Zima w Kurdystanie

Ostatnio śnieg pojawia się tam, gdzie nie powinien, a tam, gdzie powinien, wciąż go nie ma. Biały puch nieoczekiwanie przysypał iracki Kurdystan. Spadło go tam dużo, że ukryły się w nim samochody. Spod białej kołderki wystawały jedynie dachy.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Zana Ibrahem Ahmad.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Zana Ibrahem Ahmad.

Śnieg w Libanie

Liban to niezwykle gorący kraj, ale w górach o tej porze roku zdarzają się opady śniegu, i to nie małe. Zobaczcie, jak piękna jest zima na Bliskim Wschodzie.

Gdzie jest prawdziwa zima? W Polsce jej nie ma, ale jest na greckiej Krecie. To zdjęcie może szokować

Większość z nas pyta, gdzie się podziała zima. Okazuje się, że nawiedziła te kraje, gdzie śnieg i mróz zdarzają się niezwykle rzadko. Od czytelnika otrzymaliśmy zdjęcie, które może szokować, bo ukazuje masy śniegu, które spadły na Krecie w Grecji.

Zaśnieżone podnóża gór Lefka Ori na Krecie w Grecji. Fot. Manos Botos / TwojaPogoda.pl
Zaśnieżone podnóża gór Lefka Ori na Krecie w Grecji. Fot. Manos Botos / TwojaPogoda.pl

Indie, Arabia Saudyjska i Egipt. Co łączy te ciepłe kraje? Odpowiedź niejednego z nas zadziwi. To śnieg, który spadł tam w ostatnim czasie, zaskakując nawet najstarszych mieszkańców. Podczas, gdy u nas panuje niekończąca się jesień, śnieg pojawił się w dużych ilościach w Grecji... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnych regionach kraju jest pochmurno i deszczowo. Na pozostałym obszarze jest słonecznie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje z południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 10 stopni w kotlinach sudeckich do plus 5 stopni na Półwyspie Helskim.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 stycznia 2020 o godzinie 8:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 stycznia 2020 o godzinie 8:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Śnieżne tunele

We wschodniej Kanadzie spadły olbrzymie ilości śniegu, największe w ciągu jednej doby na tle całej historii pomiarów meteorologicznych. Mieszkańcy, aby wydostać się ze swoich domów, musieli wydrążyć śnieżne tunele.

Płomieniste niebo w Anglii

Zimowe zachody słońca są długie i pełne ciepłych barw. Tak uroczo zakończył się dzień w Liverpoolu w Anglii.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie powoli będzie spadać. W tej chwili wynosi od 1018 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie do 1029 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne na północy zostaną niekorzystne, a na południu przejdą w korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Efekt Mpemby w mroźnej Kanadzie

Tej zimy nie ma siarczystego mrozu, więc nie możemy wykonać eksperymentu z wylaniem wrzątku. Musimy się posiłkować nagraniami z lodowatej Kanady. Zobaczcie, jak wrzątek zamarza szybciej niż zimna woda za sprawą Efekt Mpemby.

Panda szaleje na śniegu

Pandy uwielbiają zabawy na śniegu. Zobaczcie jedną z nich, a poprawicie sobie humor.

Fantastyczna chmura

Nad Zatoką Sandown na wyspie Wight w Wielkiej Brytanii uwieczniono ciekawą chmurę. Mało kto wie, że Stratocumulus to najczęściej występująca chmura na świecie, będąca połączeniem chmury warstwowej Stratus z chmurą kłębiastą Cumulus. Na skutek inwersji chmura miała wyraźnie zarysowaną krawędź.

Fot. Jamie Russell / IslandVisions / BNPS.
Fot. Jamie Russell / IslandVisions / BNPS.

Zadziwiające miejsca w Polsce widziane z lotu ptaka. Trzeba je zobaczyć!

Polskie krajobrazy zachwycają o każdej porze roku, zwłaszcza, gdy podziwiamy je z lotu ptaka. Zobacz te najpiękniejsze, od morza przez jeziora, łąki i pola aż po góry.

Potężne fale sztormowe

Sztorm, który nawiedził nadbrzeżne miasta południowej i wschodniej Hiszpanii, spowodował nie tylko powstanie olbrzymiej piany. Mieszkańcy mieli problem z gigantycznymi falami. Wdzierały się one na ulice i zalewały budynki. Ten, kto musiał opuścić dom, mógł liczyć na darmowy prysznic w lodowatej wodzie.

Najwyższe ciśnienie od ponad 328 lat miało związek ze śnieżycami w Kanadzie i nawałnicami w Hiszpanii

Nad Wielką Brytanią zagościł potężny wyż, który w Londynie przyniósł najwyższe ciśnienie od 328 lat. Układ miał wpływ na skrajne warunki pogodowe panujące w Hiszpanii i za oceanem, gdzie przetoczyły się rekordowe śnieżyce.

Fot. Met Office.
Fot. Met Office.

Od kilku dni mamy w Europie nadzwyczaj wysokie ciśnienie atmosferyczne. To zasługa rozległego wyżu, który rozciąga się od Wysp Brytyjskich aż po Turcję. Zdecydowanie najbardziej ekstremalne wartości barometry... Zobacz cały artykuł >>>

Bąbelkowy problem Hiszpanów

Podczas potężnego sztormu na wąskie uliczki hiszpańskiej miejscowości Tossa de Mar wdarły się olbrzymie ilości piany morskiej. Piana to mieszanina, która w postaci rozproszonej jest gazem. Bąbelki utworzyły się za sprawą działalności 13-metrowych fal, kiedy woda utraciła swoje napięcie powierzchniowe, a jej zewnętrzne warstwy zmieniły się w postać gazową. Wystarczył silny wiatr, aby bąble zaczęły się unosić i roznosić po całej okolicy.

Pogoda na weekend: Gdzie będzie padać, gdzie zaświeci słońce i jaka będzie temperatura? Sprawdź!

Ostatnie weekendy nie przynosiły zbyt przyjaznej pogody. Często padało, porywiście wiało i chmurzyło. Czy tym razem możemy liczyć na bardziej łaskawą aurę, bez opadów, bez silnego wiatru, z rozpogodzeniami i wysoką temperaturą?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Końcówka tygodnia zapisze się więc całkiem korzystnie w porównaniu z tym, co o tej porze roku może nas zazwyczaj czekać, a więc większym mrozem, śniegiem czy porywistym wiatrem... Zobacz cały artykuł >>>

Upalna Australia, mroźna Rosja

Obecnie najgorętszym krajem na świecie jest Australia, gdzie w ciągu minionej doby temperatura sięgnęła aż 44 stopni w cieniu. Biegun zimna jest z kolei zlokalizowany w Rosji, gdzie na tamtejszej wschodniej Syberii w tym czasie notowano aż minus 53 stopnie.

Upalna Australia, mroźna Rosja

Promienie zmierzchowe

Tak pięknie prezentują się na przyspieszonym nagraniu promienie słoneczne o zachodzie słońca, nazywane też promieniami zmierzchowymi. To dzięki nim na niebie możemy podziwiać świetliste trójkąty.

Brytyjczycy ślizgają się

Nad Wielką Brytanię za sprawą potężnego wyżu nadal spływa zimne powietrze znad Arktyki. W efekcie noce i poranki przynoszą temperatury spadające nawet do minus 5 stopni. To, co za dnia spada w postaci ciekłej, w nocy zamarza. Na drogach i chodnikach tworzy się szklanka, która staje się przyczyną wypadków i kolizji. Zdjęcie z Devonu świetnie obrazuje brak przygotowania Brytyjczyków do zimowych warunków pogodowych.

Fot. Twitter / @RoadPolAlliance.
Fot. Twitter / @RoadPolAlliance.

Zakopane najcieplejsze

Wczoraj Zakopane było najcieplejszą miejscowością w Polsce, gdzie prowadzi się oficjalne pomiary meteorologiczne. Temperatura za sprawą tzw. efektu halnego wzrosła aż do 7,5 stopnia. Mimo głębokiej odwilży nadal leży około 20 cm śniegu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wieje znad Arktyki. W najbliższym czasie sypnie śniegiem, miejscami może się zabielić

Temperatura zaczęła spadać, a to oznacza, że nie wieje już ciepłem znad Atlantyku, tylko chłodem znad Arktyki. Znów pojawia się szansa na opady śniegu, w niektórych miejscach pierwsze od początku tej niezwykle łagodnej zimy.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Bardzo wysokie temperatury, dochodzące w najcieplejszych regionach kraju nawet do 8 stopni, zaczynają spadać. Oddychamy chłodniejszą masą powietrza, która dociera do nas znad okolic Grenlandii... Zobacz cały artykuł >>>

dalej