Ognista kula nad Cyprem

Na Cyprze mrok nocy przerwał bardzo jasny bolid. Kosmiczna skała spaliła się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad ziemią. Fenomen był obserwowany przez tysiące mieszkańców i turystów. Do Amerykańskiego Towarzystwa Meteorowego (AMS) spłynęło prawie 200 raportów z obserwacji bolidu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na zachodzie, południu i północy kraju przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, ale nie pada. Mgły występują na północnym Mazowszu, południu Wielkopolski i na Ziemi Lubuskiej, gdzie ograniczają widoczność do 200-300 metrów. Wiatr wieje chwilami silniej z zachodu. Temperatura oscyluje na pograniczu zera.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 stycznia 2020 o godzinie 8:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 stycznia 2020 o godzinie 8:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pierwsze ofiary wstrząsów

3 osoby od początku roku zginęły w trzęsieniach ziemi, do których doszło w karaibskim Portoryko (2 osoby) oraz w chińskim regionie Sinciang (1 osoba). Najsilniejszy wstrząs miał miejsce pod dnem Morza Karaibskiego w pobliżu wybrzeży Portoryko i osiągał siłę M6.4. W ostatnim cała seria umiarkowanej siły trzęsień nawiedza zachodnią Turcję. Może to być, ale nie musi, zapowiedź większego wstrząsu.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Dziwne koła na ziemi

To sztucznie nawadniane pola uprawne, widoczne z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a więc z wysokości około 400 kilometrów. Pola irygacyjne mają kształt koła, ponieważ łatwiej nawadnia się je za pomocą obracających się dookoła nich, niczym wskazówki w zegarku, spryskiwaczy.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i po nocnym bardzo dużym wzroście, jeszcze przed południem zacznie szybko spadać. Jutro będzie niższe o 15 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1027 hPa na Suwalszczyźnie do 1035 hPa na Dolnym Śląsku. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Sypie na południu kraju

Miejscami na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu prószy śnieg. Warunki drogowe mogą być utrudnione, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Styczniowe burze

Dziwaczne rzeczy dzieją się z pogodą. Po południu miejscami na środkowym i południowym Mazowszu oraz w północnej Lubelszczyźnie przeszły burze z ulewnym deszczem. Według danych IMGW odnotowano około 85 wyładowań atmosferycznych, w tym niemal wszystkie chmurowe.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Odwilż na Grenlandii

Nie tylko na Islandii zrobiło się nietypowo ciepło. Na sąsiedniej Grenlandii nastała odwilż. Ciepłe powietrze znad Atlantyku jest pompowane przez głębokie układy niżowe ku wybrzeżom największej wyspy świata. Temperatura sięga tam nawet plus 5 stopni, co o tej porze roku jest ewenementem.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Całe piękno polskiej prowincji

Polska prowincja to zapach kwitnących kwiatów na wiosnę, pełne plonów pola u szczytu lata, barwne liście na drzewach jesienią i biel górskich szczytów porą zimową. Zobacz tę poezję krajobrazów na zdjęciach z minionego roku.

Nowe wulkany błotne

Naukowiec Xavier Moonan w Trynidadzie i Tobago odkrył 6 nowych wulkanów. Najczęściej występują one tam, gdzie mają miejsce erupcje gazu ziemnego. Unoszący się gaz natrafia na warstwę wody, z którą się miesza. Wówczas na powierzchnię ziemi wyrzucane jest błoto, będące mieszaniną wody, piasku, iłu i mułu. Wulkany błotne spotkać można także na terenach, na których wygasa aktywność wulkaniczna. Produkują one duże ilości gorącej wody i pary wodnej.

Fot. Xavier Moonan.
Fot. Xavier Moonan.

W rejonie wulkanu Taal pojawiły się głębokie szczeliny w ziemi. Zapowiadają potężną erupcję?

Ponad 150 tysięcy ludzi opuściło swoje domy w obawie przed potężną erupcją wulkanu Taal na Filipinach. Do wybuchu może dojść w każdej chwili, a zapowiedzią tego kataklizmu mogą być głębokie szczeliny, które pojawiły się w gruncie.

Fot. YouTube / Earth Uncut TV.
Fot. YouTube / Earth Uncut TV.

Do pierwszej od 43 lat erupcji wulkanu Taal na Filipinach doszło 12 stycznia. Od tego czasu swoje domy położone u stóp niebezpiecznej góry opuściło już ponad 150 tysięcy ludzi. Opadające gorące popioły zniszczyły wiele zabudowań. W różnym stopniu ucierpiało 200 tysięcy mieszkańców... Zobacz cały artykuł >>>

Gdy zimy jeszcze bywały...

Przypomnijmy sobie, jak wyglądały zimy w Polsce jeszcze jakiś czas temu.

W przeszłości kilkukrotnie Ziemia zmieniła się w wielką kulę śniegu. „Lądolód sięgał równika”

Co setki milionów lat dochodziło do wyjątkowego zjawiska. Ziemia zmieniała się w wielką kulę śniegu. Lód pokrywał cały glob na wysokość ponad kilometra. Naukowcy właśnie odkrywają, co rozpoczynało i kończyło globalne zlodowacenie.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Zmiany klimatyczne na naszej planecie nie są niczym nowym. Bywało, że planeta była całkowicie wolna od lodu, a innym razem zmieniała się w olbrzymią kulę śniegu, miliony lat przed tym, gdy zaczął po niej stąpać człowiek. Niektóre z tych zmian były tak olbrzymie, że do dziś spędzają sen z powiek naukowcom... Zobacz cały artykuł >>>

13 stopni na Islandii

U nas zima jest wyjątkowo ciepła, ale ostatnie dni, które przyniosły nawet 7 stopni, nie umywały się do tych, które raczyły mieszkańców dalekiej Islandii. Tam wczoraj odnotowano temperatury, zazwyczaj charakterystyczne dla środka lata. W miejscowości Skjaldþingsstaðir termometry pokazały aż 13 stopni.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Najpierw susza, teraz powódź

Po największej od lat suszy, w Republice Południowej Afryki nastąpiła radykalna zmiana pogody. Nadciągnęły ulewne deszcze, które doprowadziły do powodzi, i to na tych samych terenach, gdzie jeszcze nie tak dawno wysychały ujęcia wody pitnej dla tysięcy mieszkańców.

Karambol na S7 w gołoledzi

Na nic zdały się ostrzeżenia przed marznącymi opadami w południowej i południowo-środkowej części kraju, które występowały od poranka do godzin wczesno popołudniowych. Na świętokrzyskim odcinku ekspresówki S7 doszło do karambolu z udziałem 17 pojazdów, w tym 2 ciężarówek. Rannych zostało 8 osób. Droga była śliska, ale kierowcy nie zachowali należytej ostrożności.

Astronauci SpaceX będą przewożeni na słynną platformę startową takimi pojazdami

Firma należąca do Elona Muska pełną parą przygotowuje się do inauguracji nowych lotów załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną z terytorium Stanów Zjednoczonych. Może to nastąpić już w marcu.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

W zeszłą niedzielę SpaceX wykonało pomyślny test systemu ratunkowego kapsuły Crew Dragon. Oznacza to, że jak nigdy wcześniej jesteśmy już o krok od rozpoczęcia nowej ery w amerykańskim przemyśle kosmicznym. To świetna wiadomość, gdyż Stany Zjednoczone w końcu będą mogły uniezależnić się w tej kwestii od Rosji... Zobacz cały artykuł >>>

Bardzo mocno wieje

Między północno-wschodnią a południowo-zachodnią Polską różnica w ciśnieniu sięga 17 hPa. To wystarczy, aby gwałtownie nasilał się wiatr wiejący z zachodu. Jego porywy osiągają 40-50 km/h, a nad morzem 60-70 km/h. Niestety, silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna jest nawet o kilka stopni niższa od wskazań termometrów. Najzimniej jest na południu, gdzie temperatura oscyluje w okolicach zera.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnie tygodnie były bardzo suche. Czy to oznacza, że czeka nas trzeci z rzędu rok suszy i pożarów?

Zima jest nie tylko ciepła, ale też sucha. W wielu miejscach niedobory wody z ubiegłego roku nie zostały uzupełnione, ponieważ ani nie pada, ani też nie zalega pokrywa śnieżna, która mogłaby nawilżyć glebę. Czy czeka nas kolejny suchy rok?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Rolnicy z niepokojem patrzą w niebo. Chociaż niskich chmur nie brakuje, to jednak bardzo rzadko przynoszą one opady, które mogłyby poprawić sytuację związaną z wielomiesięczną suszą. Zima jest bardzo ważnym okresem, ponieważ zależy od niej to, czy wegetacja ruszy pomyślnie czy też nie... Zobacz cały artykuł >>>

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na krańcach północnych i południowych jest pogodnie. Na pozostałym obszarze dominuje całkowite zachmurzenie, miejscami z opadami deszczu. Najbardziej niebezpiecznie jest miejscami na Ziemi Łódzkiej, Kielecczyźnie i Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie występują marznące deszcze, które powodują oblodzenie dróg i chodników. Wiatr wieje porywiście z zachodu. Temperatura waha się od niewielkiego mrozu na południu do plus 6 stopni na północy kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 stycznia 2020 o godzinie 9:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 stycznia 2020 o godzinie 9:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej