Gdy słodka woda z Wisły spotyka się ze słoną z Morza Bałtyckiego. Zobacz to z lotu ptaka

Zaskakujące, ale nie aż takie rzadkie, zjawisko udało się uwiecznić z lotu ptaka u wybrzeży Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku. Słodkie wody Wisły spotkały się tam ze słonymi z Bałtyku. Zanim się wymieszały, dzieliła je bardzo wyraźna granica.

Wisła spotyka się z Morzem Bałtyckim. Fot. Kąpieliska Morskie Gdańsk / Facebook.
Wisła spotyka się z Morzem Bałtyckim. Fot. Kąpieliska Morskie Gdańsk / Facebook.

Woda pochodząca z Wisły jest oczywiście słodka, ponieważ wydobywa się ze źródeł podziemnych w Beskidzie Śląskim. Przemierzając całą Polskę z południa na północ, zabarwia się od wszelkich osadów... Zobacz cały artykuł >>>

Zbudził się wulkan na Galapagos

Na Wyspach Galapagos na Pacyfiku przebudził się wulkan Fernandina (Cerro La Cumbre). Wyrzuca popioły oraz potoki rozżarzonej do czerwoności lawy, która najpiękniej prezentuje się w mroku nocy. Erupcja nie zagraża nikomu, ponieważ wyspa jest niezamieszkana. Fernandina jest najmłodszą wyspą archipelagu Galapagos. Występują tam endemiczne gatunki węży i jaszczurek.

4 dni z pożarami w Australii

Animacja zdjęć satelitarnych pokazuje 4 dni z życia mieszkańców Australii walczących z potężnymi pożarami buszu. Widoczne są smugi dymu ciągnące się na dystansie tysięcy kilometrów w kierunku wód Pacyfiku.

Ciepła zima w Finlandii

We wschodniej Finlandii obecna zima jest najcieplejszą przynajmniej od kiedy zaczęto prowadzić pomiary meteorologiczne, a więc od ponad stulecia. Średnie temperatury w regionie Kainuu są nawet o 10 stopni wyższe od średniej wieloletniej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wioski zasypane popiołem

Po erupcji wulkanu Taal na Filipinach okoliczne miejscowości zostały zasypane grubą warstwą popiołów. Doszło do skażenia środowiska naturalnego, zanieczyszczenia gleby i ujęć wody pitnej. Mieszkańcy, którzy wrócili do swych domów, próbują usuwać popiół na własną rękę. Krajobrazy zmieniły swą barwę z soczyście zielonych na szare.

W Davos o klimacie

Steven Mnuchin, minister finansów USA, oświadczył podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos, że nie sądzi, by ocieplenie klimatu było problemem, który będzie miał wpływ na ludzkość w ciągu najbliższej dekady. Urzędnik, który jest przeciwny podatkom od emisji dwutlenku węgla, zaatakował Gretę Thunberg, nastoletnią szwedzką aktywistkę klimatyczną. Zapytał, czy ona jest głównym ekonomistą? Kim ona w ogóle jest?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pierwszej dekadzie lutego? Nadejdzie zima? Sprawdź!

Jeden z najcieplejszych styczni w historii pomiarów meteorologicznych dobiega końca. Czy luty okaże się zdecydowanie bardziej zimowy? A może nadal będzie jesiennie, bez śniegu i z co najwyżej niewielkim mrozem?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nam przyniesie w pogodzie pierwsza dekada lutego?... Sprawdźmy prognozę >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Na pozostałym obszarze utrzymuje się pochmurna pogoda z opadami deszczu lub mżawki. W dolnej części strefy opadów, w pasie od Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Lubelszczyznę pojawiają się opady marznące, które powodują oblodzenie dróg i chodników. Wiatr wieje z południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 7 stopni w kotlinach sudeckich do plus 6 stopni nad morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 stycznia 2020 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 25 stycznia 2020 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ciemność w samo południe

Tak wygląda niebo w samo południe na Polskiej Stacji Polarnej położonej we fiordzie Hornsund na norweskiej wyspie Spitsbergen w Arktyce. Polscy polarnicy wyczekują już pierwszego wschodu słońca po trwającej aż 106 dób nocy polarnej, który nastąpi 12 lutego.

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1012 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1024 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne na południu kraju będą korzystne, na pozostałym obszarze niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wiele ofiar silnego wstrząsu w Turcji. Ratownicy przeczesują gruzy. „Budynki złożyły się jak scyzoryk”

Turcję nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi, które odczuwały miliony ludzi. W gruzach budynków wciąż uwięzieni są ludzie. Ratownicy robią co mogą, aby dotrzeć do nich jak najszybciej, jednak liczba ofiar nieustannie rośnie.

Zniszczony budynek po trzęsieniu ziemi w Turcji. Fot. Haber Turk.
Zniszczony budynek po trzęsieniu ziemi w Turcji. Fot. Haber Turk.

Bardzo silny wstrząs tektoniczny w piątek o godzinie 18:55 czasu polskiego (20:55 czasu lokalnego) nawiedził południowo-wschodnią część Turcji. Epicentrum trzęsienia o sile M6.9 znajdowało się w rejonie miejscowości Çüngüş, około 30 kilometrów od miasta Elazığ, zamieszkiwanego przez 300 tysięcy ludzi... Zobacz cały artykuł >>>

Chińczycy witają Nowy Rok

Co czwarty mieszkaniec naszej planety, a więc blisko 1,5 miliarda ludzi, obchodzić będzie w sobotę Chiński Nowy Rok, najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim. O godzinie 22:42 czasu polskiego, w momencie wkroczenia Księżyca w nów, rozpocznie się Rok Metalowego Szczura, a wraz z nim Święto Wiosny.

Ofiary trzęsienia ziemi

Co najmniej kilka budynków zawaliło się w wyniku silnego trzęsienia ziemi M6.8 w południowo-wschodniej Turcji. Epicentrum zlokalizowane było w rejonie miejscowości Çüngüş, zaledwie 30 kilometrów do miasta Elazığ, zamieszkiwanego przez 300 tysięcy ludzi. W gruzach mogą być ofiary, dlatego do akcji wkroczyły ekipy poszukiwawcze. Władze podały, że zginęły co najmniej 4 osoby. Drżenie ziemi było odczuwane również w Iraku, Syrii, Libanie i Izraelu.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Silny wstrząs w Turcji

Od kilku dni zachodnie i centralne regiony Turcji nawiedza seria wstrząsów ziemi o sile dochodzącej do M5.4. Jednak dzisiaj o godzinie 19:08 znacznie potężniejszy wstrząs miał miejsce w południowo-wschodniej części tego kraju. Epicentrum trzęsienia M6.8 znajdowało się zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi, a to oznacza, że szkody mogą być duże. Przypomnijmy, że 17 sierpnia 1999 roku we wstrząsie M7.4 w rejonie Izmitu zginęło 17 tysięcy osób.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Wybierz nazwę dla największego w historii marsjańskiego łazika od NASA

Musicie się spieszyć! Głosowanie potrwa jeszcze tylko 5 dni. Warto w nim wziąć udział, bo misja Mars 2020 będzie największą i najbardziej skomplikowaną w historii ludzkości. Dzięki niej możemy odkryć ślady życia na Marsie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Do wyboru macie: Courage, Ingenuity, Tenacity, Promise, Clarity, Perseverance, Vision, Fortitude, Endurance. Wszystkie zasugerowały dzieci oraz młodzież ze szkół podstawowych i średnich. Łazik Mars 2020 poleci na Czerwoną Planetę już w lipcu przyszłego roku. NASA pokłada w nim ogromne nadzieje... Zobacz cały artykuł >>>

Powstają nowe mapy zagrożenia powodziowego w Polsce. Mają nas uchronić przed wielką wodą

Proces przygotowywania się na powódź to nie tylko budowa wałów, polderów i innych konstrukcji przeciwpowodziowych. To przede wszystkim opracowanie szczegółowych map, które wskażą newralgiczne miejsca, gdzie może dojść do zalania.

Powódź na Wiśle w 2019 roku widziana z lotu ptaka. Fot. TwojaPogoda.pl
Powódź na Wiśle w 2019 roku widziana z lotu ptaka. Fot. TwojaPogoda.pl

Pierwsze mapy zagrożenia powodziowego powstały tuż po powodzi z 2010 roku. Dostęp do nich otrzymały władze i służby lokalne i krajowe. Po kilku latach swobodny dostęp do nich zyskał poprzez internet także przeciętny Kowalski. Możemy więc sprawdzić, czy działki, na których mieszkamy, lub planujemy wznieść dom, są zagrożone czy... Zobacz cały artykuł >>>

Trąba wodna zbliżyła się do statków

Spektakularna trąba wodna u wybrzeży tureckiego Iskenderunu.

Fot. Severe Weather Ru.
Fot. Severe Weather Ru.

Rekordowej wysokości sztormowe fale uderzyły w wybrzeża Hiszpanii. Zginęło 12 osób

Rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Gloria, który przyniósł w Hiszpanii ulewy, śnieżyce, huraganowe wiatry, a na morzu potężny sztorm. Odnotowano najwyższe w historii pomiarów fale sztormowe. Niestety, jest wiele ofiar śmiertelnych.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co najmniej 12 osób zginęło w wyniku skrajnych warunków pogodowych w różnych regionach Hiszpanii. Jak już wcześniej informowaliśmy, ludzie ginęli przygnieceni przez połamane i powalone przez wichurę drzewa, w wypadkach samochodowych na śliskich drogach oraz porwani przez wezbrane rzeki... Zobacz cały artykuł >>>

Tropikalny huragan okiem astronautów

Tak wygląda tropikalny huragan z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli z wysokości około 400 kilometrów. Jest niczym gigantyczny wiatrak utworzony z chmur. Potrafi nieść olbrzymie zniszczenia. Najbardziej śmiercionośny cyklon potrafił zabić w ciągu jednego dnia prawie pół miliona ludzi (cyklon Bhola w 1970 roku w Bangladeszu) i niemal wymazać z mapy średniej wielkości miasto (huragan Katrina w 2005 roku w Nowym Orleanie).

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nie zobaczymy pierwszego w historii samolotu kosmicznego od Boeinga

Smutne wieści dochodzą do nas od władz jednego z największych koncernów lotniczych na świecie. Boeing zamknął projekt budowy pojazdu kosmicznego na miarę XXI wieku. Powód? Tragiczna sytuacja finansowa.

Fot. Boeing.
Fot. Boeing.

Pentagon miał mieć do dyspozycji futurystyczny rakietoplan, czyli maszynę łączącą w sobie możliwości samolotu i rakiety. Pojazd o nazwie XS-1 miał powstać w ramach projektu Phantom Express. Niestety, nie ujrzymy go w akcji, a przemysł kosmiczny nie przejdzie wielkiej rewolucji... Zobacz cały artykuł >>>

dalej