Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. Największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, widoczna z kosmosu jako biała smuga na tle błękitnego oceanu. Tak pięknie prezentuje się z wysokości 400 kilometrów.

Wielka Rafa Koralowa. Fot. NASA / ISS.
Wielka Rafa Koralowa. Fot. NASA / ISS.

Chcieli mieć prąd, więc zmienili bieg dopływu największej rzeki świata

Brazylijczycy kończą budowę jednej z największych elektrowni wodnych na świecie. Żeby zasilić w energię dynamicznie rozwijający się kraj, trzeba było zmienić bieg głównego dopływu Amazonki, tym samym doprowadzając do katastrofy.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Amazonia zmienia się na naszych oczach nie do poznania. Człowiek czerpie z niej coraz więcej, ale nic nie daje w zamian, co prowadzi do katastrofy. Największy na świecie kompleks lasów deszczowych jest wycinany... Zobacz cały artykuł >>>

Ekstremalnie wysokie ciśnienie w Polsce. Barometry pokażą niemal 1050 hPa. Dlaczego?

Do Polski zbliża się wyjątkowo potężny wyż, w którego centrum ciśnienie może niebawem sięgnąć prawie 1050 hPa. To oznacza, że na barometrach zobaczymy jedne z najwyższych wskazań w historii pomiarów. Jak wpłynie ono na nasze samopoczucie?

Lokalizacja potężnego wyżu nad Europą w dniu 20 stycznia 2020 roku. Fot. Windy.com
Lokalizacja potężnego wyżu nad Europą w dniu 20 stycznia 2020 roku. Fot. Windy.com

Nad Europą dominują potężne wyże. Jeden panuje na zachodzie, a drugi na wschodzie. Ten pierwszy, znad Wysp Brytyjskich, szybko wchłonie tego drugiego, znad Ukrainy i południowej Rosji, i będzie nadal się umacniać... Zobacz cały artykuł >>>

Nowy najwyższy szczyt brytyjskiej części Antarktydy

Wielka Brytania rości sobie prawo do części Antarktydy, dlatego tamtejsza góra Mount Jackson była dotąd uznawana za najwyższy szczyt tego terytorium. Jednak to się zmieniło. Po pomiarach za pomocą satelity WorldView-2 okazało się, że inna góra, Mount Hope, jest od niej wyższa o całe 50 metrów. Co więcej, sama góra okazała się też wyższa aż o 400 metrów, niż wynikało to z wcześniejszych pomiarów lotniczych. Mount Hope, czyli Góra Nadziei, ma 1100 metrów, licząc od powierzchni lodowca Beardmore.

Fot. Twitter / @NGA_GEOINT.
Fot. Twitter / @NGA_GEOINT.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Ziemi Łódzkiej i Mazowsza po Warmię i Mazury, a także na zachodnim Pomorzu niebo jest pogodne. Na pozostałym obszarze dominuje całkowite zachmurzenie. Miejscami na Śląsku pada deszcz i mżawka, a na wyżynach deszcz ze śniegiem. Na wschodzie i południowym wschodzie zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na południowym wschodzie do plus 6 stopni na północnym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 stycznia 2020 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 stycznia 2020 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

900 kłapnięć na sekundę

Prędkość wiatru zazwyczaj mierzy się anemometrem (wiatromierzem), ale można skorzystać też z dość niecodziennej metody, gdy ma się do dyspozycji dwa słodkie długouche psiaki: Maxa i Paddy'ego. Pomiar wykazał 900 kłapnięć na sekundę, czyli wiało naprawdę mocno...

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1026 hPa na północy do 1029 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne są niekorzystne, co może się objawiać sennością, bólem głowy, rozkojarzeniem i spowolnieniem reakcji.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wiosna w środku zimy

W środku zimy jest tak ciepło, jak wczesną wiosną. Na Śląsku Opolskim kwitną śnieżyczki przebiśniegi.

Kwitnące śnieżyczki przebiśniegi w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.
Kwitnące śnieżyczki przebiśniegi w Moszczance w woj. opolskim. Fot. Jarosław Gerczak.

Zachód słońca w drodze

@Aneta uwieczniła piękny zachód słońca z widokiem na Beskid Wyspowy, Pieniny, Gorce i Tatry.

zachód Słońca w Wysokich w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
zachód Słońca w Wysokich w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Wyspa na wyspie na wyspie...

Pisarz Ken Jennings wypatrzył na Google Earth wyspę, która położona jest na jeziorze na wyspie, a ta położona na kolejnym jeziorze, też na wyspie. Tzw. wyspa trzeciego stopnia położona jest na wyspie Wiktorii w kanadyjskiej Arktyce. Jest to jedyna taka wyspa, gdzie nie stanęła jeszcze ludzka stopa. Po burzy, jaką wywołała w internecie, pierwsi śmiałkowie postanowili się na nią dostać.

Podobna wyspa trzeciego stopnia położona jest na jeziorze w kraterze wulkanu Taal, który jest wyspą, a ten z kolei leży na jeziorze Taal, a ono na wyspie Luzon na Oceanie Spokojnym. Wulkaniczna wyspa, którą możecie zobaczyć powyżej na zdjęciu satelitarnym, jest jednak mniejsza od tej leżącej w Kanadzie.

Wschód Słońca z orbity

Astronauci z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, z wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi, uwiecznili czarujący wschód Słońca nad Morzem Filipińskim. Astronauci są wyjątkowymi szczęściarzami, ponieważ każdej doby mogą podziwiać aż 16 wschodów Słońca.

Wschód Słońca nad Filipinami widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. NASA / ISS.
Wschód Słońca nad Filipinami widziany z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Fot. NASA / ISS.

To okratek australijski

Dzięki czytelnikom wiemy już jak nazywa się dziwny grzyb, którego @Mateusz zobaczył w lesie na Podkarpaciu. To okratek australijski, który zwykle występuje m.in. w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce zauważono go pierwszy raz w 1975 roku w rejonie Biłgoraja na Lubelszczyźnie. Obecnie staje się coraz powszechniejszy. Różnowo-czerwony grzyb wydziela silny i nieprzyjemny zapach, który przyciąga muchy padlinożerne. Uważajcie, bo jest niejadalny!

Okratek australijski. Fot. Wikipedia / H. Krisp.
Okratek australijski. Fot. Wikipedia / H. Krisp.

Kalifornia z lotu ptaka

Kalifornii nikomu zachwalać nie trzeba. Jednak jeśli myślicie, że wiecie o niej już wszystko, to oglądając poniższy filmik przekonacie się, że to nieprawda. Oto Kalifornia jakiej nie znaliście, z lotu ptaka.

Odetchnijcie w pachnącym ogrodzie

Po co mamy czekać do wiosny, aby zachwycić się pachnącym i pełnym kolorów ogrodem? Możemy zobaczyć go już teraz.

Zawsze trzeba wozić ze sobą piłę...

U naszych wschodnich sąsiadów potrafią sobie sami radzić ze skutkami nawałnic. Nie muszą czekać godzinami aż służby usuną z dróg powalone przez wiatr drzewa. Dlatego na co dzień w bagażnikach wożą piły mechaniczne, bo zawsze się mogą do czegoś przydać...

Filary Stworzenia z bliska

Filary Stworzenia, czyli fragment Mgławicy Orzeł, to jeden z najbardziej niesamowitych obiektów, jakie uwiecznił Kosmiczny Teleskop Hubble'a. To wielobarwne smugi gazu w mgiełce pyłu kosmicznego. Pył i gaz w filarach są spotęgowane przez intensywne promieniowanie z młodych gwiazd i degradowane przez silne wiatry z masywnych pobliskich gwiazd.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Warmię, Mazury i Podlasie jest pochmurno. Miejscami występują słabe opady deszczu lub mżawki. Na wschodzie i zachodzie kraju możemy liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Wiatr wieje chwilami silniej z południa. Temperatura wynosi od minus 3 stopni na Podhalu do plus 6 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 stycznia 2020 o godzinie 10:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 stycznia 2020 o godzinie 10:45. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie do końca stycznia i na początku lutego? Sprawdź!

Styczeń dotychczas prawdziwej zimy nam nie przyniósł. W wielu miejscach śnieg jeszcze nie prószył, a mróz był co najwyżej niewielki. Czy w dalszej części miesiąca zrobi się bardziej zimowo? A jaki będzie początek lutego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jaka pogoda będzie w styczniu i na początku lutego?... Sprawdź prognozę >>>

Chmury widoczne od góry

Na co dzień chmury obserwujemy od dołu. Jedynie podczas lotu samolotem możliwe jest ujrzenie ich od góry, w przeciwieństwie do astronautów, którzy białe obłoki unoszące się nad lądami i oceanami podziwiają na okrągło. Zobaczcie, jak pięknie wyglądają z wysokości 400 kilometrów.

Fot. NASA / ISS.
Fot. NASA / ISS.

Groźny przypływ sztormy

Nie tylko ulewy i wichury stanowią zagrożenie podczas uderzenia cyklonów tropikalnych w obszary nadmorskie. Dochodzi również do tzw. przypływu sztormowego, który sprawia, że poziom morza jest nawet o kilka metrów wyższy od tego obserwowanego zazwyczaj. Słona morska woda wdziera się w głąb lądu, powodując zatapianie dróg, chodników, ogródków i zabudowań.

dalej