Malownicze zachody słońca

Ostatnio kapryśna pogoda przynosi nam malownicze zachody słońca.

Chłodny front nad Warszawą

Łukasz Zmarzł Zwierz sfilmował na przyspieszonym nagraniu przejście chłodnego frontu nad Warszawą.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Mamy sporo przejaśnień i rozpogodzeń. Nad zachodnie regiony kraju wkracza jednak front atmosferyczny z opadami deszczu, które z każdą godziną będą się przemieszczać w kierunku wschodnim. Należy więc oczekiwać załamania pogody. Wiatr wieje chwilami silniej z południowego zachodu. Temperatura wynosi od 3 stopni na północnym wschodzie do 8 stopni na południowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lutego 2020 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lutego 2020 o godzinie 10:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Huraganowy wiatr na Śnieżce niszczy budynek obserwatorium. Zamknięto wszystkie szlaki na szczyt

Od wielu dni na Śnieżce wieje huraganowy wiatr, który w każdej chwili może pozrywać metalowe poszycie dachu górnego dysku budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. Z tego powodu po stronie polskiej zamknięto wszystkie szlaki wiodące na szczyt.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Fot. TwojaPogoda.pl
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce. Fot. TwojaPogoda.pl

Na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy i zarazem Sudetów, od końca stycznia panują ekstremalne warunki atmosferyczne. Porywy wiatru niemal każdego dnia przekraczają 120 km/h. Najmocniej wiało przed tygodniem, gdy huraganowe podmuchy osiągały niemal 200 km/h... Zobacz cały artykuł >>>

Wschód słońca nad Bałtykiem

Większość z nas była nad morzem, ale mało kto zmusił się do wstania przed świtem i wybrania się na plażę, aby podziwiać wschodzące Słońce. Zobaczcie więc ten niesamowity moment na plaży w Kuźnicy.

Domy runęły w przepaść

Ulewne deszcze doprowadziły do wezbrania rzek Missisipi i Tennessee w USA. Jedna z rzek podmyła skarpę, na której znajdowały się dwa domy. Runęły one w przepaść i rozpadły się. Na szczęście chwilę wcześniej udało się ewakuować wszystkich mieszkańców, którzy zauważyli pękające ściany. Zniszczeniu uległa też nawierzchnia pobliskiej drogi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do późnego popołudnia będzie spadać, a następnie zacznie powoli rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1022 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne nadal będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc z przymrozkami

Rozpogodzenia, których spodziewamy się w nocy i o poranku, zaowocują niewielkimi przymrozkami, zwłaszcza we wschodnich, południowych i centralnych regionach kraju. Nie bądźcie zaskoczeni, gdy rano będziecie musieli usunąć szron z samochodowych szyb.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wichura zerwała halę pneumatyczną

Porywisty wiatr towarzyszący ulewie spowodował późnym popołudniem zerwanie sportowej hali pneumatycznej w podwarszawskim Wieliszewie. Płachta zawisła na topoli i całkowicie zablokowała ruch drogowy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Z zachodu na wschód kraju wędrował front szkwałowy z towarzyszącą mu chmurą szelfową.

Kolorowa tęcza

Zmienna pogoda sprzyjała dzisiaj przed zachodem słońca pojawianiu się kolorowej tęczy. Była ona przyczyną załamywania się promieni świetlnych na kropelkach padającego deszczu. Tak pięknie mieniła się ona na Podkarpaciu.

Tęcza w Krawcach w woj. podkarpackim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Tęcza w Krawcach w woj. podkarpackim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Deszcz, burza i silny wiatr

Zgodnie z prognozami mieliśmy dzisiaj wyjątkowo kapryśną pogodę. Na przemian było słonecznie oraz deszczowo i burzowo. W trakcie opadów i burz wiało bardzo mocno, miejscami w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu w porywach do 80-90 km/h. Noc przynosi rozpogodzenia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Pierwszy film z zaćmienia słońca

Amerykański magik John Nevil Maskelyne jako pierwszy człowiek w historii uwiecznił na filmie zaćmienie Słońca, do którego doszło 28 maja 1900 roku w stanie Karolina Północna w Stanach Zjednoczonych. Zobaczcie to niezwykłe zjawisko na zrekonstruowanym cyfrowo filmie sprzed 120 lat.

Przebiśniegi kwitną w Bieszczadach

W Bieszczadach pierwsze oznaki wiosny już się ujawniają...

Tańcowały dwie trąby wodne

Dwie wspaniałe trąby wodne tańcowały u wybrzeży greckiej Krety.

Zimowisko nietoperzy w Warszawie

Krzysztof Twardowski od prawie 40 lat prowadzi amatorskie obserwacje przyrodnicze. Tym razem udało mu się nagrać nietoperze, które powoli szykują się do wiosny w miejscu wyjątkowym, w katakumbach w pozostałościach Gucin-Gaju na warszawskim Ursynowie. Może to być największe zimowisko nietoperzy w Warszawie i jedno z największych w województwie mazowieckim.

Plaża limitowana

La Pelosa, jedna z najpiękniejszych plaż we Włoszech, położona na Sardynii, będzie od 1 czerwca do 30 września będzie miejscówką limitowaną, tylko dla wybranych. Aby zapobiec niszczeniu plaży władze chcą pobierać za wejście 3,50 euro i ograniczyć liczbę plażujących na 1,5 tysiąca dziennie. Z opłaty zwolnione będą dzieci do 12 lat.

Błyskawice na zachodzie kraju

Nad zachodnią Polską przechodzą intensywne opady połączone lokalnie z burzami, które przemieszczają się w kierunku centrum kraju. W trakcie opadów i burz porywy wiatru dochodzą od 60-70 km/h. Zachowajcie ostrożność!

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zielony bolid nad Singapurem

Nad Singapurem był widoczny bardzo jasny meteor mieniący się zielonym światłem. Szacuje się, że każdego miesiąca na całym świecie pojawia się średnio 14 większych skał, których spalanie w atmosferze jest widoczne gołym okiem. Zdecydowana większość materiału to dosłownie pyłek wielkości kilku milimetrów.

Celowe wywoływanie lawin

W amerykańskim stanie Utah, choć nie tylko tam, praktykuje się wywoływanie tzw. kontrolowanych lawin, aby zmniejszać ryzyko ich samoistnego schodzenia na główne szlaki kolejowe i drogowe wiodące do popularnych górskich kurortów. W tym celu podkłada się ładunki wybuchowe, które sprawiają, że masy śniegu schodzą w określonym miejscu i czasie, nie stanowiąc dla nikogo zagrożenia. Następnie śnieg jest usuwany i zagrożenie mija.

Lodowe żyrandole w Syrii

Fale chłodów, jakie nawiedziły w ostatnim czasie Bliski Wschód, były jednymi z największych na tle poprzednich lat. Mróz, który pojawił się tuż po obfitych opadach, zmienił krajobraz na lodowy. Zobaczcie tę zapierającą dech scenerię, która oznacza spore szkody, bo pod tak grubą warstwą lodu z łatwością pękają linie energetyczne i łamią się gałęzie.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ali Samoul.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Ali Samoul.
dalej