Na południu mocno popada

We wtorek na południu kraju spodziewamy się intensywnych, ciągłych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Miejscami spadnie do 30 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Wysoko w górach przybędzie nawet 10-20 cm śniegu. Opadom będzie towarzyszyć porywisty wiatr.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tak świecą nocą stolice obu Korei

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili Seul, stolicę Korei Południowej, rozświetlony miejskimi światłami w środku nocy.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Tak wyglądał w tym samym czasie Pjongjang, stolica Korei Północnej. Wyjaśnienia są zbędne...

Fot. NASA / ISS.

Nieostrożna jazda w deszczu

Deszcz to ostrzeżenie dla kierowców, aby zdjęli nogę z gazu. W trudnych warunkach atmosferycznych dochodzi bowiem do zwiększonej liczby kolizji i wypadków. Jak możecie zobaczyć na poniższym nagraniu z Turcji, kierowcy ciężarówek pędzą nie bacząc na śliską nawierzchnię, taranując inne pojazdy i ostatecznie wraz z nimi kończą w rowach. Są zabici i ranni.

Ciepło zdradza przestępców

Nietypowe roztapianie się śniegu na dachu jednego z domów, przykuło uwagę policjantów z holenderskiego miasta Haarlem. Gdy odwiedzili oni poddasze okazało się, że przyczyną punktowego roztopienia się białego puchu były lampy o dużej mocy, które dogrzewały plantację marihuany. Jeśli zobaczysz podobne zjawisko w swojej okolicy, to wiesz, gdzie to zgłosić...

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Najlepszy widok za oknem

Chcielibyście mieć taki widok za oknem? Póki co jest zarezerwowany tylko dla astronautów:

Fot. ISS / NASA.
Fot. ISS / NASA.

Gdy ziemia się zapada

Ulewne deszcze powodują wypłukiwanie luźnych skał pod powierzchnią ziemi, a to kończy się zapadliskami. Do jednego z nich doszło w Baltimore w USA. Efekt był szokujący.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy kraju, w kierunku centrum i na środkowy wschód, niebo systematycznie przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a na południu pada deszcz. W górach występują opady śniegu. Wiatr wieje z zachodu. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na północy i północnym wschodzie do 7 stopni na południowym zachodzie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 lutego 2020 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 lutego 2020 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Piękno lodowego wodospadu

Wodospad na rzece Salmon w stanie Nowy Jork przyozdobił się lodem. Jest jak dzieło sztuki.

Księżyc, Wenus i dziwna chmura

Wspaniały wieczór z atrakcjami na niebie. Powyżej Księżyc, poniżej planeta Wenus, a między nimi malownicza chmura, wijąca się po niebie niczym wąż.

Księżyc, Wenus i chmura. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Księżyc, Wenus i chmura. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Rano ciśnienie będzie rosnąć, później ustabilizuje się. Barometry pokazują od 997 hPa (niskie) na północnym wschodzie do 1006 hPa (lekko obniżone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne, tylko na północnym wschodzie zaczną się z biegiem dnia poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Meteor nad Uralem

Wyjątkowo jasny meteor był widoczny nad Uralem w Rosji.

Wichura na północy Polski połamała drzewa, pozrywała linie energetyczne. Na Bałtyku sztorm

Zgodnie z ostrzeżeniami, nad północną połową kraju przeszła wichura. Porywy wiatru osiągały chwilami nawet 100 kilometrów na godzinę. Strażacy kilkadziesiąt razy interweniowali przy usuwaniu połamanych gałęzi z dróg i uszkodzonych samochodów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Od samego poranka w niedzielę bardzo mocno wiało niemal w całym kraju. Porywy zachodniego wiatru osiągały przeważnie do 50-60 km/h, tylko lokalnie do 70 km/h. Najmocniej wiało w północnych regionach, dochodząc na wybrzeżu nawet do 95 km/h. Wietrzna aura była związana z dużym gradientem ciśnienia... Zobacz cały artykuł >>>

Irlandia kusi wodospadem mgły

Przemierzając surowe przestrzenie Irlandii można się natknąć na zapierające dech zjawisko, które miejscowi nazywają "wodospadem mgły". Mgła to nic innego, jak bardzo drobne kropelki wody unoszące się w powietrzu, które są w stanie ostać się sile grawitacji i nie opaść na ziemię. Ciepła i wilgotna morska bryza nasycona parą wodną, wiejąca w kierunku nawietrznej strony stoku górskiego (przeciwległego wobec obserwatora), unosząc się ku szczytom, zaczęła się ochładzać z wysokością.

Fot. Dailymail.
Fot. Dailymail.

Doszło do skroplenia pary wodnej, która utworzyła gęstą mgłę. Następnie mgła zaczęła spływać po zawietrznej stronie stoku górskiego (w kierunku obserwatora), ale ogrzewając się i osuszając skłębiła się w niewielkich strumieniach przypominających wodospad. Do dna doliny nie dotarła, ponieważ w cieplejszym i suchszym powietrzu zdążyła wcześniej wyparować. Mgła tego typu nazywana jest orograficzną (górską) i pojawia się też w Polsce.

Rekordowe 19 godzin w powietrzu bez przesiadek z Sydney do Nowego Jorku

Linie Qantas z dumą poinformowały, że pomyślnie przetestowały kolejne rekordowe połączenie lotnicze z jednego końca świata na drugi. Dzięki nim, pasażerowie będą mogli szybciej dotrzeć do celu podróży.

Fot. Qantas.
Fot. Qantas.

Do tej pory najdłuższe połączenie lotnicze oferowały Singapore Airlines. Przygotowały one dla swoich klientów podróż liczącą aż 18 tysięcy kilometrów na pokładzie samolotu Airbusa A350-900 ULR z Singapuru do... Zobacz cały artykuł >>>

20 lat monitorowania deszczu

NASA za pomocą dwóch sond od 20 lat monitoruje sumy opadów niemal na całym globie. Taka baza danych dostarcza mnóstwa informacji na temat wydawałoby się powszechnego zjawiska. A jednak wciąż nie odkryliśmy wszystkich zagadek deszczu. Poznajcie najbardziej mokre i najsuchsze obszary naszej planety.

Świstaki szepczą o wiośnie

Dzisiaj świstak (świszcz) imieniem Timka III z uniwersytetu w Charkowie na Ukrainie, a także jego kolega Phil z miejscowości Punxsutawney w stanie Pensylwania pełnili rolę naczelnych meteorologów. Oba gryzonie były tym razem jednomyślne. Nie przestraszyły się swojego cienia, co oznacza, że wiosna nadejdzie bardzo szybko. Bardzo nas to cieszy.

Himalaje z innej perspektywy

Takich Himalajów jeszcze nie widzieliście. Filmik prezentuje najwyższe góry świata w rewelacyjnej jakości obrazu. Poczujecie się jakbyście tam byli. Zrelaksujcie się i obejrzyjcie.

Przenieśli latarnię morską

120-letnia latarnia morska Rubjerg Knude znajdująca się w północnej Jutlandii w Danii, z roku na rok znajdowała się coraz bliżej skarpy, systematycznie podmywanej przez morze. Zabytkowi groziło zawalenie. Podjęto więc decyzję o przeniesieniu wysokiej na 23 metry i ważącej 700 ton budowli w głąb lądu na specjalnych szynach. Operacja udała się.

Zima nad Bałtykiem

Jak wyglądają bałtyckie plaże o tej porze roku? Kogo można tam spotkać? Zobaczcie filmik z Ustki.

Rosjanie kontra zima

Wydawałoby się, że nikt nie jest tak dobrze przygotowany do zimy, jak Rosjanie. Jednak oni też mają poważne problemy, gdy pojawia się odwilż, a następnie chwyta mróz. Drogi i chodniki pokrywa lód, który w połączeniu z totalną bezmyślnością kierowców, doprowadza do...

Niewielkie brakowało, a tragedia byłaby gotowa:

dalej