 hPa (w normie) na południu kraju. Biomet jest niekorzystny, a to oznacza, że aura źle wpływa na nasze samopoczucie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W oczekiwaniu na zorzę

Zorza polarna jeszcze się nie pojawiła, ponieważ do ziemskich biegunów magnetycznych póki co nie dotarł wiatr słoneczny pełen naładowanych cząstek. Nie ma więc burzy geomagnetycznej, na którą z niecierpliwością czekamy. Jeśli tej nocy zorza się nie pojawi, to w następnych dniach szansa też będzie, bo wybuchy na Słońcu nie tylko nie ustają, a wręcz nasilają się. Kolejna nadzieja na zorzę już w nocy z czwartku na piątek.

Jeszcze przed weekendem do Ziemi dotrze materia z plamy słonecznej, która dzisiaj po południu wygenerowała najpotężniejszy rozbłysk od 12 lat. Wówczas szansa na zorzę jeszcze bardziej wzrośnie. Trzymajcie kciuki i śledźcie naszą relację na żywo, a tymczasem zobaczcie przedsmak zorzy na powyższym filmiku z ubiegłego roku z Islandii.

Trąba powietrzna w rejonie Polic

Jak informują Zachodniopomorscy Łowcy Burz około godziny 20:00 nad rejonem Polic na zachodnim krańcu Pomorza przeszła trąba powietrzna. Poza połamanymi drzewami nie ma informacji o poważniejszych szkodach.

Trąba powietrzna w okolicach Polic w woj. zachodniopomorskim. Fot. Facebook / Zachodniopomorscy Łowcy Burz.
Trąba powietrzna w okolicach Polic w woj. zachodniopomorskim. Fot. Facebook / Zachodniopomorscy Łowcy Burz.

Zobaczcie też amatorskie nagranie z trąby powietrznej w rejonie Polic... Zobacz nagranie

Wielka ewakuacja na Florydzie

Mimo, że Huragan Irma znajduje się niemal 2 tysiące kilometrów od wybrzeży Florydy, to tysiące mieszkańców tego amerykańskiego stanu rzuciło się już do ucieczki. Część z nich przenosi się z najbardziej zagrożonych wybrzeży półwyspu w głąb lądu, inni przenoszą się do rodzin i znajomych z sąsiednich stanów.

Na 3-4 dni przed uderzeniem huraganu główne drogi są zakorkowane na wiele kilometrów. W sklepach już tylko świecą puste półki. Amerykanie gromadzą głównie wodę mineralną, niepsującą się dłużej żywność, baterie i świece. Znikają także deski, którymi zabijane są okna i drzwi.

Toksyczna chmura nad Houston?

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) sprawdza czy nad Houston w Teksasie unosi się toksyczny obłok pochodzący z uszkodzonej podczas Huraganu Harvey rafinerii. System monitorowania jakości powietrza w dzielnicy Manchester wykazał obecność otrzymywanego z ropy naftowej benzenu. Sytuacja jest trudna, ponieważ zanieczyszczone może być nie tylko powietrze, ale też woda, bo powódź poczyniła spustoszenie w miejscowych zakładach chemicznych.

Istnieje obawa, że do wód powodziowych dostały się toksyczne substancje, które mogą zagrażać środowisku naturalnemu i zdrowiu mieszkańców. Huragan Harvey dotychczas kosztował Teksańczyków od 70 do nawet 200 miliardów dolarów. Pół miliona ludzi zgłosiło się do władz o pomoc w odbudowie domów. Teraz jednak oczy Amerykanów są zwrócone ku kolejnemu huraganowi, który znad Karaibów pędzi w stronę Florydy, gdzie dotrze w weekend. Huragan Irma może się okazać jeszcze bardziej niszczycielski niż Harvey.

Bolid eksplodował nad Kanadą

Minionej nocy nad kanadyjską prowincją Kolumbia Brytyjska eksplodował bolid. Mieszkańcy mówią o oślepiającym blasku, następnie donośnym huku, z powodu którego zadrżały zabudowania. Bolid możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Furia huraganu na Karaibach

Huragan Irma pustoszy wyspy Saint-Barthélemy i Saint-Martin, będące francuskimi terytoriami zamorskimi. Prędkość wiatru przekracza tam 200 km/h i padają ulewne deszcze. Najtragiczniejszy w skutkach okazuje się jednak przypływ sztormowy.

Poziom oceanu podniósł się o kilka metrów względem stanu normalnego, wobec czego zalana jest nadmorska część tamtejszych miast. Zniszczenia w portach są katastrofalne, co możecie zobaczyć na poniższym filmiku.

Burzowo na zachodzie kraju

Miejscami na zachodzie kraju pojawiają się słabe burze. Przechodzą nad Dolnym Śląskiem, Ziemią Lubuską i zachodnim krańcem Pomorza. Towarzyszą im przelotne, ale chwilami intensywne opady deszczu z porywistym wiatrem. Na szczęście nie pada grad. Burze mogą pojawiać się również wieczorem i wczesną nocą.

Fot. Piotr Wojakowski.
Fot. Piotr Wojakowski.

Potężny rozbłysk na Słońcu

Gdy rano informowaliśmy Was o silnych rozbłyskach na powierzchni Słońca nawet nie przewidywaliśmy, że po południu dojdzie w nich do największego rozbłysku promieniowania rentgenowskiego od 11 lat. Co więcej, niewykluczone, że wyrzucona z nich materia już pędzi w stronę Ziemi i dotrze za 48-72 godziny, być można powodują potężną burzę geomagnetyczną. Zobaczcie, jak wyglądał moment rozbłysku klasy X9.3.

Rozbłysk promieniowania rentgenowskiego klasy X9.3 w plamie nr 2673. Fot. NASA.
Rozbłysk promieniowania rentgenowskiego klasy X9.3 w plamie nr 2673. Fot. NASA.

Póki co jednak czeka nas burza z innego konoralnego wyrzutu materii (CME), który według prognoza NASA, dotrze już najbliższej nocy. Czy pojawi się zorza polarna nad Polską? Jest to bardzo prawdopodobne, jednak aktualną sytuację należy monitorować, co dla Was jak zwykle robimy. Śledźcie naszą relację na bieżąco, a będziecie najlepiej poinformowani. Szykujcie też sprzęt fotograficzny, bo okazja jest wyjątkowa i oby nie popsuła jej pogoda, która kaprysi... Przeczytaj cały artykuł

W centrum Huraganu Irma

Samolot "Łowca Huraganów" po raz kolejny wleciał do oka Huraganu Irma. Zobaczcie, jak wygląda strefa ciszy, czyli miejsce, gdzie ciśnienie jest najniższe, wynosi zaledwie 914 hPa, a wiatr jest najsłabszy.

Oko Huraganu Irma. Fot. NOAA Hurricane Hunters.
Oko Huraganu Irma. Fot. NOAA Hurricane Hunters.
Oko Huraganu Irma. Fot. NOAA Hurricane Hunters.

W ramionach huraganu

Kolejne nagranie z ramion Huraganu Irma, który przetacza się na Wyspami Karaibskimi. Tym razem możecie zobaczyć nawałnicę, która szaleje na wyspie St Marteen na Małych Antylach. Wieje i leje tak mocno, że niemal niczego nie widać. Przebywanie na zewnątrz może się skończyć tragicznie, bo co chwilę spadają fragmenty dachów i drzew.

Nadciągają kolejne ulewy

W wielu miejscach Polski wrześniowa norma opadów została już dawno przekroczona, a będzie jeszcze bardziej, bo przez następne kilkadziesiąt godzin będzie nad nami wędrować kolejny front, a wraz z nim nowa porcja ulew mogących powodować podtopienia.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Choć w ostatnim czasie opady nieco ustały, to jednak stało się to tylko na chwilę. Znad Niemiec pędzi ku nam kolejny front atmosferyczny, który miejscami przyniesie naprawdę solidne ulewy... Przeczytaj cały artykuł

Irma demoluje Barbudę

Huragan Irma od rana przechodzi nad wyspą Barbuda na Karaibach. Niebawem oko huraganu zbliży się do Anguilli. Średnia prędkość wiatru osiąga tam 300 kilometrów na godzinę. Padają ulewne deszcze. Zobaczcie jeden z nielicznych nagrań pochodzących z wyspy dewastowanej przez rekordowo silny huragan.

Miliony mieszkańców i turystów na Karaibach i Florydzie czeka kataklizm, jakiego jeszcze nie było, który zgotują powodzie i huraganowe wiatry. Irma stała się najpotężniejszym huraganem na otwartych wodach Atlantyku w całej historii obserwacji. Zobacz nasz raport... Przeczytaj cały artykuł

Gdzie dziś pojawią się burze?

Dzisiaj słabe i tylko lokalne burze mogą pojawić się w zachodniej połowie kraju. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.

Gdzie dziś pojawią się burze?

Łowcy Huraganów w oku Irmy

Samolot badawczy "Łowca Huraganów" wleciał do oka Huraganu Irma, aby dokonać pomiarów meteorologicznych. Dzięki pracy załogi samolotu możemy dowiedzieć się, jak silny jest cyklon i w którym kierunku się porusza, a co za tym idzie, zawczasu ostrzegać mieszkańców zagrożonych obszarów. Meteorolodzy mierzą m.in. lokalizację i natężenie opadów, kierunek i prędkość wiatru, ciśnienie i temperaturę. Zobaczcie, jak wygląda lot przez oko Irmy:

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Pomorza i Kujaw przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Lubelszczyznę, Podkarpacie i Małopolskę jest pochmurno i miejscami słabo pada deszcz lub mżawka. Nad pozostałym obszarem pojawiają się na ogół niewielkie przejaśnienia. Większe przejaśnienia mają miejsce na Podlasiu, zachodnim Pomorzu i Śląsku. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 11 stopni na Suwalszczyźnie do 18 stopni na Dolnym Śląsku.

Zdjęcie satelitarne w dniu 6 września 2017 o godzinie 11:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 6 września 2017 o godzinie 11:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Sklonują Twojego psa

Jakiś czas temu kilka firm biotechnologicznych informowało, że niebawem każdy, kto stracił swojego ukochanego czworonoga, będzie mógł go odtworzyć na drodze klonowania i technologii edycji genów.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Teraz chińska firma Sinogene donosi, że w jej laboratoriach urodził się pierwszy pies, który swoim wyglądem i charakterem przypomina zmarłego wcześniej psa o imieniu Longlong... Przeczytaj cały artykuł

Zorza polarna nad Polską?

Tego naukowcy się nie spodziewali. Słońce od kilku dni wykazuje największą aktywność od 2 lat. Ciemne plamy, które pojawiły się na jego powierzchni, plują w stronę Ziemi naładowanymi cząstkami, które w nocy mogą wywołać zorzę polarną nad Polską.

Zorza polarna. Fot. Pexels.
Zorza polarna. Fot. Pexels.

Według najnowszych prognoz NASA, dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych już w nocy ze środy na czwartek (6/7.09) i rozpęta burzę geomagnetyczną klasy G3 (Kp=7). Jeśli ów prognoza się sprawdzi, to mamy sporą szansę na ujrzenie zorzy polarnej nad Polską... Przeczytaj cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W wielu miejscach Polski poranek jest pochmurny, ale pojawiają się też niewielkie przejaśnienia. Lokalnie na Pomorzu, Mazowszu i Podkarpaciu pada mżawka. Z kolei na Ziemi Łódzkiej zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Na termometrach jest od 10 stopni na Suwalszczyźnie do 16 stopni nad morzem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?
dalej