Te zdjęcia Polski szokują. Najcieplejsza zima w historii przypomina wiosnę

Zima zapisuje się w Polsce jako najcieplejsza od kiedy prowadzi się stałe pomiary meteorologiczne. Mamy niekończącą się jesień z oznakami wiosny w postaci kwitnących kwiatów. Zobaczcie, jak wyglądają krajobrazy, gdy nie ma śniegu, a temperatury są nadzwyczaj wysokie.

Cyklon Damien w Australii

Północno-zachodnie regiony Australii nawiedził cyklon tropikalny imieniem Damien, który przynosi ulewne deszcze i huraganowe wiatry. Żywioł osiągnie niebawem drugą kategorię w 5-stopniowej skali siły tego typu zjawisk. Oznacza to, że średnia prędkość wiatru przekraczać będzie 167 km/h. Spodziewane są powodzie na terenach, które od wielu miesięcy nie doświadczyły opadów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Budzi się wulkan w Meksyku?

W rejonie miasta Uruapan w Meksyku od kilku dni ma miejsce rój trzęsień ziemi. Może on oznaczać nową aktywność tektoniczną albo też budzenie się wulkanu Paricutin, który w uśpieniu pozostaje od 1943 roku. Mimo 2 tysięcy wstrząsów nie ma szkód ani ofiar. Naukowcy monitorują sytuację na bieżąco.

Erupcja wulkanu Paricutin z 1943 roku. Fot. William Foshag / Smithsonian Institution.
Erupcja wulkanu Paricutin z 1943 roku. Fot. William Foshag / Smithsonian Institution.

Powódź w Nowej Zelandii

Gigantyczne ulewy nawiedziły południową wyspę Nowej Zelandii. W ciągu 60 godzin spadło tam nawet 1000 mm deszczu. Doszło do masowych powodzi i osunięć ziemi. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości, drogi i pola uprawne. Kilometry dróg uległy uszkodzeniu. Kilka tysięcy turystów utknęło z powodu niepogody w słynnym fiordzie Milford.

Szykują się na cyklon Ciara

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich przygotowują się na nadejście cyklonu Ciara, który przyniesie w weekend i na początku przyszłego tygodnia niszczycielskie wichury. Tym razem bardzo mocno wiać będzie we wszystkich regionach Irlandii i Wielkiej Brytanii, nie tylko na wybrzeżach i w górach. Maksymalne porywy mogą lokalnie osiągać nawet 130 km/h.

Wiele ofiar lawin śnieżnych

Co najmniej 38 osób zginęło w lawinach śnieżnych, które zeszły w trzech miejscach we wschodniej Turcji. Jedna z nich zasypała samochód z ludźmi na wysokość aż 5 metrów. Lawiniska przeszukuje ponad 100 ratowników wyposażonych w psy. Niestety, szanse na znalezienie żywych osób spadły niemal do zera.

Znów może spaść 20 cm śniegu

W Karpatach znów zaczęło prószyć. Opady z każdą godziną będą się nasilać. Najmocniej sypać będzie w nocy i w piątek o poranku, gdy spadnie kolejne od 10 do 20 cm białego puchu. Obecnie u podnóża Tatr leży 30 cm śniegu, a na szczytach niemal 2 metry. Zagrożenie lawinowe, które osiąga teraz trzeci stopień może być podniesione do czwartego stopnia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Będą połamane drzewa, zerwane dachy i brak prądu. Nadciąga pierwsza tej zimy wichura

Tej zimy nie mieliśmy jeszcze ani jednej wichury o zasięgu ogólnokrajowym. Niestety, w najbliższych dniach się to zmieni. Już teraz warto się przygotować, ponieważ porywy wiatru mogą miejscami przekraczać 90 km/h i powodować szkody.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Łagodne zimy są związane z silną cyrkulacją strefową, a więc również głębokimi atlantyckimi układami niżowymi, które odpowiadają za wichury. Tej zimy często wieje porywiście, jednak jeszcze nie mieliśmy do czynienia z wichurami z prawdziwego zdarzenia... Zobacz cały artykuł >>>

Szybka zmiana pogody

Poranek w Tatrach był jeszcze bardzo słoneczny. Na niebie nie było ani jednej chmurki, dlatego temperatura spadła do minus 11 stopni w kotlinach i nawet minus 15 stopni na szczytach.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl
Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Jednak bardzo szybko nadciągnęły niskie, szare chmury warstwowe. Aura zmieniła się diametralnie w ciągu niecałej godziny, co możecie zobaczyć na zdjęciach porównawczych z panoramą Tatr widoczną z Polany Głodówka.

Fot. Rafał Raczyński / rafalraczynski.com.pl

Bora szaleje w Chorwacji

Na wybrzeżach Chorwacji w nocy szalał huraganowy wiatr typu bora, którego porywy w miejscowości Makarska osiągały nawet 180 kilometrów na godzinę. Bora to chłodny i suchy wiatr, który jest efektem spływu zimnych mas powietrza znad Gór Dynarskich w kierunku wybrzeży Adriatyku. Zobaczcie, jak wygląda jego tradycyjne oblicze.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju chmurzy się, tylko miejscami na północy i północnym wschodzie, a także w Bieszczadach, przejaśnia się i rozpogadza. Na północy pada deszcz, na południu i południowym wschodzie słaby śnieg. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi od poniżej minus 5 stopni na Podhalu do plus 6 stopni na wschodnim wybrzeżu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 lutego 2020 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 6 lutego 2020 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Bursztynowy zachód słońca

Wczorajszy zachód słońca w niemieckim Rostocku zapierał dech w piersi.

Zachód słońca w Rostocku w Niemczech. Fot. Pawel Totamskii / TwojaPogoda.pl
Zachód słońca w Rostocku w Niemczech. Fot. Pawel Totamskii / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jeszcze spada, ale po południu zacznie rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 1014 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie do 1027 hPa (wysokie) na zachodzie kraju. Biomet pozostanie niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Śnieżny kataklizm

U nas aż takie śnieżyce się nie zdarzają, ale w USA owszem. W ciągu 48 godzin potrafi spaść ponad metr śniegu. Zobaczcie śnieżny kataklizm na przyspieszonym nagraniu.

Przejażdżka reniferowym zaprzęgiem

Ubierzcie się ciepło i zachwycajcie się widokami. Zabieramy Was na przejażdżkę reniferowym zaprzęgiem.

Ognisty koniec dnia w Antarktyce

Pełen ognistych barw zachód słońca w Antarktyce.

Fot. Twitter / Michael Meredith.
Fot. Twitter / Michael Meredith.

Śnieżne szaleństwo w Kuusamo

Popularny kurort zimowy Kuusamo we wschodniej Finlandii o tej porze roku przyciąga tysiące amatorów sportów zimowych. Jeśli znudziły się Wam nasze polskie trasy, albo alpejskie, to zawsze możecie poszusować na wyjątkowo malowniczych stokach ośrodka narciarskiego Ruka. Zobaczcie, jak pięknie tam jest w lutym.

Stromboli przebudził się

Włoski wulkan Stromboli, położony na wyspie o tej samej nazwie w archipelagu Wysp Liparyjskich we Włoszech, znów się przebudził produkując lawę. Na szczęście tym razem erupcja nie była tak gwałtowna, jak w sierpniu, gdy trzeba było ewakuować wielu mieszkańców i turystów. Wybuchło wtedy mnóstwo pożarów, a bomby wulkaniczne spadały aż do morza. Zginęła 1 osoba.

Fot. INGV-OE.
Fot. INGV-OE.

Największa susza od 78 lat

Wyspa Barbados na Karaibach przeżywa dotkliwą suszę, mimo, że znajduje się w wilgotnym klimacie podrównikowym. Nie dość, że 2019 rok przyniósł nieduże ilości deszczu, to jeszcze prognozy wskazują na kontynuację mizernych sum opadów aż do września. Jak wynika z danych krajowej służby pogodowej, spadło dotychczas zaledwie 737 mm deszczu, co stanowi tylko 58 procent normy wieloletniej. Tak sucho nie było od 78 lat.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Czyste i przejrzyste powietrze

Zaczęło wiać z kierunku północnego, a dokładniej znad Arktyki. Oddychamy dzięki temu czystym i przejrzystym powietrzem. Widoczność pozioma sięga nawet 50 kilometrów. Mapa smogowa wskazuje, że jakość powietrza jest bardzo dobra, tylko miejscami na południu i w centrum umiarkowana. Wreszcie pozbyliśmy się niebezpiecznego smogu.

Aktualna jakość powietrza w Polsce. Fot. Airly.eu
Aktualna jakość powietrza w Polsce. Fot. Airly.eu
dalej