Zima na Hawajach?

Przecież to niemożliwe. A jednak. Na szczycie wulkanu Mauna Loa na wyspie Hawaii od czasu do czasu pojawia się śnieg, nawet w środku lata. Nie jest to żadna anomalia pogodowa. Za każdy razem wywołuje euforię u turystów, ale tylko u nich, bo na tubylcach wrażenia nie robi. Oni wykorzystują ją, aby poskakać sobie na białym puchu na desce w tropikach.

Fot. Kilauea EcoGuides.
Fot. Kilauea EcoGuides.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie bardzo szybko spadać, dopiero pod wieczór ustabilizuje się. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (umiarkowane) na północnym zachodzie do 1029 hPa (wysokie) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wietrzna sobota

W północnej połowie kraju sobota zapowiada się bardzo wietrznie. Porywy wiatru mogą osiągać 60-70 km/h, a lokalnie do 80 km/h. Wiatr może miejscami powodować szkody materialne. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zima w górach

W tym samym czasie, gdy na nizinach padał deszcz, w górach sypał śnieg. Miejscami spadło go ponad 10 cm. Nasz czytelnik przysłał nam zdjęcia zimowych krajobrazów w Beskidu Wyspowego. Jest pięknie.

Zima w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik.
Zima w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik.
Zima w Beskidzie Wyspowym. Fot. Czytelnik.

Noc pogodna, ale z mrozem

Noc na przeważającym obszarze kraju zapowiada się pogodnie, a przez to zimno. Na wschodzie, południu i w centrum temperatura spadnie poniżej zera, może dojść do oblodzenia dróg i chodników po występujących za dnia opadach. Kierowców i pieszych prosimy o ostrożność.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Nocne zdjęcie w genialnej jakości

Czy wychodzą Wam nocne zdjęcia? Jeszcze 40 lat temu podobny problem miały satelity. Jednak to już przeszłość. W 1972 roku jeden z satelitów wchodzących w skład systemu obrony USA wykonał nocne zdjęcie okolic Delhi, indyjskiej stolicy. Niewiele można się było z niego dowiedzieć, poza tym, że na czarnym tle pojawiały się niewyraźne białe plamki. Były to miejskie światła.

 Fot. NASA.
Fot. NASA.

Po upływie 40 lat nocne zdjęcia wykonywane przez satelity są o wiele dokładniejsze. Satelita Suomi NPP, najnowsze cacko meteorologów, poraża swoją precyzyjnością. Po raz pierwszy możemy odróżnić od siebie ciemniejsze obszary, w tym lasy, a także te jaśniejsze, duże metropolie i mniejsze wioski, połączone ze sobą siecią dróg.

Fot. NASA.

"Jakby kroczyły po plaży". Zdjęcie dwóch piorunów z bliska, które potrafi zjeżyć włosy na głowie

Zdjęcia piorunów zawsze wywołują euforię, zwłaszcza, gdy uda się je uwiecznić z bliska. Fotografia australijskiego łowcy pięknych krajobrazów nie tylko zachwyca oko, ale też przeraża, bo świadczy o tym, jak niebezpieczna bywa pogoda.

Pioruny uderzają w plaże w Newcastle w Australii. Fot. Instagram / daviddiehmphotography / David Diehm.
Pioruny uderzają w plaże w Newcastle w Australii. Fot. Instagram / daviddiehmphotography / David Diehm.

Fotograf David Diehm wybrał się podczas gwałtownej burzy na wybrzeże Oceanu Spokojnego w australijskiej miejscowości Newcastle. Myślał, że uda mu się uwiecznić piękne krajobrazy, i się nie pomylił. Jego zdjęcie to prawdziwy majstersztyk, ponieważ uchwycił coś niezwykle krótkotrwałego... Zobacz cały artykuł >>>

Paraliż z powodu... 4 cm śniegu

W Korei Południowej zima sprawiła mieszkańcom psikusa. Po najcieplejszym styczniu w całej historii pomiarów meteorologicznych, luty przyniósł największe w tym sezonie opady śniegu. Trudno w to uwierzyć, ale wystarczyły 4 cm białego puchu, aby doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego.

Snowboardzista zawisł na skale

2 godziny trwała akcja ratowania lekkomyślnego snowboardzisty, który w kanadyjskim kurorcie zimowym Whistler zawisł na skalnej ścianie. Tak to bywa, gdy jeździ się poza wyznaczonymi szlakami i niepotrzebnie naraża się na utratę zdrowia lub życia.

Piękny początek dnia

Zobaczcie, jak pięknie rozpoczął się piątek w naszym kraju.

Wschód słońca w Strzyżowie w woj. podkarpackim. Fot. Krzysztof / TwojaPogoda.pl
Wschód słońca w Strzyżowie w woj. podkarpackim. Fot. Krzysztof / TwojaPogoda.pl
Wschód słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Wschód słońca w woj. mazowieckim. Fot. Julia / TwojaPogoda.pl

Karambol w zawiei śnieżnej

Olbrzymi karambol z udziałem 200 pojazdów miał miejsce w rejonie Montrealu w Kanadzie w trakcie potężnej zawiei śnieżnej, która ograniczyła widoczność niemal do zera i sprawiła, że było bardzo ślisko. Droga była zablokowana na odcinku 11 kilometrów. Bilans jest zatrważający, ponieważ zginęły 2 osoby, a 70 zostało rannych.

Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

W pasie od Górnego Śląska i Małopolski przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Warmię i Mazury przechodzą opady, przeważnie o charakterze ciągłym i umiarkowanej intensywności. Ze względu na niską temperaturę, we wschodniej części tej strefy pada śnieg, który zmienia się wraz z ociepleniem w deszcz ze śniegiem i w sam deszcz. Drogi są śliskie!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Gigantyczna zapora ma oddzielić Bałtyk od Atlantyku, aby ratować nas przed masową powodzią

Naukowcy wpadli na kolejny szalony pomysł, aby wybawić nas od masowej powodzi spowodowanej topniejącymi lądolodami i podnoszącym się poziomem światowych oceanów. Chcą odgrodzić Morze Bałtyckie i Północne od Atlantyku.

Lokalizacja zapór wodnych oddzielających Morze Północne i Bałtyckie od Atlantyku. Fot. Google Maps / TwojaPogoda.pl
Lokalizacja zapór wodnych oddzielających Morze Północne i Bałtyckie od Atlantyku. Fot. Google Maps / TwojaPogoda.pl

Niektóre pomysły naukowców jeżą włosy na głowie, i to nie tylko z powodu swojego rozmachu, ale przede wszystkim możliwych konsekwencji, które mogą być jeszcze poważniejsze niż sama przyczyna... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju po ustąpieniu opadów zaczęło się przejaśniać i rozpogadzać. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, przeważnie z opadami deszczu, a na wyżej położonych obszarach także deszczu ze śniegiem i śniegu. Warunki drogowe są trudne. Wiatr wieje porywiście. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na wschodzie do 6 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 lutego 2020 o godzinie 8:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 21 lutego 2020 o godzinie 8:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Piękniejsze oblicze oblodzenia

Oblodzenie bywa pięknym, ale i groźnym zjawiskiem. Powstaje, gdy po opadach i topnieniu śniegu temperatura spada poniżej zera i rusza zamarzanie. Tworzą się sople, a zalegające na drogach, chodnikach, parapetach, dachach i gałęziach krople wody zmieniają się w lód.

Mokry i wietrzny ranek

Na zachodzie kraju od wczesnego poranka intensywnie pada i porywiście wieje, przeważnie do 50-65 km/h, ale lokalnie nawet do 80 km/h. Najmocniej powiało dotychczas na szczycie Śnieżki, do 133 km/h. Strefa opadów i silnego wiatru przesuwa się do centrum kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1005 hPa (obniżone) na północy do 1019 hPa (podwyższone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Deszcz, burza i porywisty wiatr

W pierwszej połowie dnia na zachodzie kraju spodziewamy się nie tylko obfitych opadów deszczu, ale również burz i porywistego wiatru z kierunku zachodniego do 60-70 km/h, a lokalnie do 80 km/h. Niewykluczone, że zjawiska mogą miejscami powodować szkody. Prosimy o ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zimowo w Bieszczadach

Trochę zimowych krajobrazów zawitało w Bieszczady.

Człowiek, deska i 30-metrowe fale

Nadmorska miejscowość Nazaré w Portugalii to światowa mekka surferów. Ludzie skaczą tam na swoich deskach po falach wysokich nawet na 30 metrów. Jeśli lubicie wspaniałe widoki i macie mocne nerwy, to koniecznie zobaczcie jak wirtuozi deski surfingowej skaczą po gigantycznych falach na oczach turystów z całego świata.

dalej