Silny wiatr przepędzi smog

Południowa Polska tonie od kilku dni w gęstym smogu, który zalega za sprawą niskiej emisji i bardzo słabego wiatru. Jednak już nadciąga zmiana pogody. Od środy spodziewamy się nasilenia się zachodniego wiatru, a także opadów, które oczyszczą powietrze z pyłu. Wreszcie będzie można oddychać z ulgą.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Piękne Kaszuby

Byliście kiedyś latem na Kaszubach? Błękit wody w jeziorach i soczysta zieleń roślinności. To jest to!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pędził we mgle 230 km/h

Wielokrotnie prosiliśmy kierowców na naszych łamach, aby we mgle ograniczali prędkość jazdy, ponieważ o wypadek nie trudno. Jednak wciąż zdarzają się tacy, którzy nie mają za grosz wyobraźni. Policjanci grupy Speed zatrzymali na ekspresówce S3 w gęstej mgle, ograniczającej widoczność do 50 metrów, kierowcę, który z żoną i dziećmi, pędził autem prawie 230 km/h. 47-latek dostał 5 tysięcy złotych grzywny i półroczny zakaz prowadzenia pojazdów.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Taal nadal groźny

Obniżono zagrożenie ze strony wulkanu Taal na Filipinach z czwartego do trzeciego stopnia. Władze jednak ostrzegają, że nie oznacza to wcale, iż niebezpieczeństwo minęło. Wulkan nadal grozi erupcją, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do niego na mniej niż kilkanaście kilometrów. Mieszkańcy jednak bagatelizują ostrzeżenia i wracają do domów.

Kryzys na Madagaskarze

Na Madagaskarze ogłoszono stan kryzysowy po ulewnych deszczach, które spowodowały poważne szkody materialne. Zniszczonych zostało 10 tysięcy domów, w wyniku czego zginęło 31 osób, 16 tysięcy pozostało bez dachu nad głową, a 107 tysięcy ucierpiało w różnym stopniu. Prezydent kraju określił 24 stycznia jako „dzień dewastacji”. Na wyspie trwa pora mokra, która w tym sezonie jest wyjątkowo aktywna.

Mgła przyczyną katastrofy śmigłowca?

Jak poinformowali agenci FBI, badający katastrofę śmigłowca, w której zginął legendarny koszykarz Kobe Bryant, pilot w swoim ostatnim komunikacie powiedział kontrolerom ruchu lotniczego, że zwiększył wysokość, aby ominąć warstwę chmur. Nad kalifornijskim Calabasas zalegała wówczas gęsta mgła. Śmigłowiec rozbił się o zbocze jednego z tamtejszych wzgórz. Zginęło w sumie 9 osób, w tym córka Bryanta.

Ruszyła akcja „Smog”

Ruszyła akcja „Smog”. 5 tysięcy policjantów wyposażonych w specjalne dymomierze wyruszyło na polskie drogi, aby skontrolować nasze pojazdy pod kątem ich stanu technicznego i nadmiernej emisji spalin. Kontrola odbywa się m.in. za pomocą tzw. dymomierzy, które używane do pomiarów jakości spalin w samochodach z silnikiem Diesla. W ciągu doby kontroli może się spodziewać aż 25 tysięcy kierowców. Dotychczas uziemiono już tysiące samochodów.

Policjant kontroluje jakość spalin w ramach akcji „Smog”. Fot. policja.waw.pl
Policjant kontroluje jakość spalin w ramach akcji „Smog”. Fot. policja.waw.pl

Europejski satelita uwiecznił coś niesamowitego na powierzchni ziemi. Co to może być?

Zdjęcia wykonywane każdego dnia przez satelity meteorologiczne nie przestają nas zadziwiać. To, co wydaje się zupełnie normalne patrząc z powierzchni ziemi, z perspektywy orbity nabiera zupełnie innego wymiaru.

Fot. ESA / Sentinel.
Fot. ESA / Sentinel.

Niesamowite zdjęcie rozłożystego ujścia rzeki Leny do Oceanu Arktycznego wykonał satelita meteorologiczny Sentinel należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Delta złożona jest aż ze 150 ramion i ma powierzchnię 40 tysięcy kilometrów kwadratowych... Zobacz cały artykuł >>>

Ten zakątek świata to raj i piekło jednocześnie. Poznaj krainę wulkanów i trzęsień ziemi oczami Polaka

To miejsce, gdzie deszcz, gdy zaczyna padać, to nie przestaje nawet przez kilka dni, ziemia nieustannie drży, w powietrze co rusz wzbija się wulkaniczny popiół, na ulicy ubóstwo styka się z bogactwem, a o ekologii nikt nie słyszał. Specjalnie dla TwojaPogoda.pl opowiada o nim Piotr Śmieszek, dla którego ten raj i piekło na ziemi jest domem od lat.

Indonezyjskie wulkany. Fot. Max Pixel / Pexels.
Indonezyjskie wulkany. Fot. Max Pixel / Pexels.

Indonezja to archipelag ponad 18 tysięcy wysp, z których mniej niż połowa posiada nazwę, a tylko tysiąc jest stale zamieszkanych. Położona w pierścieniu ognia jest światową stolicą wulkanów i trzęsień ziemi. W ciągu ostatnich 20 lat pozbawiły one życia blisko 300 tysięcy osób... Zobacz cały artykuł >>>

Tak to się kończy...

Jak mawiał Isaac Newton, każdej akcji towarzyszy reakcja.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na wschodzie i południowym zachodzie kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, przeważnie z opadami deszczu o charakterze ciągłym. Nie dotarły one jedynie nad regiony wschodnie, ale już tam zmierzają. Wiatr wieje z południa i południowego wschodu. Temperatura wynosi od zera na wschodzie do 6 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 stycznia 2020 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 stycznia 2020 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Oberwanie chmury

Tak wygląda zjawisko nazywane potocznie oberwaniem chmury. Olbrzymie ilości wody wraz z silnym prądem powietrznym opadają na ziemię. Mogą powodować podtopienia, ale też łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać sieć energetyczną.

Morze chmur w Beskidach

Wspaniałe zjawisko w Beskidach Zachodnich. To morze chmur, czyli skroplona para wodna, pośród której wyłaniają się szczyty. Najpiękniej prezentuje się na przyspieszonym nagraniu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od wczorajszego wieczora gwałtownie spada. Ustabilizuje się dopiero późnym popołudniem. W tej chwili barometry pokazują od 995 hPa (niskie) na północnym zachodzie do 1004 hPa (lekko obniżone) na południu i południowym wschodzie. Biomet jest niekorzystny, przez co meteopaci mogą odczuwać ból głowy, senność i rozkojarzenie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Księżyc i Wenus

@Piotr uwiecznił wieczorem spotkanie wąskiego sierpa Księżyca z planetą Wenus. Jutro oba ciała niebieskie znajdą się jeszcze bliżej siebie. Wenus jest obecnie najjaśniejszą „gwiazdą” wieczornego nieba.

Spotkanie Księżyca i Wenus. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Spotkanie Księżyca i Wenus. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Zima w Macedonii

Zachwyćcie się pięknem zimowych krajobrazów w górach Macedonii, położonej na Bałkanach.

Bieszczadzka wataha wilków

Kazimierz Nóżka, nasz ulubiony bieszczadzki leśnik, namierzył za pomocą fotopułapki watahę wilków.

Zdjęcie dnia: Czekamy na wiosnę

Czekacie na pierwsze oznaki wiosny? My też się nie możemy ich doczekać. Z tej okazji mamy dla Was coś, na co warto poczekać jeszcze dwa miesiące, a może i krócej...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potężny sztorm na Majorce

Potężne fale podczas cyklonu Gloria, który spowodował śmierć 13 osób, uderzały w wybrzeża hiszpańskiej wyspy Majorka na Morzu Śródziemnym. Turyści, którzy uciekli z kontynentu przed zimą, nie mieli najlepszego humoru. Zobaczcie, jak olbrzymie fale wdzierały się w głąb nabrzeża.

Prawda czy fałsz? Co się dzieje w Puszczy Białowieskiej oczami aktywistów i leśników?

W ostatnim czasie na łamach mediów pojawiło się wiele informacji na temat aktualnej sytuacji związanej z inwazją kornika w Puszczy Białowieskiej. Niektóre z nich są prawdziwe, ale zdarzają się też kłamstwa. Szukamy prawdy konfrontując opinie aktywistów ekologicznych i leśników.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Które z informacji zamieszczanych w mediach są prawdziwe, a które fałszywe? Okazuje się, że punkt widzenia zmienia się w zależności od tego, kogo o to zapytamy. Konfrontujemy więc opinie obu stron barykady, aktywistów (WWF Polska) i leśników (Lasy Państwowe), aby ustalić prawdę... Zobacz cały artykuł >>>

dalej