Wiatr gwałtownie wzmaga się w Niemczech. Na górskich szczytach dochodzi do 160 km/h. Bardzo mocno wieje także w Holandii, gdzie porywy osiągają 112 km/h. Niebawem wiatr zacznie się nasilać także na zachodzie naszego kraju.
Wiatr gwałtownie wzmaga się w Niemczech. Na górskich szczytach dochodzi do 160 km/h. Bardzo mocno wieje także w Holandii, gdzie porywy osiągają 112 km/h. Niebawem wiatr zacznie się nasilać także na zachodzie naszego kraju.
W nocy i nad ranem zagrzmiało miejscami w pasie od Pomorza przez Mazowsze po Podlasie. Jednak wieczorem i wczesną nocą znów mogą przejść burze, tym razem nad wieloma regionami kraju. W ich trakcie wiatr gwałtownie będzie się nasilać, będzie też ulewnie padać.
Na zachodzie i południu kraju od poranka występują ciągłe opady deszczu, chwilami o umiarkowanym natężeniu. Na Śląsku i w Małopolsce spadło już miejscami nawet 10 mm deszczu, jednak do wczesnej nocy suma opadów zwiększy się nawet 3-krotnie, osiągając normę miesięczną. Lokalnie może dochodzić do podtopień dróg, chodników, zabudowań i posesji.
Trzęsienie ziemi o sile M5.7 nawiedziło pogranicze Turcji i Iranu. Po stronie tureckiej zginęło w nim 7 osób, w tym 3 dzieci. W gruzach stanęło ponad tysiąc budynków. Wciąż trwa akcja ratunkowa, ponieważ w rumowiskach wciąż mogą być uwięzieni ludzie. Wstrząs spowodował też uszkodzenie dróg, mostów i infrastruktury. Po stronie irańskiej nie ma ofiar, ale są szkody.
Wyspy Kanaryjskie nawiedziła kalima, czyli gorący i suchy wiatr wiejący z południowego wschodu, znad afrykańskiego Maroka, który niesie olbrzymie ilości pustynnego piasku i pyłu. Zjawisko to jest widoczne na zdjęciu satelitarnym.
Promienie słoneczne załamują się na drobnych ziarenkach, barwiąc niebo na pomarańczowy kolor.
Ostatnia doba w całym kraju była bardzo wietrzna. Najmocniej wiało na wybrzeżu, gdzie porywy wiatru dochodziły do 100 km/h, a przy tym czyniły szkody. Jednym z najpoważniejszych zdarzeń jest powalenie przez wichurę ściany domu.
Ponad 300 razy strażacy interweniowali minionej doby w różnych regionach kraju, ale najczęściej na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Porywy wiatru osiągały tam powyżej 80 km/h, a na wybrzeżach Bałtyku nawet do 100 km/h. Są połamane i powalone drzewa, uszkodzone dachy i zerwane linie energetyczne... Zobacz cały artykuł >>>
Na zachodzie, południu i w centrum jest pochmurno z opadami deszczu, a w górach również śniegu. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, najpogodniej jest na północnym wschodzie. Wiatr wieje porywiście z zachodu. Temperatura wynosi od 3 stopni na północnym wschodzie do 9 stopni na pogórzu.
Temperatura wznów popada w skrajności. W sobotę na zachodzie i południu kraju termometry pokazały powyżej 10 stopni. Najcieplej było na Dolnym Śląsku, gdzie odnotowano nawet 14 stopni. Dzisiaj może być jeszcze cieplej.
Ciśnienie jeszcze jest stabilne, jednak w godzinach południowych zacznie gwałtownie się obniżać. Do wieczora spadnie o 20 hPa. Późnym wieczorem i wczesną nocą, po przejściu ośrodka niżowego, zacznie równie szybko rosnąć. W tej chwili wynosi od 1005 hPa (obniżone) na północy do 1020 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.
Nie tylko na Śnieżce mocno wieje w porywach do 160 km/h. Najbardziej wietrznie w Europie jest w szkockim paśmie Cairngorm, gdzie podmuchy osiągają nawet 170 km/h. W trakcie przechodzenia niżu Julia, zarówno w górach Szkocji, jak i na Śnieżce porywy wiatru mogą przekraczać 200 km/h.
Niemal w całym kraju dzisiaj mocno wieje, w porywach do 50-60 km/h. Najmocniejsze podmuchy notowano dotychczas nad morzem, miejscami do 90 km/h, a także w górach, do 160 km/h na Śnieżce w Karkonoszach. Jednak znaczne nasilenie się wiatru nastąpi w niedzielne późne popołudnie i wieczór. Porywy osiągną 70-80 km/h, a na południu kraju nawet powyżej 90 km/h. Wichura może powodować szkody. Uważajcie na siebie.
Spotkanie dwóch Amerykanów, Sama Cossmana i George'a Kourounisa, z wulkanem Marum na Oceanii, okazało się jednym z najbardziej spektakularnych filmików ostatnich lat. Jeśli widzieliście już esencję tego nagrania, czyli wejście do wulkanicznego krateru, to zobaczcie całą wyprawę od początku, krok po kroku. Zajmie Wam to niecałe 3 minuty.
Czy każdy z nas może dożyć tak zacnego wieku, jakim jest 110 lat? Najnowsze badania rzucają na tę kwestię nieco światła, ale raczej nie mamy dobrych wieści. Trzeba być w tej kwestii kimś wyjątkowym.
Statystycznie niewielu z nas jest w stanie dożyć swoich 110 urodzin, dlatego też naukowcy są tak zafascynowani tymi, którzy tego dokonali. W najnowszych badaniach wzięli pod lupę system odpornościowy osób, które mają na swoim koncie cały wiek doświadczeń i zauważyli, że te wyjątkowe jednostki mogą się pochwalić dużą ilością... Zobacz cały artykuł >>>
Potężne śnieżyce nawiedziły Norwegię. Miejscami spadło tyle śniegu, że górskie drogi stały się całkowicie nieprzejezdne. Na jednej z nich, na wysokości miejscowości Haukelifjell, w swoich samochodach utknęło około 70 osób. Podróżni nie byli w stanie przebić się przez zaspy sięgające wysokości 2-3 metrów.
W stanach Missisipi i Tennessee na skutek wyjątkowo ulewnych deszczy doszło do powodzi na głównych rzekach. Pod wodą znajdują się całe miejscowości. Konieczne okazały się masowe ewakuacje. W wielu miejscach poziom wód w rzekach bije historyczne rekordy.
Pewien snowboardzista nie miał szczęścia. Wpadł do głębokiej studni śnieżnej. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ mógł zostać niezauważony. Na szczęście nie był sam, a ze śniegu wyłaniała się jego deska, wskazując pozycję. Pomoc dotarła szybko. Zobaczcie, jak to się skończyło.
Niedźwiedzie i lwy to królowie zwierząt, w starciu z którymi człowiek nie ma żadnych szans. Zobaczcie, jak te drapieżniki potrafią się ze sobą słodko bawić, ale tylko wtedy, gdy są jeszcze berbeciami.
Na wschodzie kraju jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Jednak niebawem zacznie się chmurzyć, ponieważ od zachodu docierają chmury frontowe, które na Pomorzu przynoszą już deszcze. Możemy jednak liczyć na przejaśnienia. Wiatr wieje chwilami silniej z południowego zachodu. Temperatura wynosi od 2 stopni na północnym wschodzie do 7 stopni na zachodzie.
Czy zima pojawi się w ostatniej chwili i nas zaskoczy? A może już się u nas nie zamelduje? Czy na horyzoncie widać już pierwsze powiewy wiosny?
Sprawdź prognozę 16-dniową na końcówkę lutego i początek marca... Zobacz >>>
Nie tylko łowcy burz zachwycają się takimi widokami. To superkomórka burzowa. Ponoć najbardziej doskonała postać burzy, która potrafi nieść ze sobą oprócz piorunów także ulewne deszcze, gradobicia, nawałnice, a nawet trąby powietrzne. Zobaczcie przyspieszony filmik z jej udziałem.